موج
کدخبر : ۳۳۶۵۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336510

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج از تولید کمپوست در مرکز دفن زباله حلقه دره خبر داد.

احمد خیری به هنگام بازدید از مرکز دفن زباله حلقه دره شهر کرج در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج در خصوص تولید کود با استفاده از ظرفیت کارخانه کمپوست این مرکز اظهار کرد: به دنبال فراهم کردن زیرساخت های تولید کود استاندارد در این کارخانه هستیم، در این زمینه فرآیندها را بررسی کرده ایم و به عنوان نمونه تمامی الزامات برای تهیه کود مورد نیاز بخش کشاورزی مدنظر قرار داده شده است.

کمپوست (2)

وی با تاکید بر اینکه به یقین با رعایت استانداردها در تولید کود، این محصول تولیدی کارخانه کمپوست حلقه دره به خوبی در بازار به فروش می رسد، گفت: در بازه زمانی حدود سه ماه فعالیت کارخانه کمپوست به دلیل مواردی از جمله شیوع کرونا متوقف شد؛ چون بر اساس تصمیمات کشوری به جز دفن زباله انجام هرگونه فعالیتی دیگری در مراکز دفن زباله ممنوع اعلام شده بود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج گفت: از خرداد ماه امسال آغاز فعالیت کارخانه کمپوست به پیمانکار مربوطه ابلاغ شده تا فعالیت این مجموعه از سر گرفته شود، محصول تولیدی این کارخانه کود نرم یا گرانول است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کارخانه پیرولیز حلقه دره توسط بخش خصوصی در سال های قبل فعال شده اما بعد از مدتی چون محصول تولیدی آن مواد پتروشیمی بود، برای این واحد پروانه بهره برداری صادر نمی شد، افزود: خوشبختانه در اواخر سال گذشته با پیگیری استاندار البرز پروانه مربوطه برای این کارخانه پیرولیز صادر شد.

خیری با این توضیح که در گذشته ظرفیت تولید کارخانه پیرولیز بالغ بر ۳۵۰ تن در روز بوده است، افزود: مقرر شده که طی دو ماه آتی این کارخانه با ظرفیت ۸۰۰ تن در روز کار کند؛ به عبارتی تمامی ۸۰۰ تن زباله که توسط مردم کرج در یک روز تولید می شود در این کارخانه مدیریت می شود، دیگری شرابه این نخواهد داشت و بصورت ۱۰۰ درصدی بازیافت آن صورت می گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه واحد پیرولیز سخت ترین بخش زباله ها که کیسه ها و مواد پلاستیکی است را بازیافت می کند، افزود: هدف از پیرولیز تبدیل زباله های پلیمری به مواد مفید برای صنعت پتروشیمی است.

کمپوست 3

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در بخش دیگری با اشاره به اهمیت بازچرخانی باله ها در مرکز دفن زباله حلقه دره گفت: در این روش که موجب تجزیه سریع تر زباله ها است، شیرابه های حاصل از زباله هایی که سال های گذشته دفن شده است به روش مهندسی بازچرخانی می شود.

وی با این توضیح که سیستم بازچرخانی زباله یکی از مرسوم ترین روش های مدیریت شیرابه در دنیا است، افزود: تحقق این رویکرد مهم با هزینه کرد ۳ میلیارد تومانی در حلقه دره دنبال شده است.

خیری در ادامه و به هنگام بازدید از شش حلقه چاه حفر شده در مرکز دفن زباله حلقه دره در قالب پروژه استحصال گاز متان گفت: این حلقه چاه ها درقدیمی ترین نقطه حلقه دره از لحاظ دفن زباله حفر شده است و در قالب این پروژه استحصال گاز با سرمایه گذاری بخش خصوصی مدنظر است.

خیری با تاکید بر اینکه حداقل سه ماه زمان لازم است تا دوره آزمایشی استحصال گاز متان در مرکز دفن زباله که با حفر شش حلقه چاه اجرایی شده را سپری کنیم، عنوان کرد: با چند مجموعه خصوصی وارد مذاکره شده ایم تا این شش حلقه چاه حفر شده را بطور مداوم رصد کنند و اگر توجیه اقتصادی داشت برای ایجاد نیروگاه انرژی در این نقطه از حلقه دره اقدام شود.

وی بیان کرد: اگر برنامه هایی که برای پروژه استحصال گاز متان در حلقه دره مدنظر است به نتیجه برسد، با مشارکت بخش خصوصی می توانیم تعداد چاه های حفر شده در این خصوص را به ۲۰۰ تا ۳۰۰ مورد افزایش دهیم.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در بخش دیگری از عملیات اجرای پروژه لندفیل فنی- مهندسی پسماندهای عفونی در مرکز دفن زباله حلقه دره سخن گفت و افزود: در حال آماده سازی این محل بر اساس استانداردهای جهانی در محیطی 7هکتاری هستیم و به احتمال زیاد تا شهریورماه امسال آماده سازی خواهد شد.

وی بیان کرد: تمامی دیواره ها و کف محل اجرای پروژه لندفیل پسماندهای عفونی توسط ژئوممبران پوشیده می شود، در این روش می توانیم به مدت هفت سال زباله های حداقلی شهر را بدون کوچکترین آلایندگی پلمب کنیم؛ چون لایه های ژئوممبران بکار برده شده از مواد پی.وی.سی و بسیار نفوذناپذیر است.

خیری در پایان با تاکید بر اینکه در بحث مدیریت پسماند چند اولویت مهم مدنظر است، بیان کرد: اجتناب از تولید زباله و کاهش حداکثری تولید زباله در کنار تفکیک زباله از مبدا از موارد مورد توجه در این زمینه است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها