موج
کدخبر : ۳۵۳۱۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353164

مردم رفتار حکومت را منعکس می کننند!

برخی مسئولین در ابتدا ویروس کرونا را انکار کردند و بعد از مدتی اعلام کردند که موارد مشکوک است اما به قطع نمی توان اعلام کرد و...! البته قرار بود از شنبه نیز همه چیز عادی شود!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، با ورود ویروس کرونا به کشور برخی از مسئولین در ابتدا آن را انکار کردند و بعد از مدتی اعلام کردند که موارد مشکوک است اما به قطع نمی توان اعلام کرد. قرار بود از شنبه همه چیز عادی شود اما پس از آنکه موارد مشکوک به موارد قطعی تبدیل شد، سعی کردند که آن را بی خطر نشان دهند و حتی علائم آن را نیز مشابه بیماری های دیگر اعلام کردند. پس از بالا رفتن آمار مبتلایان و همینطور فوت شدگان یکسری تصمیمات گرفته شد که مقطعی بود و نشان می داد که هنوز کسی آن را باور نکرده است. و در آخرین تصمیم گیری نتیجه برآن شد که از ساعت ۱۸ عصر  ۲۰ آبان لغایت ۲۰ آذر همه اصناف به جز گروه های شغلی یک تعطیل باشند. این داستان کرونا و مسئولین در ایران بود که نشان می دهد بعد از گذشت ۱۰ ماه هنوز کرونا را جدی نگرفته اند.

به برخی از اظهار نظرها در ابتدای ورود این بیماری دقت کنید:

-امسال اصفهان مقصد خوبی برای مسافران نوروزی نیست! این صحبت آشنا از عباس رضایی استاندار اصفهان است که درپایان سال ۹۸ و شروع تعطیلات نوروز ۹۹ اعلام کرد!

-سردار سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین در اولین جلسه مجمع عالی بسیج حقوقدانان؛ از آذر ماه کرونا در کشور ما بوده و ما از بهمن ماه متوجه شدیم، این حقی است که مردم باید مطالبه کنند!

بیماران کرونایی

-محمودصادقی نماینده تهران در مجلس دهم؛ در اواخر مجلس دهم هزار قرص فایپیراویر به صورت محرمانه از چین وارد و خرج درمان مقام ها شد در حالی که قرار بود این قرص ها در اختیار بیمارستان ها برای کارآزمایی بالینی قرار بگیرد و مجوز ساخت داده شود اما متاسفانه مشخص نشد که سرنوشت آنها چه شد!

-روزنامه شرق دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸؛ ورود روزانه حدود ۱۰۰۰ مسافر مستعد کرونا به ایران!

-بهرام پارسایی سخنگو کمیسیون اصل نود مجلس؛ کشور ما مثل خیلی از کشورهای دیگر از این آلودگی عاری بود و اگر ما بخواهیم متهمان شیوع کرونا در کشور را رده بندی کنیم، متهمین ردیف اول کسانی هستند که عامل ورود این ویروس به کشور بودند و باعث شدند هزینه جانی، مالی و معنوی سنگینی به کشور وارد شود که به راحتی قابل جبران نیست!

-باشگاه خبرنگاران جوان ۱۳ بهمن ۹۸؛ حسین عرفانی رییس اداره مراقبت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت درباره فرد مشکوک به ویروس کرونا که در بیمارستان فارابی اصفهان بستری بود، اظهار کرد: تاکنون هیچ مورد اثبات شده از کرونا ویروس در کشور نداشته ایم و روی سایت سازمان بهداشت جهانی نیز تنها کشور خاورمیانه که کرونا در آن گزارش شده، امارات متحده عربی است و پس از نمونه برداری و آزمایش از فرد مشکوک نتیجه او منفی بوده و از بیمارستان مرخصی شد.

وی بیان کرد: تاکنون در سایر کشورهای همسایه ایران نیز مورد مثبت کرونا گزارش نشده است!

مرگ و میر کرونا

همه این صحبت ها نشان می دهد که مسئولین از ابتدا سعی در انکار حقیقت داشته اند و حتی در مواردی نیز سعی در پاک کردن صورت مسئله داشته اند و زمانی که مسئله جدی شد، فکر سلامت خود وخانواده بوده اند. و حالا با بالا رفتن آمار مبتلایان و فوت شدگان کرونایی از مردم توقع دارند که نسبت به این بیماری با جدیت  برخورد کرده و مسائل بهداشتی را رعایت کنند!

تا این لحظه که در حال تهیه این گزارش هستیم یک هزار و ۴۶۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان شناسایی شده و آمار در حال افزایش است. با بررسی های میدانی از بیمارستان های اصفهان، نشان می دهد که ظرفیت ها پرشده اما مبتلایان در حال افزایش هستند. اما سوال اینجاست که چرا مردم نسبت به این بیماری کم توجه و بعضا بی توجه هستند؟! و حتی عده ای هنوز آن را باور نکرده و آن را دروغ حکومت می پندارند؟!

تناقض در گفته و عملکرد مسئولان عامل اصلی این پدیده بوده است چه در سطح کشوری و چه در سطح استان اصفهان شاهد هستیم هر لحظه مدیران در سطوح مختلف و از همه مهمتر مدیران سلامت استان نسبت به این بیماری و راه های شیوع ویروس کرونا تصمیمات عجله ای گرفته و می گیرند. و در نمونه متاخر آن همین تعطیلی اصناف ازساعت ۱۸ است که منجر به تجمع و تراکم جمعیت در ساعات قبل از آن و صبح می شود.

بیمار کرونایی

عدم اطلاع رسانی صحیح در خصوص بیماری و همینطور اعلام آمارهایی که بعضا غلط بود خود باعث می شود این تصور ایجاد شود که بیماری کرونا در حال فروکش کردن است و اگر به تفکیک استان ها و شهرستان ها آمار حقیقی اعلام شود مردم احساس خطر خواهند کرد.

اما نکته مهم آنجاست که مردم نسبت به این بیماری بی اعتنا و خودخواه بوده و فکر منفعت شخصی هستند و دیگران برای آنها اهمیتی ندارند که این خود نشان از عمق فاجعه دارد؛ نه فقط در این زمینه که در دیگر مسائل کشور نیز شاهد آن هستیم.

امام علی در نهج البلاغه می فرماید: مردم به روش و طریقه حاکمان خویش زندگی می کنند. این سخن به درستی حال امروز ایران است وقتی مسئولان به فکر منافع شخصی خود هستند نمی توانند از مردم انتظار داشته باشند که به منافع ملی توجه کنند.

بیماری کرونا نشان داد که تا چه میزان مراکز بهداشتی و درمانی در استان ها و به خصوص استان اصفهان و شهرستان های آن فرسوده و نیاز است تا مراکز درمانی و بهداشتی با ظرفیت های تازه تاسیس شود.

و اما سخن آخر بهتر است حالا که یک باره متوجه شده ایم این بیماری ماندنی و مرگ آور است و مردم باید تاب آوری خود را نسبت به شرایط ایجاد شده بالا ببرند، محیط جامعه را از لحاظ سلامت روح و روان بالا ببریم تا مردم فقط دغدغه بیماری داشته باشند و نیاز است در کنار آمار مرگ و میر روزانه از این بیماری خبرهای کشف واکسن آن را انتشار دهیم تا امید نسبت به این بیماری ایجاد شود تا بتوان با آن مقابله کرد.

واکسن کرونا

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها