موج
کدخبر : ۳۷۲۱۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-372134

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان از افزایش سرانه صندلی سینما در این استان خبر داد و گفت: امسال با بهره‌برداری از سه پروژه در دست احداث حوزه هنری استان، سرانه صندلی سینما در کردستان 34 درصد افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، امین مرادی ظهر امروز یکشنبه در گفت‌وگو با رسانه های استان، اظهار کرد: یکی از اولویت‌های حوزه هنری در استان کردستان تقویت و توسعه  زیرساخت های فرهنگی است.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان در این زمینه گفت: از مهمترین زیرساخت های توسعه در نمودارهای ارزیابی مؤلفه های فرهنگی است که در این زمینه  وجود سالن‌های استاندارد سینمایی و مکان‌های فرهنگی  بسیار مؤثر است که بر همین مبنا ساخت وتجهیز سالن‌های سینما در شهرستان‌های استان و مناطق کمتر توسعه یافته در راستای عدالت فرهنگی در دستور کارحوزه هنری  قرار گرفته است.

وی به نقش و جایگاه سینما به عنوان هنر صنعت در جهان اشاره کرد و ادامه داد: بخش عظیمی از سرمایه اقتصادی و رونق کشورها در بخش سینما است.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان با اشاره به شاخص‌های کشوری در بخش سینما گفت: بر اساس آمار اعلامی توسط سازمان سینمایی کشور در سال 1398 استان کردستان در مجموع دارای 4 سینما و 3 مجتمع فرهنگی در مجموع با 9 سالن بوده است که البته مجتمع های فرهنگی و هنری قید شده در این آمار در چرخه اکران سینمایی قرار ندارند بنابراین بر این اساس استان کردستان تا پایان سال 1398 دارای 4 سینما در سنندج، بیجار و مریوان بوده است که در این آمار سینمای غیر فعال شیدا نیز آمده است. 

مرادی ادامه داد: این آمار در سال 1399 نیز همچنان برقرار بوده با یان تفاوت که مجموع صندلی های سینمایی فعال در استان در سال 1399 شامل پردیس سینمایی بهمن سنندج با 3 سالن،سینما آزادی بیجار با یک سالن و سینما مریوان با یک سالن درمجموع  1380 صندلی بوده است که به نسبت جمعیت استان به ازای هر 1161 نفر یک صندلی سینمایی وجود داشته است.

وی گفت: تا پایان سال 1398 استان کردستان با دارابودن 11 شهرستان و 32 شهر تنها در 3 شهر دارای سالن سینما بوده است و 29 شهر استان از سینما محروم بوده اند که براین اساس جزء استان های کم برخوردار محسوب می‌شوند.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان افزود: تهران با 79 سینما و 221 سالن، اصفهان و خراسان رضوی با 53 سالن سینما، آذربایجان شرق با 30 سالن و البرز با 23 سالن سینمایی بیشترین سالن های سینمایی را در اختیار دارند.

مرادی ادامه داد: در سال 1399 در خصوص بازسازی مجدد پردیس سینمایی بهمن سنندج به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های فرهنگی در استان و منطقه غرب کشور، یادآور شد: پردیس سینمایی بهمن سنندج در سال1391 با  سه سالن مجهز و با امکانات روز  مورد بهره برداری قرار گرفت. 

وی با اشاره به روند توسعه و تجهیز پردیس سینمایی بهمن سنندج در یک دهه اخیر، عنوان کرد: در طول یک دهه اخیر روند توسعه پردیس سینمایی بهمن سنندج متوقف نشده و در این مدت کاربری‌ها و ظرفیت های جدیدی به آن افزوده شده است.

مرادی به افزایش چهار سالن جدید در پردیس سینمایی بهمن سنندج اشاره کرد و گفت: کار احداث چهار سالن جدید در پردیس سینمایی بهمن سنندج از اسفند ماه سال 98 آغاز شده و هم اکنون نیز در دست اجراست.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این راستا، افزود: با افزایش سالن‌های جدید پردیس سینمایی بهمن سنندج در مجموع  159 صندلی به سرانه صندلی سینمایی استان می‌افزاید و تعداد صندلی‌های سینمایی بهمن سنندج از 759 صندلی به 918 صندلی افزایش پیدا می‌کند.

مرادی به احداث نخستین سینمای روباز در منطقه غرب کشور در پردیس سینمایی بهمن سنندج اشاره کرد و یادآور شد: این سینمای روباز به عنوان اولین سینمای روباز منطقه غرب کشور با چشم اندازی ویژه و امکانات لازم تا چند ماه آینده میزبان علاقه مندان هنر هفتم خواهد بود.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان افزود: یکی دیگر از سالن های در دست احداث در این پردیس با کارکردی دوگانه به شکل یک پلاتوی سینمایی امکان استفاده اهالی تئاتر و تولیدات نمایشی را دارا است.

وی به دیگر پروژه‌های سینمایی در استان کردستان اشاره کرد و افزود: کلنگ زنی پردیس سینمایی سقز در اسفند ماه سال 98 صورت گرفته است که روند پیشرفت فیزیکی این پروژه با توجه به شیوع ویروس کرونا بسیار امیدوار کننده است. 

مرادی با اشاره به ظرفیت‌های در نظر گرفته شده در پردیس سینمایی سقز، گفت: این پردیس در سه سالن سینمایی وبا امکاناتی همچون گالری، کافی شاب، کافه کتاب و فضای مناسب فرهنگی در مرکز شهر سقز با حمایت موسسه فرهنگی بهمن سبز، استانداری کردستان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، فرمانداری ویژه سقز، آموزش و پرورش شهرستان سقز در حال  احداث است.

وی با اشاره به ایجاد 489 صندلی سینمایی  در سقز به عنوان دومین شهر پر جمعیت استان کردستان توسط حوزه هنری اظهار امیدواری کرد: این پردیس سینمایی که سالن اصلی آن  ظرفیت  405 صندلی  و دو سالن با ظرفیت 42 صندلی را دارا است در چند ماه آینده میزبان مردم فهیم شهرستان سقز باشد.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان در ادامه به توسعه پردیس سینمایی آزادی بیجارنیز اشاره کرد و گفت: سینما آزادی بیجار که  سال 96 با یک سالن فعالیت خود را آغاز کرده  است  در راستای افزایش سرانه صندلی و توسعه مراکز فرهنگی و هنری به سه سالن ارتقاء پیدا می‌کند که در مجموع 53  صندلی به ظرفیت این سینما افزوده می‌شود. 

وی با اشاره به وضعیت پیگیری اجرایی کردن این پروژه، یادآور شد: این پروژه نیز در حال حاضر در دست اجراء است  و پس از بهره‌برداری از آن ظرفیت صندلی های پردیس سینمایی آزادی بیجار به 338 صندلی افزایش پیدا می‌کند. 

مرادی ضمن اشاره به اولویت حوزه هنری کردستان در راستای ارتقاء زیرساخت های فرهنگی ، یادآور شد: با بهره برداری از این سه پروژه در مجموع تعداد صندلی های سینمایی در استان 701 صندلی  ارتقاء پیدا خواهد کرد و به 2081 صندلی خواهد رسیدکه براساس جمعیت به ازای هر 1000 نفر 2.1  صندلی و به ازای هر یکصد هزار نفر یک سالن سینمایی است  و بخشی از کمبودهای استان کردستان در زمینه سرانه صندلی جبران می‌شود.

وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حمایت  های صورت گرفته در راستای ارتقای زیرساخت های فرهنگی و هنری به ویژه در بخش سینما گفت: مدیران ارشد استان از جمله استاندار محترم، رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان نگاه ویژه ای به این حوزه دارند تأکید کرد: حوزه هنری این آمادگی را دارد در صورت فراهم نمودن شرایط در دیگر شهرهای استان نیز احداث سالن‌های سینمایی  را در دستور کار قراردهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها