موج
کدخبر : ۳۷۶۹۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376952

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری گفت: اجرای طرح مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج در این شهرستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، رضا پورفلاح اظهار داشت: مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج در دو مرحله در نسل اول و دوم اجرا و در هر هکتار، سه گرم تخم پارازیت شده در تریکوکارت حاوی زنبور تریکوگراما بین ساقه های برنج در زمان تخم ریزی پروانه ساقه خوار برنج نصب می شود.

وی ادامه داد: کاهش مصرف سموم شیمیایی، حفاظت از محیط زیست و کاهش هزینه های تولید از مهمترین مزایای اجرای طرح مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری گفت: زنبور تریکوگراما، از کوچکترین زنبورهای پارازیت است که با قراردادن تخم خود در داخل بدن میزبان یا تخم آفت، در طول مراحل تکاملی زندگی، با استفاده از محتویات بدن میزبان سبب مرگ آن می شود.

وی با اشاره به یک هزار و 300 هکتار سطح ابلاغی اعلام شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی مازندران برای مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج در شهرستان ساری، تصریح کرد: اولین مرحله رهاسازی زنبور تریکوگراما برای کنترل آفت بر اساس تعیین زمان در 20 هکتار از شالیزارهای حوزه مرکز جهاد کشاورزی پنبه زارکتی انجام شد.

پورفلاح بیان داشت: 22 هزار و 508 هکتار شالیزار در این شهرستان وجود دارد که هر سال ارقام طارم محلی و طارم هاشمی و ارقام برنج پرمحصول در آن کشت می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها