موج
کدخبر : ۳۳۴۰۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334036

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به اهمیت‌ بناهای تاریخی استان البرز گفت: در این راستا کارهای مربوط به‌ مرمت و بازسازی کاروانسرای ینگی امام ساوجبلاغ با اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی انجام می شود‌

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، وی در ادامه با اشاره به اینکه کاخ شهرستانک در محور کرج- چالوس یک دنیا ارزش دارد، عنوان کرد: این مجموعه کاخ ناصرالدین شاه بوده و در قالب رسیدگی به این‌مجموعه در ابتدا باید جاده دسترسی آن را مشخص کنیم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در ادامه در خصوص ظرفیت حمام تاریخی مصباح کرج گفت: در این حمام تاریخی می توان یک موزه مردم شناسی دایر کرد اما بهترین کاربری این است که یک حمام به سبک حمام قاجاری شود.

وی گفت: وقتی حمام مصباح را به سبک یک حمام قاجاری راه اندازی کرده و در قالب تورهای گردشگری ظرفیت این مجموعه تاریخی را معرفی کنیم، گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای حمام گرفتن در این فضای تاریخی به البرز سفر می کنند.

محمدی بیان کرد: استفاده از لباس و پوشش هایی به سبک قاجاری برای افرادی که قرار است در این حمام تاریخی کار کنند و یا داشتن خزینه ها به سبک حمام های آن دوران در حمام مصباح کرج پیاده سازی می شود.

وی در بخش دیگری در خصوص برنامه های موردنظر برای مجموعه کاخ مروارید مهرشهر نیز توضیح داد: این کاخ در آینده بزرگترین مجموعه توریستی، تفریحی، گردشگری البرز خواهد شد و در این راستا امسال بحث مرمت کاخ مروارید را دنبال خواهیم کرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به اینکه در نزدیکی کاخ مروارید حدود ۳۰۰ هکتار باغ سیب را داریم‌، عنوان کرد: در خود این مجموعه نیز شهرداری کرج رسیدگی به بخشی از فضای سبز این کاخ را عهده دار شده و بخوبی این مهم را انجام داده است، از سازمان‌سیما، منظر و فضای سبز شهرداری قدردانی می کنیم و تفاهم نامه با این سازمان را ادامه خواهیم داد.

وی توضیح داد: بنای کاخ مروارید از نظر معماری کاخی زیبا و یکی از کارهای فاخر بنیاد رایت است‌ و قرار نیست هیچ دخل و تصرفی در این مجموعه صورت گیرد.

محمدی با اشاره به اینکه ایده ایجاد موزه باستان شناسی در مجموعه کاخ مروارید مدنظر است، گفت: اما اگر قرار باشد چنین موزه ای را در این مجموعه اجرایی کنیم در زیر زمین انجام خواهد شد؛ چرا که در موزه باستان شناسی اشیاء  باستانی که از زیرخاک به دست آمده است نگهداری می شود.

وی با اشاره به اینکه اشیاء باستانی زیادی متعلق به استان البرز وجود دارد، عنوان کرد: بخشی از این اشیاگ در استان و قسمتی در موزه ملی در تهران نگهداری می شوند و با وجود این میزان اشیاء باستانی البرز قابلیت ایجاد چهار موزه مردم‌شناسی را دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به اینکه امسال کاخ مروارید به عنوان کاخ- موزه با گشایی می شود و مورد بازدید عموم قرار می گیرد، گفت: به عبارتی با انجام بخشی از کارهای مرمتی در کاخ مروارید برنامه بازدید عموم از آن‌عملیاتی می شود.

وی توضیح داد: بعد از پیش بردن کارهای مرمتی آن بخش از وسائل و لوازم اتاق ها که سالم مانده در جای خود چیده می شود  و بخش هایی نیز که نیاز به مرمت دارند را بازسازی می کنیم و سپس در جای خود قرار می گیرند.

محمدی در ادامه با اشاره به اهمیت تزریق اعتبار برای مرمت کاخ مروارید گفت: برای این مهم در قالب رسیدگی به بنای کاخ و محوطه آن سرجمع حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها