موج
کدخبر : ۳۴۳۶۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343604

رییس پارک علم و فناوری یزد؛

رییس پارک علم وفناوری یزد گفت: توسعه اکوسیستم نوآوری استان یزد با جلب مشارکت بخش خصوصی رسالت پارک علم و فناوری است و هدف نهایی آن ارتقای سهم اقتصاد دانش بنیان در استان یزد است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمد مهدی لطفی رییس پارک علم و فناوری یزد در نشست برخط خانه مطبوعات یزد گفت: یزد پتانسیل اقتصاد دانش بنیان را دارد تمام مدیران چه بخش خصوصی، دولتی و چه عمومی باید فراسازمانی فکر کنند و قوانین نیز باید تسهیل شوند چرا که برخی از قوانین فقط سرعت پیشرفت کار را کاهش می دهند.

وی با بیان اینکه یکی از رسالت های پارک ارائه خدمات به شرکت های فناور استان است، افزود: ایجاد شتابدهنده ها، مراکز استارت آپ استدیو و مراکز توسعه فناوری و بازدیدهایی از صنعتی برای رفع نیاز صنعت داشتیم.

وی افزود: دغدغه ها و نیازهایی از سوی فرمانداری به ما اعلام شد مانند سیستم های دفع فاضلاب، مسائل زیست محیطی و اتوماسیون کارخانه های آجر و... که در راستای ارتباط پارک علم و فناوری با شهر و مردم این اقدامات انجام می شود.

وی افزود: توسعه اکوسیستم نوآوری استان یزد با جلب مشارکت بخش خصوصی رسالت پارک علم و فناوری است و هدف نهایی آن ارتقای سهم اقتصاد دانش بنیان در استان یزد است و چون یزد یک شهر آموزش عالی است این پتانسیل را دارد.

وی معتقد است: اگر پارک علم و فناوری می خواهد توسعه سیستم نوآوری داشته باشد ابتدا باید سیستم چابک و شفاف داشته باشد لذا توسعه سیستم های اداری و کاهش مکاتبات سنتی را اجرا کردیم.

وی در خصوص نظام بودجه ریزی جدید پارک علم و فناوری یزد گفت: در سال جاری تمام شرکت های پارک علم و فناوری یزد بر اساس برنامه عملکردی بودجه دریافت کرده اند و باید گزارش ارائه دهند.

لطفی بیان کرد: با توجه به اینکه در هزینه های جاری دارای محدودیت هستیم که با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی پایه بودجه پارک علم و فناوری را افزایش دادیم و میتوانیم بهتر حمایت مالی از شرکت های فناور را ارائه دهیم.

وی افزود: پارک علم و فناوری به تنهایی امکان گسترش این سیستم را ندارد و نیازمند همکاری سایر دستگاه ها و بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در 6 ماهه اخیر 40 شرکت به شرکت های دانش بنیان اضافه شد،  گفت: تا پایان سال این عدد به 100 شرکت افزایش خواهد داشت همچنین تقویت مالی صندوق پژوهش و فناوری را در دستور کار قرار دادیم که رقم خورد و خدمات مالی صندوق هم در یک سال گذشته چند برابر افزایش پیدا کرد.

وی عنوان کرد: سعی داریم سرعت پاسخگویی را افزایش دهیم همچنین سامانه پاسخگویی به ارباب رجوع را در حال ساخت داریم علاوه بر آن سایت پارک علم و فناوری را بر حسب خدمت محوری باز طراحی کردیم.

رییس پارک عام و فناوری یزد گفت: در عرصه کرونا 15 شرکت پارک علم و فناوری یزد با گرفتن مجوزهای لازم محصولاتی اعم از تب سنج، کیت تشخیص و تجهیزات ضدعفونی را تولید و خوش درخشیدند.

لطفی بیان کرد: در سازمان برنامه و بودجه کشور ردیف بودجه های عمرانی پارک علم و فناوری بسته شد و ما را در توسعه عمرانی محدود کرد ولی با حمایت معاونت علم و فناوری رییس جمهور توانستیم اعتبارات خوبی در حوزه عمرانی و زیرساخت جذب کنیم.

وی گفت: توسعه پارک علم و فناوری یزد به علت نداشتن فضاهای کافی و با کیفیت عملا متوقف شده بود ولی افزایش کمی و کیفی فضاهای در اختیار برای بهره برداری شرکت های دانش بنیان در دستور کار قرار گرفت.

لطفی عنوان کرد: تاسیس مرکز فناوری های نوین معدنی را در فضایی جدید داریم همچنین ساختمان جدیدی را در اختیار گرفتیم و 20 شرکت دانش بنیان در آن فعال هستند علاوه بر آن مجموعه هایی را در سطح شهر با اعتبارات معاونت علم و فناوری رییس جمهور بازسازی کردیم تا مرکز نوآوری و توسعه فناوری سرامیک و مرکز نوآوری نساجی در هنرستان شهید ابراهیمی با کمک آموزش و پروش  مستقر شوند.

رییس پارک علم و فناوری یزد گفت: ناحیه نوآوری حول مجموعه فناوری اقبال در حال شکل گیری است و مجوزهای آن در حال اخذ شدن است چرا که یکی از مفاهیم جدید نوآوری در دنیا ایجاد نواحی نوآوری است که ارتباط دو سویه را با فعالیت های شهری بر قرار می کند هرچند این کار به زمان بیشتری برای نهایی شدن نیاز دارد.

وی بیان کرد: حوزه فناوری استان از پاکدست ترین حوزه ها است و از بخش نظارتی استان یزد درخواست دارم برای سرعت بخشیدن به پیشرفت امور به بخش فناوری و نواوری استان یزد کمک کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها