موج
کدخبر : ۳۶۱۳۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361398

مجید فرخی:

مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان : سه طرح پیش آگاهی کرم سیب، کرم خراط و چوب خوارهای خرما در منطقه جنوب کرمان اجرا شده است

به گزارش خبرگزاری موج کرمان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ؛ مجید فرخی هدف از اجرای این سه طرح را کاهش مصرف سموم، اعلام زمان به موقع مبارزه با آفات و ارائه راهکارهای موثر کنترلی عنوان کرد و گفت: با توجه به وضعیت عوامل خسارت زا در منطقه جنوب کرمان اجرای طرح های پیش آگاهی الزامی است.

وی از اجرای طرح های پیش آگاهی کرم سیب و کرم خراط در بخش ساردوئیه شهرستان جیرفت طی سال زراعی ۹۹-۹۸ خبر داد.

 وی گفت : در این طرح ها با نصب دیتالاگر و تله های فرمونی و برداشت داده های مربوطه و ارسال به دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات اطلاعات لازم جهت ارائه مدل پیش آگاهی برای تعیین بهترین زمان مبارزه با نسل های کرم سیب جمع آوری می شود.

مدیرحفظ نباتات ادامه داد: با ادامه اجرای این طرح در سال آینده سبب ارائه مدل مبارزه می شود.

وی به اجرای دستورالعمل های کنترلی آفات کرم خراط، چوبخوار خرما و انجام روش های مدیریتی و کنترلی طبق دستورالعمل ابلاغی سازمان حفظ نباتات اشاره کرد و از اجرای تله های فرمونی، اخلال در جفت گیری، تقویت و تغذیه و آبیاری مناسب در ارتباط با  طرح کرم خراط در موقعیت شهرستان جیرفت خبر داد.

وی همچنین از اجرای برنامه های تقویت، هرس و تکریب، مبارزه شیمیایی، نصب تله نوری و آبیاری مطلوب در ارتباط با طرح چوبخوار نخیلات در شهرستان قلعه گنج خبر داد و افزود: گزارش های مربوطه جهت جمع بندی و نتیجه گیری به سازمان حفظ نباتات کشور ارسال شده است. 

فرخی تصریح کرد: طبق برنامه ابلاغی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی، این مدیریت اقدام به انتخاب کلینیک های توانمند به منظورادامه اجرای طرح ها نموده تا نتایج مفید و قابل قبولی، جهت کاهش خسارت این عوامل به کشاورزان منطقه ارائه شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها