موج
کدخبر : ۳۳۷۶۳۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337631

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از مهار ۸۴۰۰ مترمکعب روان آب سطحی در شمال و شرق استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، ابراهیم جعفری تختی نژاد معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان، با اعلام این خبر که ۸۴۰۰ مترمکعب روان آب سطحی درهرمزگان مهارشد، افزود: این بارندگی‌ها که در اثر وقوع پدیده مونسونی در شمال و شرق هرمزگان به وقوع پیوست، سبب پرشدن مخازن و سرریز شدن سازه های احداثی آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهرستان بندرعباس و بشاگرد شد.

وی بیان داشت: استان هرمزگان افزون بر هشت هزار سازه آبخیزداری دارد که این سازه­ ها سبب کنترل سیل، کاهش سیلاب های مخرب، مهار سیلاب های فصلی و بهره برداری از آن توسط آبخیزنشینان، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، استمرار و افزایش آبدهی چشمه ها، قنات و چاه ها می‌شوند.

معاون آبخیزداری هرمزگان اظهارداشت: بارش‌های موسمی  از نیمه اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور در مناطق مرتفع استان از جمله بشاگرد جریان دارد که این سامانه سبب  رگبار، رعد وبرق و وزش بادهای شدید می‌شود.

جعفری تختی گفت: پدیده مونسون یا توفان‌های موسمی جریانات بارشی سیل آسایی است که در شبه قاره هند اتفاق می‌افتد، این پدیده با گرمای شدید و باران‌های سیل‌آسا توام است.  

وی در پایان ادامه داد: بحران آبی و خشکسالی‌های پی درپی، نوع بارش‌های سیل آسای هرمزگان ضرورت احداث سازه های آبخیزداری در استان را  دوچندان کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها