موج
کدخبر : ۳۷۸۸۲۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-378827

محمد علایی:

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: برای خروج از وضعیت بحران بی آبی دو راهکار وجود دارد، راهکار اول اجرای سند سازگاری با کم آبی و راهکار دوم جیره‌بندی آب برای نجات آبخوان‌های زیرزمینی است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمد علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی اعلام کرد: بارش‌های استان در سال جاری با ۴۴ درصد کاهش نسبت به میانگین دراز مدت ۱۰۰ ساله مواجه بوده است.

محمد علایی در نشست خشکسالی و راهکار‌های مقابله با آن در دانشگاه فردوسی با اشاره به بحران خشکسالی و کمبود جدی آب، افزود: شرکت آب‌منطقه‌ای خراسان رضوی قصد دارد تا در سال جاری بحث جیره‌بندی آب را اجرایی کند تا آبخوان‌های زیرزمینی را نجات دهد.

وی ادامه داد: در سال گذشته تا این زمان حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب در سد‌های استان آب وجود داشت، اما امسال حدود ۷ میلیون مترمکعب آب وارد سد‌های استان شده است.

این مسئول تصریح کرد: در خشکسالی خراسان رضوی ، ۹۵ درصد از آب استان از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود که در این زمینه میزان آسیب‌پذیری استان کاملا مشخص است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: کشت دیم امسال در استان تقریبا صفر است و هیچ حمایتی از کشاورزان و دامداران صورت نگرفته است.

علایی با اشاره به فعال شدن تشکل‌های کشاورزی در استان، افزود: هم‌اکنون در ۱۸ دشت تشکل کشاورزی فعالیت می‌کند و قبل از اینکه دانشگاه به کمک ما بیاید، تشکل‌ها دستمان را گرفته است.

وی همچنین با بیان اینکه امسال ۴۶۰ میلیون مترمکعب در کشاورزی کاهش برداشت داشته‌ایم، درباره ۲ راهکار مقابله با این مساله، گفت: راهکار اول، اجرای سند سازگاری با کم آبی است که استاندار نیز در این حوزه بسیار کمک کرده و راهکار دوم که شرکت آب منطقه‌ای استان پیگیر آن است، جیره‌بندی آب در خراسان رضوی برای نجات آبخوان‌های زیرزمینی است.

علایی در خاتمه اظهار کرد: آمادگی شرکت آب منطقه‌ای استان برای همکاری با نهاد‌های مدنی، دانشگاه‌ها و خبرگان اجتماعی به منظور مدیریت خشکسالی را اعلام کرد و افزود: ما به حمایت جدی دانشگاه، استانداری، دولت، وزارت نیرو و... برای اجرای بند ز ماده ۲۹ قانون توزیع عادلانه آب نیازمندیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها