موج
کدخبر : ۳۴۵۵۱۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345512

استاندار قم در پیامی به مناسبت درگذشت عالم ربانی آیت‌الله صانعی آورده‌است: در عرصه خدمت به نظام و در مناصب و مسؤلیت های مختلف نیز به ایفای نقش پرداخته و منشاء خدمات‌ ارزنده‌ای در این عرصه‌ها بودند.

به گزارش خبرگزاری موج قم متن پیام بهرام سرمست استاندار قم به شرح زیر است:

ارتحال عالم ربانی حضرت آیت‌الله حاج  شیخ یوسف صانعی(ره) موجب تأسف و تألم فراوان گردید.

آن عالم فرزانه که از شاگردان و نزدیکان حضرت امام خمینی (ره) بودند در کنار انجام رسالت تبلیغ دین، ترویج معارف اسلامی و تدریس دروس حوزوی، در عرصه خدمت به نظام و در مناصب و مسؤلیت های مختلف نیز به ایفای نقش پرداخته و منشاء خدمات‌ ارزنده‌ای در این عرصه‌ها بودند.

 اینجانب فقدان این عالم فرهیخته را به مراجع عظام تقلید، حوزه‌های معزز علمیه، فرزندان و خاندان مکرم، برادر گرامی ایشان حضرت آیت‌الله شیخ حسن صانعی تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان، برای ایشان علو درجات و غفران و رحمت واسعه الهی و برای عموم مردم مومن و متدین و بازماندگان صبر و اجر جزیل مسألت دارم.

آیت‌الله صانعی پنجشنبه هفته گذشته به دلیل پیچ‌خوردگی پا، دچار شکستگی استخوان لگن و همچنین مچ دست شده‌ و در بیمارستان بستری بود.

یوسف صانعی در سنه 1316 در روستای «ینگاباد» (نیک‌آباد) در منطقه جرقویه اصفهان متولد شد. محمدعلی صانعی، روحانی آن روستا پدرش بود و جدش «ملایوسف». ملایوسف فلسفه را نزد «جهانگیرخان قشقایی» آموخت؛ آیت‌الله یوسف صانعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 27 آذر 58 به عضویت رسمی جامعه مدرسین جدید درآمد و در همان سال، یکم اسفند از سوی استاد خویش، رهبر فقید انقلاب اولین سمت حکومتی یعنی عضو فقهای شورای نگهبان به همراه «عبدالرحیم ربانی‌شیرازی، لطف‌الله صافی، محمدرضا مهدوی‌کنی، غلامرضا رضوانی و احمد جنتی» دریافت کرد و تا 19 دی 61 در این کسوت بود.

همچنین او در دوره اول مجلس خبرگان با کسب بیش از دو میلیون رای از تهران به این مجلس راه یافت و بر این کرسی تکیه زد. بار دیگر رهبر انقلاب، پس از استعفای صانعی از شورای نگهبان، او را برای دادستانی کل کشور انتخاب کرد.

آیت‌الله صانعی از کسوت و سمت‌های حکومتی درآمد و قم را همچون دوران طلبگی برای تدریس انتخاب کرد و  ایشان به جایگاه جدید و قدرتمندی به نام مرجعیت رسید و اعلام برخی نظرات در این جایگاه، جاذبه و دافعه‌هایی را برایش ایجاد کرد.

پایگاه اطلاع رسانی این مرجع تقلید در پیامی اعلام کرد: با توجه به وصیت آن عزیز سفر کرده، در ایام کرونا مراسم تشییع برگزار نمی‌گردد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها