موج
کدخبر : ۳۶۳۴۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363400

طی ۱۰ ماه سال جاری صورت گرفت؛

مدیرکل گمرکات استان اصفهان از صادرات یک میلیارد و ۷۲۶ میلیون دلاری از استان اصفهان طی ۱۰ ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، رسول کوهستانی در جمع اصحاب رسانه با اشاره باینکه طی 10 ماهه سال جاری صادرات استان اصفهان یک میلیارد و ۷۲۶ میلیون دلار بوده است، گفت: این میزان صادرات معادل بالغ بر ۵ میلیون و ۱۵۸ هزار تن کالا بوده است.

وی با بیان اینکه عمده صادرات استان اصفهان چدن، آهن، فولاد و فرآوردهای نفتی است، بیان کرد: این محصولات عمدتا به کشورهای عراق، امارات و چین صادر می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در صادرات فرش دستباف حدود یک میلیون و نیم دلار صادرات داشته ایم و همچنین یازده و نیم میلیون دلار از کارگو ترمینال فرودگاه شهید بهشتی اصفهان صادرات انجام شده است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان در ارتباط با واردات نیز بیان داشت: دو شرکت فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان بیشترین واردات را انجام داده‌اند که این واردات مربوط به تجهیزات فنی و ماشین آلات مکانیکی بوده است.

کوهستانی با تبریک روز جهانی گمرک به تمامی مرزبانان اقتصادی کشور اظهار داشت: شعار سازمان جهانی گمرک امسال "گمرک حامی احیا، نوسازی و تاب‌آوری زنجیره پایدار" است.

وی  با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا باعث گردیده تا خرید و مراودات مالی به صورت حضوری به کمترین سطح خود برسد، گفت: از گمرکات خواسته شده به سمت تحولات عمیق حرکت کنند تا اقتصاد کشور آسیبی نبیند.

این مقام مسئول افزود: مردم با شیوع ویروس کرونا  سبک زندگی خود را تغییر دادند و گمرکات نیز باید در رویه خود تجدید نظر کند و با شرایط موجود خود را وفق دهند.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان اضافه کرد: استقرار پنجره واحد تجارت فرامرزی باعث شده است تا مراجعه حضوری در گمرکات کاهش یابد.

وی با اشاره به کاهش  رسوب کالا در اصفهان ، توضیح داد: ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی بر اساس مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی با سرعت بیشتری در حال انجام است.

گمرک اصفهان.

رسول کوهستانی اضافه کرد: ماندگاری و رسوب کالا در گمرکات هیچ ارتباطی به گمرک ندارد و بیشتر به وزارت صمت و بانک مرکزی بازمی‌گردد.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان گفت: بیش از ۹ هزار واحد صنعتی در استان فعالیت دارند و این امر موجب شده است  تا موقعیت استراتژی خاصی را در استان داشته باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به مزیت های گمرکات استان ادامه داد: در استان اصفهان دسترسی گمرکات به مسیر هوایی، ریلی و زمینی وجود دارد و ۱۲۵ نفر بالای تحصیلات لیسانس در گمرک اصفهان مشغول بکار هستند.

وی در خصوص اقدامات گمرکات استان اصفهان اظهار کرد: ارائه بسته‌های حمایتی صادرات ،ضمانت‌نامه گمرکی و ترخیص درصدی کالا، استرداد حقوق ورودی، ورود موقت برای پردازش از جمله اقدامات گمرکات استان اصفهان است.

رسول کوهستانی تشریح کرد: از سال ۹۸ تا کنون در استان اصفهان 23 شرکت به عنوان فعال مجاز اقتصادی جهت ارائه تسهیلات بیشتر شناسایی و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان افزود: همچنین ۳۴ انبار اختصاصی در واحدهای تولیدی استان اصفهان در حال فعالیت هستند که این انبارها موجب کاهش هزینه‌های تولید می‌شوند.

وی با اشاره به نقش و اهمیت گمرک گفت:کمک به تحقق اهداف دولت در جهت مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملّی ، مبارزه با تروریسم و پولشویی و سایر اهداف توسعه ملّی ، ازجمله مسائلی است که امروزه در ارتباط با وظایف و مأموریت های سازمانی گمرکات کشورها قرار دارد .

کوهستانی ادامه داد: اینگونه الزامات با توجه به روند توسعه کشورها و مقتضیات ملّی وتحولات بین المللی ، حسب مورد اولویت و اهمیتی حیاتی یافته و سایروظایف و مأموریت های گمرکات ، نظیر کسب در آمد برای خزانه راتحت الشعاع خود قرار داده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: بیش از 25وزارت خانه و دستگاه دولتی یا وابسته به دولت ، از طریق نظارت و اعمال کنترل و صدور مجوز و یا همکاری ، مستقیماً با گمرک (صادرات، واردات،ترانزیت) در ارتباط و تعامل قرار دارند.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان در پایان در خصوص مزیت های گمرکات استان اصفهان بیان داشت: وجود بیش از 9000 واحد صنعتی در استان، موقعیت استراتژیک اصفهان و شاهراه حیاتی در کریدور شمال و جنوب، دسترسی گمرکات استان اصفهان به مسیر ریلی، هوایی و زمینی، تفویض اختیاربه گمرکات اصفهان همانند سایر گمرکات، راه اندازی کارگو ترمینال مرز هوایی در فرودگاه اصفهان  و ارائه خدمات و تسهیلات گمرکی در محل واحدهای تولیدی از جمله مزیت های گمرک استان اصفهان است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها