موج
کدخبر : ۳۷۵۲۶۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375267

حمیدرضا پناه:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: نرخ بیکاری استان براساس نتایج طرح آمارگیری زمستان سال گذشته ۷ درصد بوده که ۲.۷ درصد کمتر از میانگین کل کشور و ۱.۹ درصد کمتر از زمستان سال ۹۸ می باشد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حمیدرضا پناه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، به‌مناسبت هفته کار و کارگر در مشهد اظهار کرد: در سال ۹۹ تعداد کل مقرری‌بگیران بیمه بیکاری ۱۷ هزار و ۱۷ نفر بوده که نسبت به سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است و همچنین آماری قطع مقرری بیمه بیکاری در این سال ۹۴۴۸ نفر بوده که نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد کم شده است، ۳۷۶۴ نفر نیز از مقرری‌بگیران بیمه بیکاری اشتغال مجدد یافته‌اند که نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد افزایش یافته است.

حمیدرضا پناه در ادامه گفت: در استان حدود ۵۵ کاریابی داخلی و ۱۶ کاریابی خارجی وجود دارد و در سال ۹۹، ۳۳ هزار و ۲۶۰ نفر کارجو و جویای کار در کاریابی‌های استان ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۳۹۰ نفر به کار گرفته شده‌اند.

وی همچنین عنوان کرد: در سال ۹۹ عملکرد اجرای طرح معافیت بیمه کارفرما برای ۷۶۰ نفر اعمال شده است و حدود ۱۲۶۳ مجوز مشاغل خانگی در سال ۹۹ در استان صادر شده که ۹۷۷ مجوز به مشاغل خانگی مستقل و ۲۸۶ مجوز به مشاغل خانگی پشتیبان مربوط بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان افزود: همچنین به ۴۸۱ متقاضی پشتیبان مشاغل خانگی به مبلغ ۱۴ میلیارد و ۵۵۲ میلیون تومان در سال ۹۹ تسهیلات پرداخت شده که منجر به ایجاد ۳۲۴۱ اشتغال زیر پوشش شده است و سهمیه ابلاغی مشاغل خانگی خراسان‌رضوی در سال ۹۹ درمجموع ۱۲ میلیارد تومان است که همه این مبلغ به بانک‌های عامل استان تخصیص یافته است و مبلغ ۱۱ میلیارد و ۲۶۱ میلیون تومان آن به متقاضیان پرداخت شده است.

حمید رضا پناه در مورد سهم استان از محل اعتبارات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری گفت: مبلغ ابلاغی برای اشتغال روستایی حدود ۷۴۹ میلیارد و ۴۱۹ میلیون تومان بوده و مبلغ تخصیص‌یافته اشتغال روستایی ۷۴۰ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان بوده است.

وی در مورد تسهیلات کرونا سال ۹۹ در استان متذکر شد: سهم استان از تسهیلات کرونا ۱۳۸۸ میلیارد تومان بوده است و تسهیلات درخواستی حدود ۸۳۵ هزار و ۵۸۷ میلیارد تومان که از این میزان ۶۹۷ هزار و ۱۸۸ میلیارد تومان پرداخت شده است که منجر به ۶۲ هزار و ۱۲۴ نفراشتغال شده است.

 مدیرکل تعاون خراسان‌رضوی درباره نرخ بیکاری استان اظهار کرد: نرخ بیکاری در خراسان رضوی  بر اساس نتایج طرح آمارگیری زمستان سال ۹۹، ۷ درصد بوده است که ۲.۷ درصد کمتر از میانگین کل کشور و ۱.۹ درصد کمتر از زمستان سال ۹۸ بوده است و همچنین نرخ مشارکت اقتصادی استان براساس نتایج طرح آمارگیری زمستان ۹۹، ۴۲ درصد بوده که ۱.۱ درصد بیشتر از میانگین کشور بوده و ۱.۹ درصد نسبت به زمستان ۹۸ کم شده است. همچنین نسبت اشتغال استان خراسان‌رضوی در سال ۹۹، ۳۹.۱ درصد بوده است.

حمید رضا پناه

 مدیر کل تعاون استان درباره وضعیت تعاونی‌ها اظهار کرد: فعالیت تعاونی‌ها در استان وضعیت خوبی دارد، اما باید به‌سمت نوع جدید هدایت شود و نگاه ما به تعاونی نگاه سنتی و خانوادگی نیست و نگاه امروز به تعاونی‌ها نگاه نوع جدید است و تعاونی‌ها باید به‌سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان حرکت کنند و در سال ۹۹ در خراسان‌رضوی ۱۸۴ تعاونی و اتحادیه با سرمایه‌ای معادل ۳۱۲ میلیارد ریال تشکیل شده است. تعداد اعضای تعاونی‌ها نیز ۲۰۷۷ نفر با ایجاد شغل برای ۶۱۶۷ نفر است.

پناه افزود: اکنون در خراسان‌رضوی ۷۲۹۲ تعاونی و اتحادیه فعال با سرمایه‌ای معادل ۴۴۶۸ میلیارد ریال وجود دارد. تعداد اعضای تعاونی ۴ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۶۲۰ نفر با ایجاد فرصت شغلی برای ۱۲۰ هزار و ۴۷۸ نفر است.

در سال ۹۹ تعداد حوادث بررسی‌شده در استان برابر با ۹۴۸ حادثه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد کاهش داشته است. در این سال تعداد حوادث در استان ۷۰۳ حادثه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد کم شده است.

 حمید رضا پناه در خاتمه تصریح کرد: تعداد کارگران ساختمانی در استان را ۱۴۲ هزار نفر است و تعداد کل کارگران ساختمانی در انتظار بیمه تامین اجتماعی ۱۱۰۰۰ نفر است و تاکنون ۵۴۹۸۲ نفر کارگر ساختمانی بیمه شده است.

 همچنین شناسایی و پرداخت یارانه معیشتی به ۵ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۱۵۸ نفر معادل ۱ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۱۵۴ خانوار در خراسان رضوی ویژه خانوار‌های متقاضی و آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا اختصاص داده شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها