موج
کدخبر : ۳۷۷۸۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-377809

تعامل دوسویه اصحاب رسانه با مدیران دستگاه‌های اجرایی، نقش مهمی در سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌های کارشناسی شده دارد، چرا که همراهی رسانه با مدیران، مسیری شفاف در شناخت نقاط قوت و ضعف را نشان می‌دهد و همدلی مدیران با رسانه‌ها نیز ظرفیت و فرصت‌های خوبی را در جهت رشد و تحول به وجود می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، مدیرانی می‌توانند در تحقق اهداف خود به موفقیت بیشتری دست یابند که بتوانند اتاقی شیشه‌ای در ارائه فعالیت‌ها و عملکرد خود ترسیم کنند و این امر زمانی اتفاق می‌افتد که پیوندی مناسب و منطقی با رسانه‌ها ایجاد نمایند و اصحاب رسانه را مشاوران و ناظران خود در روند اقدامات و فعالیت‌ها بدانند و از این طریق، اطلاعات دقیقی را در اختیار شهروندان و جامعه هدف قرار دهند.

متاسفانه گاهی برخی از کج سلیقگی‌ها و بی‌تدبیری‌های مدیریتی در عدم اعتماد به همه رسانه‌ها و یا حضور مدیران علاقه‌مند به دوربین، موجب تعامل با تعداد محدودی از رسانه‌ها می‌شود که در این باره تعامل با رسانه‌های گزینشی، آسیبی جدی در اطلاع رسانی شفاف توسط برخی مدیران در قم به شمار می‌رود و قطعا با چنین رویکردی، لطمات زیادی متوجه عملکرد مدیران و دستگاههای اجرایی است.

در جهت تعامل و همکاری دو سویه و مشترک بین رسانه‌های جمعی و دستگاههای اجرایی، شناخت دقیق رسانه‌ها و استفاده از خرد جمعی خبرنگاران و صاحب‌نظران در عرصه خبر و اطلاع‌رسانی دارای اهمیت بی‌شماری است، اینکه مدیران در بیشتر مواقع، تنها رسانه‌‌هایی خاص و ویژه‌ای را محرم اسرار بدانند و یا از اطلاع رسانی جامع و دقیق و به موقع که یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، بپرهیزند در واقع، آسیبی جدی به بدنه مدیریتی و عملکردی خود وارد می‌کنند و از ظرفیت‌های کارشناسی اصحاب رسانه در ارائه گزارش‌های تخصصی و تحلیلی و واقع گرایانه غفلت می‌ورزند.

به گفته بیژن سلیمان‌پور معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم، انتقادات منصفانه اصحاب رسانه، یک ظرفیت مهم برای بهبود عملکرد مدیران اجرایی و خدماتی است و باید مسئولان، مدیران و روابط‌عمومی‌ها چنین فرصتی را برای همه رسانه‌ها به طور ویژه و خاص ایجاد کنند تا ارتباطی مطلوب و اثربخش شکل بگیرد و بتوان از ظرفیت خرد جمعی در رفع مشکلات و دغدغه‌ها بهره گرفت.

وی تصریح کرد: مدیران باید به رسانه‌های جمعی در سطح استان اعتماد کنند و رسانه‌ها نیز فارغ از گرایش‌های حزبی و جناحی و کاملا منصفانه به انعکاس اخبار و اطلاع‌رسانی بپردازند، در این باره انتظار می‌رود مدیران قم از دعوت گزینشی خبرنگاران خودداری و شرایط یکسانی را برای ارائه اطلاعات و اخبار ویژه اصحاب رسانه فراهم کنند و در این شرایط کرونایی، با توجه به اهمیت رعایت پروتکل‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، تعامل دوسویه‌ای در پاسخگوئی فراهم نمایند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم تاکید کرد: برای پوشش برنامه‌های اداری، هیچ مدیری حق دعوت گزینشی از رسانه‌ها را ندارد تا بستری در جهت دسترسی عادلانه، یکسان و بدون تبعیض خبرنگاران و اصحاب رسانه به اخبار و رویدادهای خبری استان در تحقق صیانت از حقوق شهروندی و تسهیل گردش اطلاعات فراهم شود.

این تعامل از چنان اهمیتی برخوردار است که بخش نامه‌ای در آذرماه سال 98 در اختیار دستگاههای اجرایی قرار گرفت و تاکنون نیز مورد تاکید است.

همچنین ماده ۳۰ بند ۲ اصل سوم قانون اساسی، مواد ۲ و ۱۰ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، می گوید: حق شهروندان است که به اطلاعات عمومی موجود در مؤسسات عمومی و مؤسسات خصوصی ارائه‌دهنده خدمات عمومی دسترسی داشته باشند و همه دستگاه‌ها و نهادها موظف به انتشار مستمر اطلاعات غیرطبقه‌بندی‌شده و مورد نیاز جامعه هستند.

با توجه به چنین پشتوانه قانونی به نظر می‌رسد تعامل و همراهی مسئولان و اصحاب رسانه در تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات باید مورد توجه جدی قرار بگیرد و دعوت‌های گزینشی و عدم شفافیت مدیران، حیاط خلوتی امن برای دستگاههای اجرایی در عدم پاسخگوئی به وجود نیاورد.

سید موسی حسینی کاشانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مورد اهمیت پاسخگویی و ارتباط دوسویه میان مدیران با رسانه‌ها بیان کرد: باید میان اصحاب رسانه و مدیران، اعتماد و تعامل مناسبی شکل بگیرد و در جهت گسترش این تعامل نیز از ظرفیت فضای مجازی و فناوری روز بهره گرفت.

وی عنوان کرد: اصحاب رسانه نقش مهمی در اطلاع رسانی و افزایش آگاهی‌های عمومی در جامعه دارند و یک سرمایه اجتماعی مهم در جریان فرهنگ سازی هستند و باید فضای مناسب را در اختیار اصحاب رسانه قرار داد و از نظرات و دیدگاههای نخبگان در عرصه خبر و اطلاع رسانی استفاده کرد.

همچنین به گفته فخرالدین یوسف پور رئیس هیئت‌مدیره خانه مطبوعات استان قم تثبیت جایگاه خانه مطبوعات قم و یکپارچگی میان خبرنگاران و شکل گیری بانک اطلاعاتی جامع از اصحاب رسانه قطعا می تواند نقش مهمی در ساماندهی بسیاری از مسائل در حوزه رسانه داشته باشد.

وی در این باره اظهار داشت: فقدان یک مرجع واحد در این صنف، یکی از مشکلات جدی است و در سالهای گذشته در این حوزه لطمه بسیاری خوردیم، چرا که رسانه، یک مرجع مشخص ندارد و هر نهادی هر گونه در توان داشته به سیاست گذاری پرداخته و با هر مجموعه‌ای توافقاتی انجام شده است.

یوسف پور اظهار داشت: منزلت و جایگاه خبرنگاران در مخاطره است و در جایگاه اصلی خودشان قرار ندارند و خانه مطبوعات و نهادهای مربوط باید این جایگاه را ارتقا دهند و بتوانیم در تعامل با مدیران و مسئولان نیز چنین جایگاه و منزلتی را به خوبی تبیین کنیم.

اکبر پوست‌چیان فعال رسانه و عضو انجمن روابط عمومی ایران نیز در خصوص ضرورت ساماندهی تعامل مدیران و رسانه‌ها در یک چارچوب نظام‌مند عنوان کرد: امروزه نقش بی‌بدیل رسانه‌ها در شکل‌دهی و هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی بر هیچکس پوشیده نیست.

وی افزود: شاید تا چندی پیش محوری‌ترین نقشی که برای رسانه‌ها متصور بود صرفاً اطلاع‌رسانی از رویدادهای عینی و واقعی به شمار می‌رفت، اما در حال حاضر رسانه‌ها به عنوان یک ابزار و امکان اطلاع‌رسانی محض، کم کم جای خود را به یک ابزار هدایتگر جریانات سیاسی – اجتماعی و بحران‌زا یا بالعکس بحران کاه داده است.

پوست‌چیان در خصوص اهمیت این جایگاه بیان کرد: شاید با مروری بر حوادث اخیر بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی بتوان این ادعا را به خوبی تبیین کرد، تحولاتی که با یک نگاه سطحی و گذرا از دید عامه مردم ریشه در اراده و خواست حاکمان است اما با یک نگاه رسانه‌ای و حرفه‌ای می‌توان به خوبی دریافت که منشاء بسیاری از تحولات در بستر رسانه‌ها بوده است.

وی تصریح کرد:بخش ارتباط با رسانه‌ها در هر سازمان و نهادی برعهده بخشی به عنوان «روابط عمومی» است که بر اساس نوع بینش، دانش، آگاهی مدیر ارشد یک سازمان و نهاد می تواند دارای جایگاه رسمی و یا کلیشه ای باشد، اما در کل روابط عمومی از بخش‌های مهم و ضروری هر نهادی است که بدون آن سازمان ها و نهادها از وظیفه اصلی خود دور خواهد ماند.

این فعال رسانه‌ای خاطرنشان کرد: در وزارتخانه‌ها و سازمانهای بزرگ، این بخش به صورت واحد یا گروهی از افراد با شرح وظایف مشخص مشغول به کار هستند، اما در ادارات و سازمانهای کوچک تمام کار ارتباط با رسانه‌ها گاه بردوش یک نفر است، که او ملزم به پیگیری اخبار رسانه‌هاست و تهیه خبر و ارسال آن برای رسانه‌های مربوطه را انجام می‌دهد و طبیعی است آن‌طور که شایسته است خروجی حاصل نشود.

وی گفت:اگرچه روابط عمومی‌ها از ابزار و امکانات گوناگونی برای انتقال اطلاعات و اخبار به جامعة اطلاعاتی برخوردار هستند ولی نکته قابل توجه این است که هیچ کدام از شیوه های انتقالی نمییتواند کارآیی یک رسانه را داشته باشد. چرا که رسانه‌ها یک امکان بالقوه و ابزاری مهم و ارزشمند برای روابط عمومی‌ها بشمار می‌روند.

عضو انجمن روابط عمومی ایران در این باره توضیح داد: لذا هر چه ساماندهی و تعامل مدیران رسانه به واسطه یک روابط عمومی پویا و خلاق نظام مند تر شود بدون تردید روشنگری، شفافیت خدمت و اثرگذاری ارزشمندی را در جامعه با این همه ناامیدی و مشکلات شاهد خواهیم بود.

وی در مورد تعامل مدیران بارسانه‌های گزینشی، ادامه داد: یکی از مهمترین دلایل گزیشنی برخورد کردن دستگاهها و نهاد با اصحاب رسانه ، کم تجربه بودن، ناکارآمدی و قرار نگرفتن فرد مسئول در پست مهم روابط عمومی است.

پوست‌چیان اظهار داشت: سلیقه‌ای برخورد کردن روابط عمومی بزرگترین ضعف مدیر و سکاندار این پست سازمانی مهم و حساس است، طبق نظر کارشناسان حوزه ارتباطات نگاه تخصصی و برنامه‌ای به موضوع روابط عمومی در سازمان های دولتی در قیاس با موسسات غیر دولتی کمتر دیده می شود به طوری که طی سالهای اخیر روابط عمومی‌های اینگونه موسسات با پرداختن به کارهای زود بازده ، به برنامه های درازمدت اهمیت نداده و سرمایه گذاری لازم را انجام نداده اند

وی با اشاره به برخی از چالش‌ها در این مسیر تصریح کرد: روز مرگی و نداشتن نگاه راهبردی در پرداختن به امور روابط عمومی، نبود شایسته سالاری در بحث مدیریت روابط عمومی،نگرش جناحی و فردی در انتخاب مسئو ل روابط عمومی از سوی مدیر ونبود شناخت مدیران از توان و کارامدی روابط عمومی از جمله این آسیب‌هاست.

این فعال رسانه‌ای بیان کرد: از دیگر آسیب‌های جدی نیز ،انتظار تبلیغاتی و نه اطلاع رسانی از روابط عمومی توسط مدیران، به شمار می‌رود، این آسیب‌ها موجب شده تا روابط عمومی‌ها در بیشتر نهادهای دولتی نتوانند آنطور که باید و شاید ،عملکرد مناسب و خروجی قابل توجهی داشته باشند.

وی عنوان کرد: متاسفانه در سازمانهای دولتی پروسه باطلی وجود دارد که با آمدن هر مدیر جدید ، مدیر روابط عمومی تغییر می کند واین امر مشکلاتی را در این حوزه بوجود می آورد، همچنین بر خلاف موسسات غیر دولتی که بیشتر به جهت دهی افکار عمومی و بازار یابی و توسعه و تحول می اندیشد در بیشتر سازمان های دولتی روابط عمومی تحت الا مر یک مدیر است و باید آن کاری را که مدیر ارشد سازمان می خواهد انجام دهد و این امر موجب می شود  تاروابط عمومی نتواند مسئولیت های اصلی خود را به نحو احسن ایفا نماید.

زهره مهرنوروزی از اصحاب رسانه قم و خبرنگار روزنامه شاخه سبز در این باره گفت: به نظر من رسانه‌های مکتوب قم به لحاظ کارکرد که فرهنگ سازی است دچار مشکل شده‌اند، وقتی رسانه و روزنامه‌ها در یک دوره‌ای طرفدار یک جناح و در دوره دیگر طرفدار جناح دیگری باشند این موضوع نشان‌دهنده وجود آسیب در رسانه است.

وی بیان کرد: مشکل بعدی این است که ما با پدیده ای به اسم اجحاف در رسانه‌‌ها مواجه هستیم و من را به یاد همان ضرب المثل کارکردن اسب و خوردن یابو می‌اندازد، به این صورت که یک رسانه و یا روزنامه با استخدام نیروهایی کار می کند ولی یک روزنامه تنها با دو نیرو و روزنامه یا هفته نامه را می‌بندد و عرضه می کند و درآمد بیشتری دارد.

مهرنوروزی خاطرنشان کرد: از مردم نمی‌شود انتظار داشت بین این دو تفاوت قائل شوند، ایرادی که به مدیران ادارات وارد است اینکه نمی توانند بین رسانه های مکتوب شهرشان تفاوت قائل باشند و خواه ناخواه بخشی از درآمد روز نامه‌های مکتوب از طریق همین ادارات تامین می شود، وقتی مدیر اداره مربوطه یا آگهی دهنده از جایگاه رسانه مکتوب و آنلاین شهر و یا استان‌ش مطلع نباشد، به برخورد گزینشی روی می‌آورد و همین برخورد گزینشی آسیب‌های خودش را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر یک آسیب‌شناسی جدی تصریح کرد: اداره آگهی دهنده به همان دلیلی که ذکر شد برخی رسانه‌های غیرعمومی را حمایت می کند، در نتیجه رسانه که به لحاظ حرفه‌ای و محتوا 90 درصد تولیدی کار می کند، دچار دلسردی می‌شود ولی آن رسانه که صد درصد روزنامه را کپی بسته است با کمترین تیراژ واقعی و توزیع همچنان رشد می کند، این آسیب واقعی در رسانه‌های قم است.

این فعال رسانه‌ای اظهار داشت: ما نیاز به ورود جدی کارشناسانه و تخصصی از طرف ارشاد هستیم تا با تیمی کارشناس، وضعیت رسانه‌ها را رصد کند و از این معضلات برهاند تا در چارچوب صحیحی بتوان به تولید محتوا پرداخت و حقی از رسانه یا روزنامه‌ای اجحاف نشود.

بدون تردید یکی از فرصت‌های ارزشمند در شرایط کرونا، ایجاد ارتباط با اصحاب رسانه از طریق فضای مجازی و شبکه‌های ارتباطی است تا بتوان با توجه به محدودیت‌ها در برگزاری نشست‌های رسانه‌ای در ارائه برنامه‌های عملکردی و شنیدن انتقادات و پیشنهادات از سوی صاحب نظران رسانه‌ای، پلی گسترده میان مدیران و رسانه‌ها ایجاد و اتاقی شیشه ای با تعامل و همراهی رسانه‌ها، برای مدیران در پاسخگوئی مناسب ترسیم کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها