موج
کدخبر : ۳۴۵۲۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345256

دفتر خبرگزاری موج استان قم همزمان با آغاز دهه سوم ماه محرم به این پویش پیوست و روز گذشته در تحریریه این خبرگزاری، به یاد سردار حاج قاسم سلیمانی، روضه حضرت قاسم ابن‌الحسن(ع) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، برگزاری محافل عزاداری در ماه محرم امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور حال و متفاوتی داشت و پس از آن‌ که شکل‌گیری تجمع‌های بزرگ در مکان‌های سرپوشیده ممنوع اعلام شده، پویش «هر خانه یک حسینیه» در کشور و به تبع آن در شهر مقدس قم به شکل گسترده‌ای راه‌اندازی شد.

در قالب این طرح شهرداری قم پس از ثبت درخواست مردم برای برگزاری روضه‌ خانگی ،در سامانه ۱۳۷ مبلغ خانم یا آقا به آدرس اعلام شده، اعزام می‌کنند تا با برگزاری یک روضه کوچک اما با اخلاص در خانه‌‌ها  ذکر «یا حسین(ع)» در منازل طنین انداز شود.

در طول دهه اول محرم در این قالب بیش از ۱۰۰۰ مجلس کوچک خانگی برگزار شده است که نشان می‌دهد این طرح از سوی شهروندان قمی با استقبال خوبی مواجه شده‌است، لذا دفتر نمایندگی خبرگزاری موج در استان قم نیز همزمان با آغاز دهه سوم ماه محرم به این پویش پیوست و روز گذشته در تحریریه این خبرگزاری، به یاد سردار حاج قاسم سلیمانی، روضه حضرت قاسم ابن‌الحسن(ع) برگزار شد.

در این محفل عزاداری که با حضور مدیر مسئول دفتر نمایندگی خبرگزاری موج در استان قم و چندتن از خبرنگاران این تحریریه و جمعی از فعالان حوزه فرهنگی  استان، برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین کلاته مدیر موسسه امیربیان به عنوان سخنران این روضه، ضمن عرض تسلیت به مناسبت این ایام، بیان کرد: این روزها دل‌های بسیاری از مردم با امام حسین(ع) است اما در کردار و رفتار خویش به گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند.

وی افزود: یکی از تلخ ترین جملاتی که در تاریخ،گفته و شنیده شد این است:«… قلوبهم معک و سیوفهم علیک».شرح ماجرا به نقل از کتاب «تأملی در نهضت عاشورا» این است که امام حسین (ع) در آغاز مسیر [خروج از مدینه] به فرزدق شاعر که آن زمان، جوانی بیش نبود، برخورد.از وی درباره وضعیت کوفه، پرسش کرد.فرزدق گفت:انت احبُّ الناس الی الناس و القضاء فی السماء و السیوف مع بنی امیه! تو در میان مردم، محبوب ترین هستی، نتیجه [او اثر عملی این محبت] تابع قضای الهی است اما شمشیرها، بنی امیه را همراهی می کند.

مدیر موسسه امیربیان با اشاره به اینکه محرم را حداکثری نگاه کنیم و نگاه حداقلی به آن نداشته‌باشیم، اظهار کرد: با وجود اینکه به عقیده بسیاری از مردم پر شورترین ماه در سال محرم‌الحرام است اما غربت عجیب و غریبی دارد، محرم ماه دوری از رذائل اخلاقی و تقرب به خداست و صرفا ماه عزاداری نیست بلکه ایام خودسازی است بنابراین باید نگاه مردم نسبت به این ماه تغییر کند.

حجت‌الاسلام کلاته با اشاره به اینکه بسیاری از مردم با بهانه‌های واهی از فرزندآوری دوری می‌کنند ، تصریح کرد: ابن ابى الحدید در شرح نهج البلاغه حدیثى را از رسول خدا(ص) آورده است که: «مَنْ وَسَّعَ وُسِعَ عَلَیْهِ وَ کُلَّما کَثُرَ الْعِیالُ کَثُرَ الرِّزْقُ»؛ (هر کس دامنه انفاق را گسترش دهد خداوند روزى او را وسیع تر مى کند و هر زمان افراد خانواده انسان بیشتر شوند روزى نیز فزون تر خواهد شد). این روایت پاسخی به ان دسته از کسانی است که به علت فقر و درآمد پایین از فرزندآوری دوری می‌کنند.

سخنران حرم بانوی کرامت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده شهید حاج قاسم سلیمانی فرمود:« صدها بار تا مرز شهادت رفت و هیچ پروایی نداشت زیرا پرونده اعمال او در آخرت سرشار از اعمال و رفتار نیک است».

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها