موج
کدخبر : ۳۲۱۵۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321596

کارشناس ناظر بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ویروس کرونا در شرایط انجماد بسیار پایدار است و در دمای منفی 20 درجه سانتی‌گراد تا دو سال می‌تواند زنده بماند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، لاله مظفری گفت: ویروس کرونا ویروس سارس و مرس بر اساس میزان دما، رطوبت و نور ماندگاری متفاوتی دارند، به‌عنوان‌مثال در دمای یخچال (4 درجه سانتی‌گراد) ویروس کرونا می‌تواند تا 72 ساعت زنده بماند.

وی افزود: با توجه به اینکه ویروس در دمای پایین و فریز شده پایدار هستند بهداشت و ایمنی مواد غذایی می‌تواند از انتقال آن از طریق غذا پیشگیری کند.

کارشناس ناظر بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان ساخت: ویروس کرونا در دمای معمولی پخت (70 درجه سانتی‌گراد) حساس است بنابراین به‌عنوان یک اصل کلی باید از مصرف محصولات حیوانی (شیر، تخم‌مرغ، گوشت قرمز، مرغ و ماهی) خام و کامل پخته نشده اجتناب کرد. درصورتی‌که محصولات گوشتی خوب پخته باشد و با دست‌های تمیز آماده شود ایمن است.

وی در ادامه به راه‌های مراقبت بهداشتی هنگام تهیه غذا اشاره کرد و گفت: به هنگام استفاده و آماده‌سازی مواد خام حیوانی (شیر خام و گوشت یا سایر فرآورده‌های حیوانی) برای جلوگیری از آلودگی سایر مواد غذایی ضروری است دست‌های خود را کاملاً بشویید.

از تخته و چاقو جداگانه برای خرد کردن گوشت خام و مواد غذایی پخته استفاده شود.

از بازارهای حیوانات زنده بازدید نکنید و از تماس مستقیم با حیوانات خودداری کنید.

از ذبح، فروش، تهیه یا مصرف گوشت حیوانات وحشی یا حیوانات اهلی مریض و مرده با علل ناشناخته پرهیز کنید.

در هنگام مراقبت و غذا دادن به بیمار و کودکان خردسال قبل و بعد از غذا دادن به آن‌ها حتماً دست‌های خود و بیمار را ضدعفونی کنید.

از ظروف، قاشق و چنگال شخصی استفاده شود.

امکان انتقال کرونا ویروس از طریق بسته‌های مواد غذایی وجود دارد. توصیه می‌گردد قبل از مصرف بسته‌ها نیز شسته شود.

خرید مواد غذایی فله‌ای و یا باز ممنوع شود.

از دست‌به‌دست کردن مواد غذایی و ساندویچ‌های خانگی و یا تهیه‌شده توسط فروشنده جداً خودداری شود.

از توزیع هرگونه فرآورده‌های کنسروی یا فرآوری شده مثل سوسیس،‌کالباس و غیره خودداری شود.

از مایعات بیشتر استفاده شود. ترجیحاً برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا آب‌های معدنی که قبل از مصرف بطری آن شسته شده است، استفاده کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها