موج
کدخبر : ۳۳۰۲۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-330218

علیرضا قاری قرآن خبر داد:

رئیس شورای هماهنگی و مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از بهره برداری ۳۰۰ کیلومتر خطوط ریلی تا پایان دولت دوازدهم در استان اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، علیرضا قاری قرآن گفت: ۲۸۶ کیلومتر خطوط دوم ریلی و ۱۲۰ کیلومتر خط فرعی و آنتنی تا پایان دولت دوازدهم در استان اصفهان احداث می شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر به توسعه شبکه ریلی اهمیت ویژه‌ای داده شده است، افزود: بر اساس اهداف برنامه توسعه ششم و چشم انداز توسعه کشور، ۳۰ درصد از بار و ۲۰ درصد از مسافر، می بایست توسط حمل‌ونقل ریلی در کشور جابجا شود. اگر چه در حال حاضر، اولویتِ بخش ریلی، توسعه شبکه طولی است اما هدف نهائی باید توسعه سهم حمل‌ونقل ریلی بار و مسافر باشد. چرا که توسعه سهم حمل‌و‌نقل ریلی در بخش مسافر و بار مزایایی از جمله صرفه‌جویی در سوخت، کاهش تعداد تلفات جاده‌ای، کاهش آلودگی هوا و محیط زیست را برای کشور در بر دارد. 

قاری قرآن ادامه داد: شبکه ریلی با مزایائی همچون ظرفیت بسیار بالا، مصرف انرژی وآلودگی کم، نرخ کرایه پایین و ایمنی نسبت به سایر روش‌های حمل‌و‌نقلی، باعث شده است که استفاده از آن به منظور جابجائی بار و مسافر به ویژه در مسافت‌های طولانی بیشتر به کار رود و بدیهی است هرچه قیمت سوخت به قیمت واقعی خود نزدیکتر شود صرفه و مزیت اقتصادی حمل ونقلی ریلی نسبت به حمل‌ونقل جاده‌ای بیشتر خواهد شد.

وی در ادامه مزایای نسبی حمل‌و‌نقل ریلی نسبت به حمل‌و‌نقل جاده‌ای را، هزینه کمتر در ساخت، سطح کمتر زمین اشغال شده توسط ریل، عدم استفاده از آسفالت در ساخت شبکه ریلی و کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از استفاده آسفالت عنوان کرد. 

رئیس شورای هماهنگی و مدیرکل راه و شهرسازی استان با اشاره به اینکه توسعه شبکه ریلی می تواند هم طولی و هم عرضی باشد تشریح کرد: توسعه طولی شبکه، شامل احداث خطوط جدید و ایجاد خطوط فرعی وآنتنی است در حالی که توسعه عرضی شبکه به معنای دو خطه کردن شبکه‌های موجود، ارتقاء علائم، رفع نقاط گلوگاهی پرخطر و برقی کردن خطوط موجود است و همین موضوع کارآمدی شبکه ریلی را افزایش می‌دهد.  

وی در خصوص موقعیت مکانی ویژه استان گفت: استان اصفهان در مرکز کشور و در مسیر راه‌های ترانزیتی شمال-جنوب و شرق- غرب قراردارد و با ۹ استان دیگر همجوار است. همچنین به دلیل قرار گرفتن در چهار را‌ه ترافیک حمل‌و‌نقل بار و مسافر، مرکز مراودات سایر استان‌های ایران به شمار می‌آید.

به گفته وی استان اصفهان از نظر طول خطوط ریلی ، ۷.۳درصد کل خطوط ریلی کشور را دارا است و از میزان ۱۲هزار و۹۹۸ کیلومتر طول شبکه ریلی کشور، تنها ۹۵۶ کیلومتر سهم اصفهان است که از این مقدار ۶۲۰ کیلومتر خطوط اصلی و۳۳۶ کیلومتر خطوط فرعی ریلی است. 

قاری قرآن با بیان اینکه در حال حاضر حمل‌ونقل ریلی در استان از نظر حمل بار در رتبه دوم و از نظر حمل مسافر در رتبه سوم قرار گرفته است، گفت: با وجود اینکه از لحاظ امنیت سفر، قطار ایمن‌ترین طریقه سفر است، لیکن سهم کم آن، به دلیل عدم وجود ارتباط ریلی با بسیاری از استان‌های کشور، سرعت کم لوکوموتیوها و در نتیجه افزایش مدت زمان سفر است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: در سال‌های اخیردر پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان اصفهان، ۲۸۶ کیلومتر دوخطه کردن خطوط ریلی مد نظر قرار گرفته شده که از مهمترین این خطوط می‌توان به احداث خط دوم محور سیستان، ایرانکوه، زرین شهربه طول ۱۱۱ کیلومتر و احداث خط دوم ساسان، ورزنه، سیستان به طول ۱۲۷ کیلومتر اشاره کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها