موج
کدخبر : ۳۳۳۰۲۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333028

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز ضمن گرامیداشت هفته صنایع دستی در خصوص اهمیت صنایع دستی در البرز اظهار کرد: استان البرز به دلیل تنوع قومیتی، مرکز ثقل صنایع دستی متنوع کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، فریدون محمدی در خصوص مشکلات حوزه صنایع دستی عنوان کرد: حوزه صنایع دستی در البرز دو مشکل اساسی دارد نخستین مورد این است که بازارچه های دائمی فروش صنایع دستی در این استان وجود نداشته و دومین گره کار در این خصوص به مشکل بازاریابی تولیدات ومحصولات این عرصه باز می گردد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به اینکه صنایع دستی متنوعی توسط هنرمندان این استان تولید می شود اما زمینه فروش آن به درستی فراهم نیست، افزود: در حال حاضر یکی از برنامه های مهم میراث فرهنگی استان البرز ایجاد یک بازارچه  و ورکشاپ دائمی صنایع دستی در مرکز هر شهر استان است که در قالب آن ارائه، آموزش و فروش این محصولات را داشته باشیم.

وی بیان کرد: راه اندازی ورکشاپ  صنایع دستی در حقیقت ایجاد یک جاذبه گردشگری است، در مورد ایجاد چنین ظرفیت هایی در دل شهرستان های البرز با تمامی فرمانداران و شهرداران استان مذاکراتی پیش برده شده است، در حال حاضر نیز یک بازارچه  صنایع دستی در مشکین دشت شهرستان فردیس فعال است.

به گفته محمدی مقرر شده که دومین بازارچه دائمی صنایع دستی استان البرز در طبقه همکف ساختمان اداره کل میراث فرهنگی البرز ایجاد شود، محل ایجاد این بازارچه صنایع دستی در گذشته یک نمایشگاه بوده، سطح عرصه این فضا برابر 600مترمربع است و در آینده ممکن است مذاکراتی برای خرید این  فضا از مالک آن، توسط میراث فرهنگی استان پیش برده شود. 

وی در مورد چگونگی پیگیری دایر کردن نمایشگاه دائمی صنایع دستی در طبقه همکف ساختمان اداره کل میراث فرهنگی البرز توضیح داد: فعالیت این نمایشگاه اتومبیل به هیچ عنوان با ساختار فرهنگی مجموعه میراث فرهنگی البرز همخوانی نداشت؛ به همین دلیل از وزارت میراث فرهنگی مجوز لازم را اخذ کردیم تا در ماه های آتی بزرگترین نمایشگاه دائمی صنایع دستی استان البرز در این محل راه اندازی شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در بخش دیگری عنوان کرد: حداکثر تا 12 ماه  دیگر در هر شهرستان استان البرز یک بازارچه دائمی صنایع دستی ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت راه اندازی یک موزه صنایع دستی در البرز بیان کرد:در این راستا هدف و برنامه مهم این است که یک مکان تاریخی استان البرز را برای راه اندازی موزه صنایع دستی اختصاص دهیم و حمام میرطالقان از جمله مجموعه های مورد نظر برای پیاده سازی این هدف است.

محمدی در خصوص قدم هایی که قرار است میراث فرهنگی در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی استان البرز بردارد، گفت: در حال تعامل و مذاکره با بانک های عامل کشور هستیم تا بتوانیم تسهیلات بانکی با بهره پایین را در اختیار این هنرمندان قرار دهیم.

وی عنوان کرد: اگر بازارچه های دائمی صنایع دستی در سطح شهرستان های استان دایر شود، میراث فرهنگی نیز فضای مناسب جهت تولید محصولات صنایع دستی را برای هنرمندان این عرصه فراهم خواهد کرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به اینکه در حال راه اندازی یک "نتورک مارکتینگ"یا بازار فروش اینترنتی محصولات صنایع دستی هستیم، افزود: بر این اساس قرار است با یک شرکت بزرگ وارد مذاکره شویم  تا این بازار فروش اینترنتی را برای فروش محصولات صنایع  دستی البرز فراهم کنیم.

وی با تاکید براینکه اگر بتوانیم فروش اینرنتی محصولات صنایع دستی را در خارج از کشور تقویت کنیم این یک موفقیت بزرگ است، افزود: هدف مهم دستیابی به بازارهای فروش خارجی است.

محمدی در پایان با تاکید بر اهمیت شرکت هنرمندان البرزی در جشنواره های صنایع دستی خارج از کشور عنوان کرد: در این خصوص نیز برنامه ها و اهدافی داریم که آن را پیاده سازی خواهیم کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها