موج
کدخبر : ۳۳۷۴۶۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337460

فاصله نجومی حرف تا عمل نمایندگان استان اردبیل؛

اولین بار طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس دهم مطرح شد ولی این طرح در آن دوره به نتیجه نرسید و موضوع عقیم ماند تا منتخبین دوره یازدهم وارد مجلس شدند و در نخستین جلسه صحن علنی پارلمان با امضای ۱۷۰ نماینده موضوع شفافیت آراء نمایندگان دوباره در بهاستان طرح شد تا کار زمین مانده مجلس گذشته به سرانجام برسد.

امید بایرام زاده_خبرگزاری موج اردبیل،اولین بار طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس دهم مطرح شد ولی این طرح در آن دوره به نتیجه نرسید و موضوع عقیم ماند تا منتخبین دوره یازدهم وارد مجلس شدند و در نخستین جلسه  صحن علنی پارلمان با امضای ۱۷۰ نماینده موضوع شفافیت آراء نمایندگان دوباره در بهاستان طرح شد تا کار زمین مانده مجلس گذشته به سرانجام برسد.

منتخبین جدید به طرح شفافیت آرای نمایندگان تبصره‌هایی هم اضافه کردند. اگر حداقل ۱۵ نفر از نمایندگان درخواست رای‌گیری مخفی با ورقه دهند، ابتدا بدون بحث نسبت به درخواست، رای‌گیری می‌شود و در صورت تصویب، در اصل مورد درخواست رای‌گیری مخفی ورقه انجام می‌شود.

شفافیت آرای نمایندگان شرایط را برای احاد ملت فراهم خواهد ساخت تا مردم و نخبگان جامعه به صورت مستقیم در جریان عملکرد نمایندگان مجلس قرار گیرند و نیز این حق رای‌دهندگان است تا اطلاع داشته باشند، وکلایی که انتخاب کردند در طرح‌ها، لوایح  یا در استیضاح یا انتخاب وزیران چه موضعی داشته‌اند و درنهایت نمایندگان باید برای آرای خود پاسخگوی افکار عمومی باشند.

مجلس یازدهم چهارشنبه هفته گذشته در جلسه غیرعلنی برای بررسی نهایی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران برگزار شد و بعد از ۲۰ سال اعتبار نامه نماینده‌ای که به پارلمان راه یافته بود، رد شد که این موضوع حاشیه‌های فراوانی به همراه داشت.

بسیاری بر این عقیده‌اند که اعضای جبهه پایداری به خوبی در این مرحله قدرت‌نمایی کردند و نشان دادند که این جریان سیاسی نقش تعیین کننده در بهارستان خواهد داشت.

 ۱۲۸ نماینده مجلس یازدهم به عدم پذیرش اعتبارنامه نماینده گچساران رای مثبت دادند. برخی از آنها به صورت شفاف  با انتشار برگه رای‌گیری رد اعتبارنامه تاجگردون در صفحه شخصی خود در فضای مجازی باعث ایجاد فضای مثبتی و مطرح شدن دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان در افکار عمومی شدند اما نمایندگانی که از ابتدای کاندیداتوری خود در انتخابات مجلس بر شفافیت آراء تاکید داشتند، خبری نشد که آیا موافق یا مخالف رد اعتبارنامه بودند؟

نمایندگان حوزه انتخابیه استان اردبیل نظر مثبت درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان داشتند و یکی از ویژگی‌های این دوره از منتخبین مجلس یازدهم استان واکنش‌های توییتری به مباحث داخلی و خارجی کشور است اما در بحث رای‌گیری اعتبارنامه تاجگردون از سوی نمایندگان استان شاهد هیچ واکنشی نبودیم و هیچ کس هم از جزئیات رای آنها خبری ندارد.

بی‌شک تاجگردون و نزدیکانش برای تایید اعتبارنامه وارد رایزنی با سایر نمایندگان شده بودند که در یک مجلس اصولگرا توانسته است 102 رای برای خود کسب کند به تعبیر دیگر نیمی از نمایندگان موافق تایید اعتبارنامه منتخب حوزه انتخابیه گچساران بودند در این میان اما موضع نمایندگان استان اردبیل همچنان غیرشفاف است.

قبل از بررسی اعتبارنامه تاجگردون در مجلس، این موضوع در شعبه ۱۲ بررسی اعتبارنامه‌ها به رای گذاشته شد که با ۹ رای مثبت و ۷ رای منفی مورد تایید قرار گرفت در این شعبه علی نیکزاد نماینده مردم اردبیل نیز حضور داشت که عدم شفافیت رای‌گیری در این شعبه نیز مورد نقد اصحاب رسانه قرار گرفت.

به نظر می‌رسد در گام نخست مدعیان شفافیت آرای نمایندگان نتوانستند به وعده‌ای که داده بودند به نحو احسن عمل کنند و نمایندگان اردبیل در اولین آزمون خود نمره قبلی را در افکار عمومی کسب نکردند اما باید منتظر ماند و دید در مراحل بعدی آنهایی که ادعای شفافیت آرای نمایندگان را داشتند جرات لازم برای عملی کردن ادعاهای خود خواهند داشت.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها