موج
کدخبر : ۳۶۷۲۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367211

بهلول تکلوی:

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: دامپزشکی در خط مقدم مبارزه با بیش از 850 نوع بیماری قابل انتقال بین انسان و دام قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، بهلول تکلوی ، مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل بین انسان و دام را یکی از محوری ترین وظایف دامپزشکی در حوزه بهداشت عمومی جامعه عنوان کرد و افزود: دامپزشکی در خط مقدم مبارزه با بیش از 850 نوع بیماری قابل انتقال بین انسان و دام قرار دارد و اگر این بیماری ها در جمعیت دامی کنترل نشود کنترل آن در جمعیت انسانی به مراتب دشوار ، هزینه بر و بسیار سخت خواهد بود.

وی بیماری های نظیر بروسلوز ، هاری ، شاربن ، کیست هیداتید ، تب کریمه کنگو را از مهمترین و استراتژیک ترین بیماری های قابل انتقال از دام به انسان عنوان کرد و گفت: در این میان بیماری بروسلوز بعنوان یکی از پرمخاطره ترین این بیماری ها از جنبه اقتصادی بوده و کاهش تولید شیر، گوشت و تولیدات دامی و کاهش جمعیت دام به دنبال سقط جنین ، عقیمی و نازایی از مهمترین زیان های اقتصادی این بیماری برای دامداران و روستائیان منطقه است.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل با بیان اینکه از ابتدای امسال نزدیک به 500 هزار رأس دام بر علیه بیماری بروسلوز واکسینه شده است گفت: نتایج عملکرد واکسیناسیون بروسلوز در جمعیت دامی در سال های گذشته نشان داده است هر چقدر عملیات طرح های مبارزه با این بیماری در جمعیت دامی با پوشش کامل انجام شده است به همان میزان شیوع بیماری در جمعیت انسانی کاهش یافته و زیان های اقتصادی و روانی آن از طریق عدم تحمیل مخارج سنگین درمان و از کارانداختن نیرو و توان در جمعیت انسانی به مراتب کمتر شده است.

تکلوی افزود: دامپزشکی در سال های اخیر عملکرد خوبی در حوزه مبارزه با بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان داشته است و مصداق بارز آن افزایش میزان واکسیناسیون دام های منطقه بر علیه بیماری بروسلوز و به تبع آن کاهش بیماری در جمعیت انسانی است.

وی بیان کرد: این بیماری از دو بعد اقتصادی و بهداشتی بسیار حائز اهمیت است و اگر این بیماری در جمعیت دامی کنترل شود میتواند همچون سدی مانع ورود آن به جمعیت انسانی شود.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: مشارکت و همت همگانی ، تأمین امکانات و اعتبار کافی ، تعامل و همکاری مطلوب و بین بخشی و همکاری های زنجیره ای بین دستگاه ها را از مهمترین راه های کنترل پیشگیری و ریشه کنی این بیماری ها عنوان کرد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها