موج
کدخبر : ۳۴۰۶۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-340665

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم:

مدیرکل اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه دوری از قرآن، عامل بسیاری از مشکلات در کشور است، تصریح کرد: باید احساس نیاز به قرآن در میان مردم بیشتر شود در این صورت با فرهنگسازی مناسب موقوفات این عرصه هم افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری ، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، در حاشیه برگزاری مرحله استانی چهل و سومین دوره مسابقات اوقاف قم، گفت: مسابقات قرآن از برنامه‌های محوری سازمان اوقاف است که در رشته‌های مختلف و متنوع برگزار می‌شود .

وی با بیان اینکه هدف و غرض مسابقات جلب توجه بیشتر مردم به سمت قرآن کریم و معارف آن است تصریح کرد: از نکات مهم و کلیدی در مسابقات آن است که باید از سطح ظاهری به سمت معارف پیش برویم و مسابقات تاثیر در زندگی فردی و اجتماعی مردم داشته باشد و برای این کار باید، برنامه ریزی شود .

اسکندری تصریح کرد: این مسابقات به منظور انس و آشنایی مردم به خصوص جوانان با قرآن طراحی شده است، ولی فهم قرآن و ایجاد زمینه برای عمل به این فهم مهمتر از مرحله نخست است و در حقیقت قرآن باید وارد متن زندگی انسان‌ها شود .

مدیرکل اوقاف قم تصریح کرد: تا زمانی که قرآن وارد متن زندگی نشود جامعه در همه سطوح فردی، اجتماعی و خانوادگی با مشکلات عدیده روبرو خواهد بود کما اینکه نوع مشکلات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ما به خاطر دوری از فهم و عمل به قرآن است .

وی افزود: از پیامبر و آقا امیرالمومنین(ع) نقل شده که «اذ التبست علیکم الفتن فقطع الیل المظلم فعلیکم بالقرآن»؛ وقتی فتنه‌ها به شما هجوم می‌آورند راه برون رفت شما از این فتنه‌ها توجه به قرآن کریم است .

اسکندری بیان کرد: در زمینه قرآنی در طول چهار دهه انقلاب به یُمن توجه ویژه رهبر معظم انقلاب زحمات زیادی کشیده شده است ولی باید اعتراف کنیم که کوتاهی‌های زیادی هم صورت گرفته است؛ قرآن می‌تواند ما را به یک جامعه نمونه و الگو در عرصه جهانی قرار دهد ولی به خاطر کم عملی به معارف آن مشکلاتی داریم که باید مرتفع شوند .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم در مورد وضعیت موقوفات قرآنی با بیان اینکه برخی سؤال می‌کنند، چرا این موقوفات نسبت به سایر زمینه‌ها مانند عزاداری کم است، افزود: روضه‌خوانی بسیار مهم و جدا از بحث قرآن نیست و ترویج معارف عترت و اهل بیت است، یا سلامت از موضوعات مهم کشور است ولی علت اینکه موقوفات قرآنی کم است به نظر می‌رسد چون احساس نیاز نشده است .

وی افزود: در دوران‌های گذشته موقوفات عزا راهی برای مقابله مردم با حکومت طاغوت که مخالف ترویج عزاداری بود محسوب می‌شد لذا مردم به احساس نیاز رسیدند و اگر همین احساس نیاز در عرصه قرآن هم در میان مردم ایجاد شود موقوفات قرآنی هم رشد خوبی خواهد داشت .

وی تاکید کرد: باید برای افزایش موقوفات قرآنی، فرهنگسازی و زمینه‌سازی بیشتری صورت بگیرد .  

یادآور می‌شود چهل و سومین دوره مسابقات قرآن اوقاف و امور خیریه استان قم روزهای ۱۵ تا ۱۷ مرداد ماه در سالن جلسات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برگزار می‌شود .

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها