موج
کدخبر : ۳۲۷۹۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327998

رییس کل دادگستری استان کردستان:

رییس کل دادگستری استان کردستان از شناسایی شهود دروغین توسط روسای محاکم قضایی در استان کردستان خبر داد و گفت: در همین راستا با این افراد برخورد اشد قانونی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، محمدرضا مترقب امروز سه‌شنبه در شورای معاونین دادگستری استان کردستان اظهار داشت: شناسایی و برخورد جدی با شاهدان دروغینی که با مکر و فریب و با دریافت مبلغی عدالت قضایی را تحت الشعاع قرار می دهند، ضروری است.

رییس کل دادگستری استان کردستان تاکید کرد: روسای دادگستری و دادستان‌های استان موظف‌ هستند تا با درج مشخصات شاهدان در سیستم سمپ (سامانه مدیریت پرونده) و سامانه ساما (سامانه اطلاعات موثر اشخاص) این افراد متخلف را شناسایی و توسط حفاظت اطلاعات دادگستری کل استان برای برخورد قانونی با آنها اقدام شود.

مترقب افزود: دستورالعمل‌های اصداری از سوی ریاست قوه قضاییه برای اجرا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد که بخشنامه مربوطه در خصوص چگونگی احضار، اخذ اظهارات شهود و جلوگیری از تبانی و مواضعه آنان با طرفین پرونده به روسا و دادستان‌های استان کردستان ابلاغ می‌شود.

وی یادآور شد: با شناسایی شاهدان دروغین می‌توان آنان را مورد تعقیب قرار داد و از این طریق جلوی این فریبکاری که مستقیما در مسیر احقاق حق و اجرای عدالت خلل ایجاد می‌کند، ایستاد و از آن جلوگیری کرد.

رییس کل دادگستری استان کردستان اضافه کرد: احکامی که صرفا بر مبنای شهادت شهود صادر شده باشد در صورت اثبات کذب ‌بودن شهادت آنها و محکومیت، شاهد کاذب به مجازات قانونی که در ماده 650 قانون مجازات اسلامی قسمت تعزیرات اسلامی مصوب سال 1375 تعیین شده از سه ماه و یک روز تا 2 سال حبس یا جزای نقدی محکوم و رای صادر شده بر مبنای شهادت کذب نیز بی‌اعتبار می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها