موج
کدخبر : ۳۱۹۴۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-319411

برای اولین بار در کشور انجام شد؛

برای اولین بار در کشور با تلاش و همت کارشناسان فولاد مبارکه عملیات طراحی و تولید ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر (CK45) در شرکت فولاد مبارکه با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان،  رئیس تروپروسس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه گفت: با طراحی و تولید ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر در فولاد مبارکه از این پس کشورمان ایران از واردات این گرید خاص که در صنایع ماشین‌سازی و تولید انواع پیچ و مهره و... کاربرد دارد، بی نیاز می‌گردد و عملا به جمع صادرکنندگان آن می‌پیوندد.

علیرضا مولوی‌زاده با اشاره به این‌که فولاد مبارکه در سال 98 در زمینۀ تولید انواع ورق‌های خاص به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته است، تصریح کرد: این شرکت با اتکا به دانش فنی و تکنولوژی نهادینه‌شده در نیروی انسانی و با استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور و همچنین در راستای مشتری‌مداری در خطوط تولید، طراحی و تولید گریدهای موردنیاز صنایع پایین‌دست را از اولویت‌های خود دانسته و همواره تلاش کرده است تا با استفاده از ظرفیت‌های یادشده در مسیر خودکفایی و بی‌نیازی از واردات و خروج ارز از کشور در شرایط تحریم گام‌های ارزشمندی بردارد.

در همین خصوص کارشناس متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه در تشریح ویژگی‌های این گرید جدید افزود: گرید CK45 از جمله فولادهای عملیات حرارتی‌پذیر است که کاربرد وسیعی در صنعت ماشین‌سازی و ساخت ابزارآلات صنعتی دارد. سطح این نوع فولادها بعد از عملیات حرارتی از مغز ورق سخت‌تر می‌شود. ازاین‌رو در صنایع مختلفی که در آن‌ها نیاز به مقاومت در برابر سایش وجود داشته باشد، کاربرد گسترده‌ای دارند.

وی خاطرنشان کرد: تا پیش از کسب این موفقیت، از عملیات حرارتی فقط در بخش شمش و بلوم استفاده می‌شد و قابلیت عملیات حرارتی به صورت تخت (شیت) وجود نداشت.

بابک شهریاری با بیان این‌که اشکال مختلفی از این فولاد معمولا به صورت بلوم و بیلت یا شمش‌های با مقطع گرد آماده برای فورج تولید می‌شوند، افزود: این فولادها پس از فورج نمودن خواص نهایی با عملیات حرارتی دقیق که معمولا از انواع کوئنچ و تمپر است، حاصل می‌شود.

وی با تأکید بر این که تولید تختال این گرید در فولاد مبارکه به‌دلیل کربن نسبتا بالای آن به‌ویژه در واحد ریخته‌گری با سختی‌هایی همراه بود، افزود: تولید کلاف این نوع ورق‌های فولادی در هنگام نورد گرم نیز با مراقبت‌های ویژه‌ای همراه است.

کارشناس متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه اظهار داشت: کربن نسبتا بالا، باعث افزایش استحکام و قابلیت عملیات حرارتی به‌همراه سختی‌پذیری قابل‌توجه این گرید می‌شود. محصول شیت این گرید با ضخامت 10 میلی‌متر، عرض 1500 و طول 6000 میلی‌متر تولید و در کارخانۀ مشتری به تسمه‌های مناسب برای قطعات ماشین‌سازی تبدیل می‌شود؛ و مشتری این محصول، مراتب رضایت و تأییدیۀ خود را از شیت‌های تحویل‌شده رسما اعلام کرده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها