موج
کدخبر : ۳۷۳۷۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373704

شهریار نوری زاده خبر داد؛

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان از کوتاه کردن دست دلالان با ساخت‌وسازهای بهینه در روستاهای هرمزگان خبر داد و افزود: در ادامه همین سیاست بالغ‌بر 280 مهندس ناظر تائید شده این بنیاد در روستای مختلف استان مشغول خدمت‌رسانی هستند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، شهریار نوری زاده مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک سالروز تأسیس این بنیاد، خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نهادی عمومی و غیردولتی است که در ابتدا به فرمان امام (ره) برای خدمت‌رسانی بی‌منت و بدون بروکراسی به محرومان احداث شد و در حال حاضر دامنه ارائه خدمات این بنیاد علاوه بر روستاها، شهرهای زیر 25 هزار نفر را در برمی‌گیرد.

آسیب‌دیدگی 897 واحد مسکونی در بلایا

وی با بیان این‌که خسارات ناشی از حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله یکی از مهم‌ترین عواملی است که برای دولت هزینه ایجاد می‌کند، گفت: حدود 897 واحد در استان براثر حوادث طبیعی دچار آسیب شدند که در این راستا دولت تا سقف 80 میلیون تومان به مالکان همیاری رساند که 55 میلیون تومان آن به‌صورت تسهیلات ارزان‌قیمت و 25 میلیون تومان آن به‌صورت بلاعوض بود.
نوری زاده ادامه داد: این بنیاد برای کاهش هزینه‌های دولت و ایجاد آرامش خاطر برای شهروندان، مقاوم‌سازی بناها را ترویج داده است که طبق این سیاست سعی شده تا ساخت‌وساز در روستاها و شهرهای کوچک که در حیطه اختیارات این بنیاد قرار گیرد و طبق استاندارهای مقاوم‌سازی انجام شود.

مقاوم‌سازی 101 هزار واحد روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن هرمزگان تشریح کرد: بالغ‌بر 45 درصد جمعیت استان را جمعیت روستایی تشکیل داده است و حدود 178 هزار واحد مسکونی روستایی در هرمزگان وجود دارد که تا این لحظه از محل اعتبارات بنیاد و همراهی مردم نزدیک به 101 هزار واحد مقاوم‌سازی شده است.
وی ادامه داد: سه هزار و 300 واحد مسکن روستایی سهمیه استان هرمزگان بوده که در سال 99 به شهرستان‌ها ابلاغ شد.
نوری زاده بیان داشت: همچنین حدود سه هزار واحد مسکن محرومان نیز در سال گذشته در روستاهای استان دایر شد که درمجموع 6 هزار و 300 واحد بنا شده است و تا اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
نوری زاده با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح‌ها از بهمن‌ماه سال 99 شروع شده است، تشریح کرد: برای طرح مسکن محرومان 50 میلیون تومان تسهیلات ارزان‌قیمت و 30 میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شد و همچنین بنیاد تلاش کرد تا نقشه، نظارت، پرونده ساختمانی و بیمه این واحدها نیز برای واجدان شرایط به‌صورت رایگان انجام شود و هدف ما این است تا هزینه‌های ساخت‌وساز را برای مردم به حداقل برسانیم.

مهاجرت معکوس

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان گفت: خوشبختانه در اکثر روستاهای استان مهاجرت معکوس انجام گرفته است و شهروندان تمایل بیشتری برای برگشتن و زندگی در روستاها از خود نشان داده‌اند که ما نیز در پی تدابیری هستیم تا این ماندگاری را افزایش دهیم، در همین راستا سعی شد تا اراضی ملی را با قیمت مناسب و تسهیلات ارزان در اختیار متقاضیان قرار دهیم همچنین با ایجاد مجموعه‌های روستایی و پیش‌بینی نیازهای شهروندان در این مجموعه‌ها، به‌ویژه ارائه پیش‌نویس‌های اقتصادی و فرهنگی، بر تمایل اسکان مردم در روستاها بیفزاییم.
نوری زاده یادآور شد: این بنیاد هرساله از محل اعتبارات استانی و ملی 30 روستای هدف گردشگری استان مانند کهتویه، تیاب، لارک و... را مورد بازسازی و بهسازی قرار می‌دهد.

گزارش مالی بنیاد مسکن هرمزگان

وی در ادامه به ارائه گزارش مالی و عملکرد این بنیاد پرداخت و تشریح کرد: در سال گذشته بالغ‌بر 76 میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی و استانی برای 104 پروژه روستایی در قالب طرح هادی و 48 طرح مطالعاتی و بازنگری، بیش از 61 میلیارد تومان در قالب تسهیلات بلاعوض بازسازی و 10 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض اقشار کم‌درآمد برای اتمام واحدهای روستایی هزینه شد که مجموع این اعتبارات حدود 137 میلیارد و 289 میلیون تومان برای سال 99 برآورد شده است.

15 هزار مسکن مهر در حال ساخت

نوری زاده به مسکن مهر در حال ساخت در استان اشاره و با بیان اینکه حدود 15 هزار واحد مسکن مهر در حال ساخت است که نزدیک به 96 درصد از آن‌ها به بهره‌برداری رسیده و مابقی نیز تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید، عنوان داشت: عدم اتمام برخی از واحدها در شهرستان‌هایی مانند قشم، پارسیان و جاسک اختلاف میان اعضای تعاونی و هیئت‌مدیره است که درصدد رفع این اختلاف نظرات هستند تا در اسرع وقت واحدهای مذکور آماده تحویل شود.
وی گفت: همچنین ما طرح اقدام مسکن ملی را در برنامه داشتیم که در همین راستا اراضی بالغ‌بر پنج هزار واحد مسکونی از راه و شهرسازی استان تحویل گرفته و به همه شهرستان‌ها به‌جز ابوموسی ابلاغ شد که از این تعداد حدود سه هزار واحد در بندرعباس جانمایی شده است.
وی افزود: طبق برنامه زمان‌بندی این طرح باید در مدت 18 ماه آماده تحویل باشد که هم‌اکنون نیز عملیات اجرایی آن شروع شده است، اعتبار موردنیاز این طرح بخشی از آورده متقاضیان و بخشی دیگر از تسهیلات ارزان‌قیمت تا سقف 100 میلیون تومان تأمین می‌شود.

مقابله با دلالان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان ادامه داد: در برخی از روستاها و شهرهای کوچک زیر 25 هزار نفر دلالان باعث ایجاد معضل و گرانی زمین و واحد مسکونی شده‌اند که این بنیاد برای مقابله با این مسئله با احداث واحدهای مسکونی 90 تا 120 متر ویلایی در روستاهای حومه شهرها که قابلیت احداث دارند، سعی کرد تا این مسئله را مدیریت و دست دلالان را کوتاه کند.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح مزیت دیگری را نیز به همراه داشت و باعث شد تا با احداث این منازل در راستای سیاست‌های مقاوم‌سازی منازل مسکونی نیز گام برداریم، افزود: در ادامه همین سیاست بالغ‌بر 280 مهندس ناظر تائید شده این بنیاد در روستای مختلف استان مشغول خدمت‌رسانی هستند که این افراد به‌طور منظم تحت آموزش قرار می‌گیرند تا ساخت‌وسازها بر اساس استانداردهای مقاوم‌سازی باشد که برای رعایت هرچه بیشتر این سیاست در سال جاری استادکاران نیز تحت آموزش قرار خواهند گرفت. 

وضعیت زاج و داربست

نوری زاده در ادامه به جابه‌جایی روستای زاج و داربست اشاره و گفت: حدود 250 واحد مسکونی در شهرک شهید قاسم سلیمانی در حال ساخت است که در فاز اول حدود 154 واحد در اختیار ساکنان روستای زاج و داربست قرار خواهد گرفت که ساکنان روستاهای هم‌جوار و واجدین شرایط نیز می‌توانند از واحدهای این شهرک استفاده کنند.
وی زمان ساخت این پروژه را 6 ماهه عنوان کرد و گفت: آنچه ما از دستگاه‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط انتظار داریم این است که ارائه خدمات و تجهیز زیرساخت‌ها را هم گام با بنیاد مسکن پیش برند تا در زمان اتمام پروژه ساخت منازل شهروندان بتوانند به‌راحتی و بدون معطلی در منازل خود ساکن شوند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان در پایان ضمن تأکید بر اینکه این بنیاد سعی کرده بر رسالت وجودی خود ثابت‌قدم بوده و همواره یار و یاور محرومین باشد، اذعان داشت: با همیاری سازمان بهزیستی بالغ‌بر 202 خانوار بیش از دو معلول فاقد مسکن در سطح روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر استان شناسایی شد و ساخت واحد مسکونی برای آن‌ها در برنامه‌های این بنیاد قرار گرفت که موفق شده‌ایم تا این لحظه 142 خانوار را صاحب منزل کنیم و همچنین 80 واحد مسکونی برای ایتام نیز تا 6 ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها