موج
کدخبر : ۳۶۴۱۲۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-364127

مدیرکل بهزیستی استان قم از تشکیل هزار پرونده جدید معلولان در بهزیستی قم خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، مهدی پهلوانی ستوده در گفت و گویی افرود: این موضوع به معنای تولد افراد معلول نیست، زیرا موالید جدید با مشاوره‌های ژنتیکی و کمک به هزینه آزمایشگاه کنترل‌ شده‌است.

وی همچنین برخی از اقدام‌های انجام‌ شده امسال را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از آسیب‌های بسیار مهم در جامعه هدف مساله اعتیاد است و وظیفه بهزیستی در این زمینه درمان شخص معتاد و حمایت از خانواده در طول روند درمان است.

مدیرکل بهزیستی قم افزود: در زمینه درمان و بازتوانی و حتی اشتغال پس از درمان و بهبود و آموزش مهارت‌های لازم اقدام هایی انجام می‌شود و پس از آموزش نیز ارائه اصل گواهی ‌نامه مهارت با مشارکت فنی و حرفه‌ای و پرداخت تسهیلات به ‌عنوان بخشی از حمایت ‌های مورد نیاز در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: کمپ یکی از ابزارهای مهم در روند درمان است که در این ‌باره خلاهایی در قم وجود داشت و نیاز به چندین خدمات هم ‌زمان در روند درمان احساس می‌شد از این‌ رو طرح مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد با مجموعه‌ای از پزشکان در حال انجام است و موافقت اصولی و پروانه تاسیس نیز صادرشده و قبل از دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد و بیمار پذیرش می‌کند.

پهلوانی ستوده عنوان کرد: این طرح با کمپ تفاوت دارد زیرا در کمپ‌ها دوره یک تا سه‌ ماهه وجود دارد اما در مرکز جامع این دوره، یک‌ساله است که در آن بیماران به مدت چهار ماه اقامت می‌کنند و بعداز آن به ‌تدریج وارد جامعه می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی قم خاطرنشان کرد: بعد از اتمام دوره یک‌ساله، ارتباط بهبودیافتگان با مرکز حفظ می‌شود تا به‌ طور کامل درمان شوند، با ایجاد مرکز جامع درمان، قدم بزرگی در بازگشت بیماران به جامعه و دست‌یابی به شغل و حفظ خانواده برداشته می‌شود.

وی یادآور شد: در قم ۱۰ کمپ به ‌صورت خصوصی فعال است که بر روند فعالیت آن نظارت می‌کنیم و یک کمپ ماده ۱۶ نیز برای معتادان متجاهر یعنی افرادی که فاقد خانواده و بی‌خانمان هستند و یا علنی مواد مخدر استفاده می‌کنند فعال است.

مدیرکل بهریستی قم افزود: این بیماران دارای دفترچه بیمه هستند و از خدمات استفاده می‌کنند که بخش‌های کار درمانی و گفتار درمانی از امسال وارد خدمات بیمه‌شده است و بیماران هزینه کمتری پرداخت می‌کنند، البته اگر در پرداخت مابقی هزینه‌ها دچار مشکل هایی هستند با مراجعه به مراکز می‌توانند از خدماتی بهره‌مند شوند.

مدیرکل بهزیستی استان قم عنوان کرد: تشکیل پرونده برای مراجعه‌کنندگان چند ماهی زمان می‌برد چرا که برقراری خدمات مستمری و تامین بودجه از تهران است که امیدواریم با رفع موانع بتوانیم در ارائه خدمات و به‌خصوص توانمندسازی خانواده‌ها موفق‌تر عمل کنیم.

۲۱ هزار مددجو تحت پوشش بهزیستی قم قرار دارند و معلولان جسمی حرکتی با هفت هزار تَن بیشترین آمار را تشکیل می‌دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها