موج
کدخبر : ۳۶۸۵۹۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368591

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از آغاز اجرای سند جامع مهندسی فرهنگی در ۱۰ استان کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، سید سعیدرضا عاملی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با تمدن نوین اسلامی، اظهار داشت: میراث هزاره‌ای هر ملتی بسیار ارزشمند است، اما کافی نیست و باید با تدابیری مانند تدوین سند مهندسی فرهنگی استحکام بیشتری به مقوله فرهنگ و ایجاد تمدن اسلامی داده شود.

وی با بیان این که فرهنگ پدیده‌ای است که تعریف نسبی دارد، گفت: در غرب زمانی فرهنگ و بی‌فرهنگی را با نگاه تبعیض آمیز که نگاهی از بالا به پائین بود تعریف می کردند که امروزه این تعریف به مجموعه هنجارها، آداب و رسوم اجتماعی و جنبه اولویت دار زندگی و هر چیزی که ما با آن زندگی می‌کنیم تبدیل شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی  افزود: اما به نظر من فرهنگ عنصر جداکننده و هویتی دارد که باید با دوام و مستمر باشد و تلاش برای پایداری در ایمان را می‌توان از عناصر فرهنگ دانست.

وی با اشاره به این که دفاع مقدس و دفاع از حرم جهاد اصغر است که ما باید امروز در دوره پساجنگ بتوانیم انقلاب و نظام اسلامی را که ثمره روزهای سخت است را حفظ کنیم، اذعان داشت: برای تحقق یک جامعه اسلامی باید پایه اخلاقیات را تقویت کنیم.

عاملی با تعبیر این که برخی از فرهنگ‌ها بی‌قدرت و برخی فرهنگ‌ها قدرتمند هستند، تصریح کرد: فرهنگ‌های بی‌قدرت در مواجهه با فرهنگ های دیگر دچار اضمحلال می‌شوند، اما فرهنگ های قدرتمند در مواجهه با فرهنگ های دیگر صلابت داشته و در برابر هر گمراهی پایدار هستند.

وی ادامه داد: امروز باید در کنار قدرت بازدارندگی نظامی، از قدرت بازدارندگی فرهنگی نیز برخوردار باشیم تا طمع دشمن در جبهه ایجاد تهاجمات فرهنگی را خنثی کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه عنصر را در شکل گیری فرهنگ قدرتمند موثر دانست و گفت: عشق به اسلام اولین عنصری است که توانسته امید مردم را با تمام ناملایمات و تهدیدات حفظ کند، عناصر دوم و سوم نیز عشق سیاسی و علاقه مندی به حوزه تمدنی، فرهنگی، جغرافیایی است.

وی با اشاره به سند مهندسی فرهنگی کشور، ابرازداشت: در این سند 304 برنامه اقدام پیش بینی شده است که برش های استانی داشته و در برنامه پنج ساله دخالت دارد، همچنین 43 سند ملی دیگر در محتوای آن وجود دارد که شامل مباحثی مانند سینما، موسیقی، معماری، ایرانیان خارج از کشور و... می شود و می توان گفت یک سند مرجع در مسیر تقویت فرهنگ کشور به شمار می آید.

عاملی با تاکید بر اهمیت نقش شورای فرهنگ عمومی در اجرایی نمودن این سند، عنوان کرد: مصوبات شورای عالی فرهنگی مانند مجلس بوده و لازم الاجرا است و الزام و استحکامات کافی جهت اجرایی شدن آن وجود دارد.

وی از قرار دادن 10 استان به عنوان پایلوت اجرای این سند فرهنگی خبر داد و افزود: استان آذربایجان شرقی از جمله استان های منتخب برای اجرای این سند است که با یاری خداوند نتایج مثبت و خوبی را شاهد باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان ساخت: ویژگی هایی مانند ایمان، انقلابی گری، نوگرایی و نوآوری را میتوان در عملکرد مسئولان استان آذربایجان شرقی مشاهده کرد که می‌توانند این سند جامع فرهنگی را در استان اجرایی کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها