موج
کدخبر : ۳۲۹۰۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329013

در اعتراض به عدم افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی؛

جمعی از بازنشستگان تأمین اجتماعی کرمانشاه در اعتراض به عدم افزایش حقوقشان در سال جدید به‌رغم وجود مشکلات و فشارهای اقتصادی موجود در سطح جامعه در سازمان تأمین اجتماعی کرمانشاه اعتراض کردند و با رؤسای این سازمان به درد دل پرداختند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، حوزه تأمین اجتماعی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین سازمان‌های حمایتگر اقشار آسیب‌پذیر جامعه از طریق ارائه خدمات مالی و درمانی در سمت تأمین اجتماعی را به اقشار مختلف مردم همچون جامعه کارمندانی، کارگری، روستایی، بازنشستگان و ... وظیفه خطیری را در کاستن بخشی از آسیب‌های مالی موجود در سطح جامعه بر عهده دارد.

دراین‌بین وجود مشکلات معیشتی، گرانی‌های یک‌باره برخی از مواد خوراکی و مایحتاج عمومی مردم و این روزها که سروکله ویروس شاخ‌داری به نام کرونا پیداشده و عملاً عرصه زندگی را بر تنگ کرده است و دولت نیز با تشویق مردم به‌خصوص قشر سالمندان به‌عنوان اصلی‌ترین افراد مستعد در برابر این بیماری منحوس، طی بسته‌های مختلف حمایتی قصد در کمک کردن به مردم و کم کردن بار سختی‌های موجود در سطح جامعه را داشته است.

مشکل و درد دلی که جمعی از بازنشستگان حوزه تأمین اجتماعی کرمانشاه را در این سازمان گرد هم آورده بود که در یک تجمع چند نفره، اعتراض خود را نسبت به عدم افزایش حقوق خود و بیان دردها و مسائلی که عرصه زندگی را بر آنان و خانواده‌شان تنگ کرده است و می‌بایست بالاخره به گوش یک مسئول می‌رسید.

فشار اقتصادی بازنشستگان کرمانشاه

میان جمعشان در محوطه بیرونی ساختمان سازمان تأمین اجتماعی کرمانشاه که حاضر شدم، معاون تأمین اجتماعی کرمانشاه داشت با صبوری به درد دل‌هایشان گوش می‌داد.

یکی از مخارج سنگین بیمارستان و عدم پرداختش به دلیل بی‌پولی می‌نالید، دیگری از بالا بودن هزینه‌های روزمره زندگی و کم‌آوردن جلوی زن و بچه گلایه می‌کرد.

آقایی دیگر معترض بود که چطور دولت به فکر همه اقشار جامعه بوده اما به‌رغم مطلع بودن از این‌همه گرانی و مخارج بالای زندگی فکری به حال حوزه تأمین اجتماعی و بالا بردن حقوق آنان، به‌ویژه جامعه بازنشستگی که دیگر درآمدی جز این میزان حقوق ماهیانه ندارند، نکرده است.

وی ادامه داد: به خدا مخارج این زندگی و خرج دوا و درمان کمرمان را شکسته، دیگر نمی‌دانیم باید چکار کنیم، از هرجایش که قناعت می‌کنیم، بازهم آخر برج کم می‌آید، تقریباً حقوق همه مردم زیاد شد، اما ما هنوز باید با این چندرغاز سر کنیم، به خدا دیگر توانمان تمام‌شده است، شما را به خدا فکری به حالمان بکنید...

درد و دل‌های زیادی که با صدای بلند و آرام در این جمع چندین نفره عنوان می‌شد و آقای معاون با آرامش سعی در توجیه این بازنشستگان معترض داشت که " افزایش یا کاهش حقوق و دستمزد، امری نیست که مسئولیتش بر عهده استان باشد، یک امر کشوری است و ما نیز قاعدتاً تابع. اما چشم صدای ناراحتی و اعتراض شما را به گوش همکارانمان در تهران می‌رسانیم، ما هم مثل شما از این سازمان حقوق می‌گیریم، زن و بچه ما هم در بین شما و در این شهر زندگی می‌کنند، ما هم مثل شما درگیر این مشکلات هستیم ولی باید صبر کرد و منتظر بمانیم که رؤسای کشوری چه تصمیمی را اتخاذ خواهند کرد.

وی سپس برای اینکه به‌نوعی خیال جمعیت از شنیده شدن صدای اعتراضشان به گوش مسئولین راحت شود، از گفتگو با مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی کرمانشاه در این خصوص خبر داد.

حمیدرضا قاسمی مدیرکل تأمین اجتماعی استان کرمانشاه نیز در این گفتگو ضمن ابراز همدردی با بازنشستگان کرمانشاه در خصوص وضعیت مالی کنونی آن ابراز داشت: مشکلات اقتصادی موجود که متأسفانه در سطح جامعه وجود دارد و از طرفی شیوع ویروس کرونا که بیشتر از همه بر روی قشر ضعیف جامعه فشار آورده است و سازمان تأمین اجتماعی نیز با توجه به اینکه بیشترین سهم را به‌عنوان یک سازمان حمایتگر با این اقشار محسوب می‌شود، درواقع قشر قابل‌توجهی از این افراد را در سطح جامعه خدمات‌دهی می‌کند.

وی در خصوص وضعیت بلاتکلیف افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه افزایش و یا تغییر در حقوق این بازنشستگان یک موضوع کشوری و در سطح کلان و دولتی است، بنابراین مدیریت‌های فعال در سطح استان‌ها نمی‌توانند، تصمیم‌گیری‌های منتفع از دستورات و ابلاغیه‌های کشوری را لحاظ کنند، به همین علت ما نیز همچون این عزیزان بازنشسته در انتظار تعیین تکلیف وضعیت در سطح کشور هستیم و قطعاً صدای اعتراض آن‌ها را به گوش مسئولین کشوری خواهیم رساند.

قاسمی در ادامه در خصوص وضعیت کنونی بیمه‌های بیکاری متضرر از کرونا که در ماه‌های اخیر در سایت ثبت‌نام کرده‌اند نیز اظهار داشت: در حال حاضر علاوه بر تعداد افراد تحت پوشش بیمه بیکاری سازمان تأمین اجتماعی که مکلف به پرداخت حق بیمه به آن‌ها هستیم، در طرح جدید ابلاغی دولت مبنی بر پرداخت حق بیمه بیکاری به افرادی که متضرر از کرونا شده‌اند در سایت، حدود 13 هزار نفر متقاضی تحمیل‌شده است و بر اساس ابلاغیه جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، قرار بر این شده است که اقدامات جداگانه‌ای برای این افراد متقاضی برنامه‌ریزی و عملیاتی کنند.

باید توجه داشت که این افراد متقاضی جدید که درواقع دارای هیچ‌گونه سابقه بیمه‌ای در سازمان تأمین اجتماعی نیستند مقرر بود که با حمایت سازمان و بخش دولت ثبت‌نام‌شده و با پالایش در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرند و بر اساس ضوابط این سازمان می‌بایست تحت پوشش قرار می‌گرفتند که همان‌طور که بیان کردم، قرار است برای این افراد تصمیم‌گیری‌های جدید اتخاذ گردد.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان کرمانشاه در خصوص وضعیت حق پرداخت بیمه بیکاری به رسانه و هنرمندان نیز گفت: با توجه به اینکه در روال قانونی پرداخت حق بیمه هنرمندان و رسانه‌های فرهنگی شرایط قانونی کارگر و کارفرما وجود ندارد، به همین دلیل بیمه بیکاری شامل این افراد نمی‌گردد، مگر اینکه وجود شرایط جدید کرونا تصمیمات جدیدی را قائل شود که تاکنون خبری بر این مبنا وجود ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها