موج
کدخبر : ۳۶۳۶۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363697

علی زینی وند :

استاندار کرمان: ورزش مانند یک کار صنعتی و تولیدی است که اگر به رقبا، بازار هدف و مخاطب نگاه نکنیم و به روز نشویم از تیم‌های برتر عقب می‌مانیم.

به گزارش خبرگزاری موج کرمان، علی زینی‌وند، استاندارکرمان صبح امروز 8 بهمن ماه در شورای ورزش همگانی استان، کرمان را جزو استان‌های پیشرو در حوزه ورزش کشور خواند که در رشته فوتبال بسیار مورد توجه قرار دارد و گفت: این وضعیت نباید ما را دچار غرور و روزمرگی کند.

استاندار کرمان، افتخارات ورزشی استان برای تیم‌های لیگ برتری، ورزش‌های انفرادی و قهرمانی را برشمرد و تصریح کرد: ورزش ما از این ظرفیت، تجربه و افتخارات باید استفاده کرده و خود را به سطح بالاتری ارتقا دهد و حتی کرمان باید خود را در سطح رقابت‌های بین‌المللی ظاهر کند. 

زینی‌وند عنوان کرد: باشگاه‌های مهم استان کرمان درگیر مشکلات دیگر باشگاه‌ای کشور نیستند، کرمان در وضعیت منحصر به فردی قرار دارد و نباید اجازه داد دچار حاشیه شود. 

وی ابراز داشت: ورزش کرمان باید راه حرفه‌ای خود را پیش ببرد به ویژه که رشته‌های تخصصی دیگر در کنار فوتبال شکل گرفته و متولی برای آنها تعیین شده که می‌تواند آینده ورزش استان و تاثیرگذاری آن بر ورزش کشور را به روشنی ترسیم کند.

استاندار کرمان خطاب به مسئولان باشگاه های ورزشی استان گفت: مسئولان باشگاه‌ها با تشکیل تیم‌های حرفه‌ای و علمی با اتاق فکرهای حرفه‌ای در راستای دانش روز ورزش پیش روند. 

زینی‌وند، اهمیت ورزش همگانی را بیشتر از ورزش‌های تخصصی به واسطه دربرگیری جمعیت و تاثیرگذاری بر سلامت جسمی و روان جامعه دانست و اضافه کرد: ورزش همگانی از تخصصی‌ترین ورزش‌هاست و با قشر گسترده‌ای از سنین ارتباط دارد که باید تخصصی با مخاطبان کار کند.  

وی به کارگیری و تجمیع امکانات شهرداری‌ها، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان را در راستای ورزش همگانی مورد تاکید قرار داد و افزود: تفاهم‌نامه شهرداری و آموزش و پرورش در راستای ارتقا و تقویت ورزش همگانی، الگویی برای همه دستگاه‌ها جهت فعال کردن و در اختیار قرار دادن همه امکانات استان برای مردم است.

استاندار کرمان ابراز داشت: هزینه نگهداری این امکانات نیز باید تعریف شود، در بسیاری از روستاها امکانات ورزشی رها شده‌اند و باید شیوه‌های نگهداری و درآمدزایی برای سرپا ماندن این امکانات تدوین کرد. 

زینی‌وند تاکید کرد که فرمانداران و شهرداران جلسات ورزش همگانی و ستاد ساماندهی جوانان را با جدیت تشکیل داده و همه ظرفیت‌های منطقه را در اختیار ورزش قرار دهند و افزود: هزینه و وقت برای ورزش دارای آثار اجتماعی، روانی و اقتصادی بسیار ارزشمندی است. 

استاندار کرمان همچنین به توسعه ورزش‌های روستایی و عشایری در کشور پرداخت و گفت: متاسفانه ایراد کار بر این است که امکانات ورزشی روستایی مرد محور هستند در حالی که باید به زنان روستایی و جمعیت فعال آنها هم در حوزه ورزش توجه شود.  

زینی‌وند تصریح کرد: ثروت زیادی در استان کرمان توسط صنایع و بنگاه‌های اقتصادی تولید و خلق می‌شود که در قالب مسئولیت اجتماعی و ارتقای نشاط و سلامت، جلوگیری از حاشیه‌نشینی، رفاه مردم و کسب و کارهای اجتماعی باید به کار گرفته شود. 

استاندار کرمان اظهار داشت: ثروت‌های استان هم در مسئله زیرساخت متوازن فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و مذهبی باید به کار گرفته شود و هم جهت جلوگیری از تخلیه روستاها برای مردم کسب و کار اجتماعی راه بیندازیم اما متاسفانه در این زمینه در کشور غفلت کرده‌ایم ضمن آنکه توجه به روستاها مانع از تخلیه و مهاجرت و در نتیجه حاشیه‌نشینی خواهد شد.

زینی‌وند توجه به همه شهرستان‌ها و مناطق استان در توسعه زیرساخت‌های ورزشی را مورد اشاره قرار داد و گفت: احداث ورزشگاه‌های بزرگ و مدرن و حرفه‌ای برای میزبانی استان از رقابت‌های ملی و بین‌المللی امری مهم و قابل تقدیری است، اما به لحاظ اخلاقی و وجدانی باید برای فرزندانی که روی سنگلاخ و زمین‌های خاکی بازی می‌کنند، فضای ورزشی مناسب ایجاد کرد. 

استاندار کرمان از اقدام صنایع در کمک به ارتقای زیرساخت‌های ورزشی تقدیر کرد و اظهار داشت: در کنار این کار حرفه‌ای، بخشی از درآمدها باید در حوزه تربیت بدنی زیر نظر استاندار به لحاظ جایگاه حقوقی آورده شود که تسلط بر مسائل استان، شورای برنامه‌ریزی و سند آمایش استان و شناخت از زیرساخت‌ها و کمبودها وجود دارد. 

وی اضافه کرد: توسعه متوازن ورزش حتما باید مورد توجه باشد و تاکید داریم که همه صنایع و معادن و مسئولیت‌های اجتماعی در شورای همگانی با محوریت اداره کل ورزش و جوانان، استانداری، فرمانداران و شهرداران کارها را انجام دهند که به این شکل از هدررفت هزینه‌ها در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، ایجاد زمین‌های ورزشی و مکان‌های ورزشی جلوگیری و توسعه متوازنی را در ورزش و جوان خواهیم داشت. 

زینی‌وند تصریح کرد: ورزش‌های همگانی را باید در نقاطی از شهرها مستقر کنیم که شهروندان بخش‌های مرفه‌تر شهر با شهروندان ساکن در مناطق حاشیه تر شهرها با هم مواجه شده و گفتگو میان آنها شکل گیرد  که این مسائل موجب آشنایی از درد و دل یکدیگر، کنترل آسیب‌های اجتماعی، افزایش نشاط اجتماعی و ممزوج شدن تبادل درد جامعه می‌شود.  

استاندار کرمان ابراز داشت: وزارتخانه ورزش و جوانان، یک وزارتخانه استراتژیک و کلیدی برای سلامت و روح و روان جامعه است و از سوی دیگر مجموعه‌هایی مانند گل گهر و مس سرچشمه در دل مردم پیوند دارند که عمده‌ترین دلیل آن تیم‌های ورزشی است که میلیون‌ها نفر با آنها ارتباط برقرار کرده است. 

زینی‌وند ادامه داد: تصمیم‌گیران جامعه و سیاستگذاران باید عمیق به ورزش نگاه کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها