موج
کدخبر : ۳۴۱۷۵۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-341759

در باب گزارش دهی مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان:

مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان در شانزدهم مرداد ماه گزارشی مبنی بر موفقیت های این اداره ارائه کرد، در این میان کسب رتبه چهارم در کنکور سراسری، رتبه دوم در پرسش مهر 98 و پوشش 95 درصدی سوادآموزی را مورد بررسی قرار داده ایم که حاصل، تناقضاتی است که شرح آن را می خوانید.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، محمد پورداود، مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان در شانزدهم مرداد ماه و به مناسبت هفته خبرنگار ضمن تجلیل از خبرنگاران، گزارشگران و اهداء هدایایی به آن ها، گزارشی از هفت موفقیت آموزش و پرورش استان همدان در سال تحصیلی گذشته ارائه کرد.

نظر خواننده محترم را به اظهارات مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان که در نوع خود قابل توجه است، جلب می کنیم:

این گزارش در چندین نوبت و در نشست‌های مختلف استانی و کشوری (به عنوان نمونه در تاریخ 99/02/15 در دیدار با فرماندهان سپاه همدان و در تاریخ 99/03/22 در حضور وزیر آموزش و پرورش و جمعی از مسئولان استانی) ارائه و مورد تأکید قرار گرفت و در خروجی سایت رسمی آموزش و پرورش و دیگر رسانه‌ها نیز قابل دسترسی است.

در این یادداشت تنها سه مورد از موفقیت‌های ذکر شده که جنبه آماری داشته و به صورت رسمی منتشر شده است را مورد بررسی قرار می‌دهیم و چهار مورد بقیه که بصورت رسمی منتشر نشده ، به وقت دیگری می سپاریم:

 

  •  کسب رتبه چهارم در کنکور سراسری

با یک نگاه اجمالی به نتایج کنکور سال 98 که توسط سازمان سنجش منتشر شده است ، مشخص می‌شود که استان همدان با ( 13/14)درصد قبولی در مجموع رشته های پذیرش با آزمون پایین‌تر از میانگین کشوری ( 14/14 ) در رتبه 16 کشور و در رشته های صرفا " بر اساس سوابق تحصیلی با ( 85/81 ) درصد قبولی پایین تر از میانگین کشوری ( 86/46 ) در رتبه 23 کشور قرارگرفته است. لازم به یادآوری است که در کنکور 98 دانش‌آموزی از شهرستان بهار توانست رتبه چهارم گروه آزمایشی علوم انسانی را به خود اختصاص دهد.

 

  • رتبه دوم در پرسش مهر 98

نتایج بخش دانش‌آموزی و فرهنگیان در پرسش مهر 98 که در سایت معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است، نشان می‌دهد که استان همدان با کسب 8 رتبه در بخش دانش‌آموزی در جایگاه پنجم کشور و با کسب 1 رتبه در بخش فرهنگیان بطور مشترک با استان های ایلام ، خراسان شمالی ، کرمانشاه ، مرکزی و شهرستان های استان تهران در جایگاه 27 کشور قرار گرفته و در مجموع با کسب 9 رتبه بعد از استان‌‌های تهران (20 رتبه) ـ فارس (18 رتبه) ـ اصفهان (16 رتبه) ـ زنجان (15 رتبه) ـ خراسان رضوی (12 رتبه) ـ قزوین (12 رتبه) ـ کهگیلویه و بویراحمد (11 رتبه) و لرستان (10 رتبه) در جایگاه 9 کشور قرار گرفته و خبری از رتبه دوم نیست.

 

  •  پوشش 95 درصدی سوادآموزی

نتایج سرشماری سال 1395 که بصورت رسمی منتشر شده و مدیر سابق آموزش و پرورش استان آن را در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی آبانماه 96 گزارش کرده بود ( بر گرفته از آرشیو خبرهای منتشر شده )، نشان می‌دهد که استان همدان با 85 درصد جمعیت با سواد در گروه سنی 6 ساله و بالاتر و پایین‌تر از میانگین کشوری (87.6) در رتبه 18 کشور قرار داشته است و در گروه سنی 49 ـ 10 ساله نیز با 95/6 درصد جمعیت با سواد بالاتر از میانگین کشوری (94/7) در رتبه 13 کشور قرار داشته است.  

مدیر کل محترم مشخص نکرده که در چهار سال گذشته چه اتفاقی افتاده است که هنوز همان آمار گزارش می شود. البته آقای یاسر نانکلی سرپرست معاونت سواد آموزی وقت نیز در تاریخ 97/10/06 در ویژه نامه همدان پیام اعلام کرده بود که میزان با سوادی همدانی‌ها 11 درصد بالاتر از میانگین کشوری است که با هیچ یک از آمارهای آقای مدیر کل و آمارهای سازمان نهضت سوادآموزی هماهنگ نیست.

به نظر می‌رسد که مسئولان ارشد و ناظران استان باید در صحت و سقم آمارها بیشتر توجه کرده و در راستی آزمایی آن تدبیری اندیشه کنند.

گزارش تصویری مستندات:

آموزش و پرورش همدان.png

آموزش و پرورش همدان 1.pngآموزش و پرورش همدان 9  آموزش و پرورش همدان 10 آموزش و پرورش همدان 6آموزش و پرورش همدان.png

 

آموزش و پرورش همدان 7آموزش و پرورش استان همدان 8آموزش و پرورش همدان 52آموزش و پرورش همدان

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • باسلام واحترام خواستم چندنکته روبرای شماعزیزان بیان کنم، تا به امروز که من 28 سال سابقه خدمت دراین شغل مقدس روداشته ام وچندین مدیر کل که طی این سالها ریاست این اداره را داشته اند مدیرکلی به این باسوادی، دلسوز وصادق سراغ ندارم. اگربوده! لطفا بگوید وتلاش های اوراهم بیان کنید تا همه فرهنگیان قضاوت کنن. من به عنوان یک معلم به شما یاد آوری می کنم که عجولانه کسی را قضاوت نکنید وتلاشهای خستگی ناپذیر ایشان را در تکریم از قشر معلم نادیده نگیرید.

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها