موج
کدخبر : ۳۴۶۴۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-346489

معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان یزد گفت: با تشکیل شعب ویژه صلح و سازش آمادگی شوراهای حل اختلاف استان یزد را جهت پذیرش هرچه بیشتر دعاوی کیفری و حقوقی که امکان سازش درآنها فراهم است اعلام می داریم.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمدرضا حداد معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان یزد گفت: ارجاع پرونده به شوراهای حل اختلاف استان یزد در 5 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل، 271 درصد رشد داشته است.

وی این رابطه اظهار داشت:در پنج ماه نخست سال قبل یک هزار و 625 فقره پرونده به شورای حل اختلاف برای صلح و سازش ارجاع گردید که در مدت مشابه در سال جاری این تعداد به 6 هزار و 27 فقره رسیده است.

وی به موفقیت در ایجاد سازش در 49 درصد پرونده های ارجاعی به شورای حل اختلاف اشاره کرد و بیان داشت: از تعداد 6 هزار و 27 فقره پرونده ارجاع شده به شورای حل اختلاف تعداد 5 هزار و 706 فقره آن مختومه گردید که از این تعداد 2 هزار و 780 فقره آن به صلح و سازش منتهی شده است.

این مقام قضایی، رسالت اصلی شورای حل اختلاف و تأکید ریاست قوه قضاییه را بر ایجاد صلح و سازش ذکر کرد و گفت: از پرونده های ارجاع شده یک هزار و 499 فقره آن حقوقی و 4 هزار و 528 فقره آن کیفری بوده که با تلاش خالصانه کارکنان شورای حل اختلاف 47 درصد در پرونده های حقوقی و 49 و نیم درصد در پرونده های کیفری، سازش، حاصل شده است.

وی با اشاره به مواد 8 و 11 قانون شورای حل اختلاف، تصریح کرد: طبق ماده 8  کلیه امور مدنی و حقوقی، کلیه جرائم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت با تراضی طرفین دعوی، امکان ارجاع برای صلح و سازش به شورای حل اختلاف را دارد.

حداد افزود: حسب ماده 11 قانون شورای حل اختلاف نیز قاضی شورا در مواردی نظیر دعاوی مالی در روستا تا بیست‌ میلیون ریال و در شهر تا پنجاه‌ میلیون ریال، کلیه دعاوی مربوط به تخلیه عین مستأجره به جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه، صدور گواهی حصر وراثت، تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن و ادعای اعسار از پرداخت محکومٌ به، در صورتی که شورا نسبت به اصل دعوی رسیدگی کرده باشد، با مشورت اعضاء شورای‌حل‌اختلاف می تواند رسیدگی و مبادرت به صدور رأی ‌نماید.

این مقام قضایی در پایان در خصوص ارجاع پرونده‌های از ناحیه دادگاه ها و دادسراهای سراسر استان یزد به شوراهای حل اختلاف اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده از جمله برگزاری دوره های آموزشی ویژه صلح و سازش از طریق مرکز استان و به صورت برخط برای اعضاء و کارکنان شورا و تشکیل شعب ویژه صلح و سازش آمادگی شوراهای حل اختلاف استان یزد را جهت پذیرش هرچه بیشتر دعاوی کیفری و حقوقی که امکان سازش درآنها فراهم است را اعلام می داریم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها