موج
کدخبر : ۳۴۲۰۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342037

مدیرعامل شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر گفت: در راستای ایجاد کارآفرینی پایدار در کرمانشاه، هم اکنون ۲۵ هکتار گلخانه هیدروپونیک به‌صورت یکپارچه در اسلام آبادغرب در حال ساخت است که تا پایان سال ۱۵ هکتار آن به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر (جهان کشت) با هدف اشتغالزایی و ایجاد کارآفرینی پایدار، از سال ۱۳۴۴ تأسیس و در زمینه‌های زراعی و دامپروری فعالیت خود را در منطقه احمدآباد مستوفی آغاز و سپس حوزه گلخانه‌ای را نیز به حوزه‌های فعالیت خود اضافه کرد.

گلخانه‌

بر اساس سیاست‌های سازمان اقتصادی کوثر مبنی بر استقرار شرکت‌ها در محل فارم ها و پروژه‌ها، از سال ۱۳۹۳ شرکت جهان کشت به استان کرمانشاه منتقل شده و فعالیت‌های خود را با نام شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر کرمانشاه ادامه داد که در سه حوزه دامپروری در بخش دینور شهرستان صحنه، حوزه گلخانه‌ای در شهرستان اسلام آباد غرب و بخش اراضی سامانه گرمسیری جهت احداث باغات و تولید علوفه در شهرستان قصرشیرین، فعالیت خود را در استان کرمانشاه آغاز کرده و درحال‌توسعه آن‌هاست.

در این رابطه بر اساس سیاست‌های سازمان اقتصادی کوثر فعالیت بخش دامپروری به سایر شرکت‌های تخصصی هم‌گروه منتقل گردید.

گفتنی است که شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر دارای چندین مزرعه و گلخانه‌های در استان‌های کشور می‌باشد عمده فعالیت این شرکت ساخت گلخانه، تولید نشا در آینده نزدیک، تولید عسل و محصولات کشاورزی همچون گندم، جو، یونجه و … می‌باشد.

این شرکت دارای گلخانه‌هایی در اسلام آباد غرب و هلیلان است و همچنین مزارعی برای تولید گندم، جو، یونجه و کلزا در احمدآباد مستوفی می‌باشد و عمده تمرکز شرکت در ساخت گلخانه با تکیه بر نیروی بومی و متخصص داخلی بوده است.

شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر درصدد است تا سال ۱۴۰۲ سهم قابل‌توجهی از صادرات تولیدات محصولات به کشورهای همسایه به دست آورد و تولید بذر و بستر و هرگونه لوازم و قطعات که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با گلخانه و قرار گرفتن در رتبه بزرگ‌ترین صنایع گلخانه‌ای در سطح منطقه باشد.

استراتژی‌ها، اهداف و برنامه‌های راهبردی شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر در راستای تولید بذر برای نشاء گلخانه‌ای، تولید محصولات کشاورزی سالم، توسعه و تنوع محصول و افزایش سهم بازار صادراتی و داخلی، کنترل بهای تمام‌شده، تولید گیاهان دارویی، استفاده از ظرفیت‌های بومی و کاهش و کنترل مصرف آب قرارگرفته است.

در حال حاضر فروش شرکت به بازارهای داخلی ازجمله کرمانشاه و تهران می‌باشد.. صادرات شرکت با توجه به بررسی و مطالعات بازار صیفی‌جات در کشورهای همسایه گوجه‌فرنگی را به‌عنوان انتخاب اول و دو محصول استراتژیک دیگر نیز یعنی بذر و خیار را برای تولید در گلخانه‌های اسلام آباد غرب، هلیلان و احمدآباد مستوفی انتخاب کرده که ضمن تأمین مواد اولیه غذایی کشور و صرفه اقتصادی و بهره‌وری مناسب آن‌ها، در امر اشتغال‌زایی نیز نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

گلخانه‌

امید حسینی مدیرعامل شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر در این رابطه گفت: خوشبختانه با حمایت‌های استاندار محترم و معاون اقتصادی استانداری و دستگاه‌های مرتبط و با تلاش‌ها و پیگیری‌های زیاد عملیات اجرایی پروژه گلخانه اسلام آبادغرب به‌عنوان یکی از انتظارات و مطالبات به‌حق و مهم چندین ساله مردم اسلام آبادغرب شروع شده است

حسینی عنوان داشت: سایت گلخانه اسلام آبادغرب به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه گلخانه‌ای غرب کشور در زمینی به مساحت ٥٤ هکتار می‌باشد که در آن ۲۵ هکتار گلخانه مدرن و سردخانه و سورتینگ و بسته‌بندی در چند فاز توسط سازمان اقتصادی کوثر احداث می‌شود

وی افزود: هم‌اکنون در فاز اول این پروژه ۱۵ هکتار گلخانه در سه بخش با اعتبار ١٤٥ میلیارد تومان در حال احداث هست که میانگین پیشرفت فاز اول گلخانه اسلام آبادغرب حدود ۱۵ درصد می‌باشد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری این طرح به بهره‌برداری و زمینه اشتغال ۳۰۰ نفر از جوانان منطقه و خانواده ایثارگران را به‌صورت مستقیم فراهم نماید

حسینی با اشاره به اینکه این طرح یکی از پروژه‌های مهم تولید صیفی‌جات کشور می‌باشد گفت: سازمان اقتصادی کوثر این طرح را با هدف تولید پایدار و افزایش حجم تولید، استفاده از تکنولوژی روز دنیا با دانش بومی، اشتغال‌زایی و رفع محرومیت منطقه با اولویت خانواده‌های ایثارگران، تولید صادراتی و ارزآوری برای کشور و استفاده بهینه و صرفه‌جویی در مصرف آب می‌باشد.

مدیرعامل شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر تصریح کرد: در یکی از بخش‌های این گلخانه به مساحت ۳/۳ هکتار با استفاده از دانش بومی مهندسان داخلی برای اولین بار در کشور با دهانه ١٢/٨ متر خواهد بود که نمونه گلخانه‌های مدرن اسپانیایی می‌باشد که اجرای آن به این شیوه موجب کاهش مصرف آب به میزان ٠/٧ لیتر در هکتار و افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه‌ها می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان پروژه در این طرح بزرگ کشاورزی قبل از احداث فاز اصلی اقدام به اجرای نیم هکتار بخش R&D یا همان فاز تحقیق و توسعه کردند که به نتایج خوبی دست یافتند گفت: در بخش R&D کارشناسان این پروژه توانستند بیشتر از میانگین کشوری تولید محصولات گلخانه‌ای داشته باشند که اجرای گلخانه اسلام آباد به این شیوه می‌تواند جهشی در تولید محصولات گلخانه در کشور ایجاد کند

با تکمیل تمامی فازهای این مجموعه پیش‌بینی می‌شود سالانه بیش از ۱۰ هزار تن محصول از گلخانه اسلام آبادغرب تولید شود

حسینی در پایان با تشکر از حمایت‌های استاندار محترم معاون اقتصادی استانداری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و فرماندار اسلام آبادغرب گفت: قطعاً برای اجرای این طرح بزرگ کشاورزی نیازمند همکاری و همراهی هرچه بیشتر دستگاه‌های اداری و دولتی استان و رسانه‌ها به‌عنوان پشتیبان تولید هستیم تا شاهد جهش تولید و رشد و توسعه اقتصادی بخش کشاورزی و رفع بیکاری در منطقه باشیم.

گلخانه‌

گفتنی است که این مجموعه در زمینی به مساحت ٥٤ هکتار در شهرستان اسلام آباد غرب استان کرمانشاه و در مسیر اصلی ترانزیت مرزهای غربی و جنوبی واقع‌شده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی‌شده ۲۵ هکتار در این مجموعه گلخانه احداث می‌شود که در حال حاضر حدود ۱۵ هکتار آن در سه فاز جداگانه با استفاده از دانش نوین در حال احداث می‌باشد.

در پروژه گلخانه اسلام آبادغرب قبل از اجرای شروع عملیات فاز اصلی نیم هکتار گلخانه R&D (تحقیق و توسعه) توسط متخصصان و کارشناسان شرکت احداث شد.

این گلخانه به امر تولید محصولات گلخانه‌ای با محوریت تولید صیفی‌جات و اشتغال پایدار جوانان جویای کار این ناحیه به‌خصوص خانواده معظم شهدا و ایثارگران با پیشرفت فیزیکی مناسب در حال احداث می‌باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها