موج
کدخبر : ۳۱۷۶۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317601

معاون دانشگاه علوم پزشکی خبر داد؛

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم و رییس مرکز بهداشت این استان بهمن‌ماه را بعنوان پیک دوم شیوع آنفولانزا یاد کرد و خواستار تشدید اقدامات پیشگیرانه از جمله مشارکت در پویش شستن دست‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سیامک محبی در جلسه شورای اطلاع رسانی که در محل استانداری قم برگزار شد، با اشاره به این که بهمن ماه پیک دوم شیوع آنفولانزا خواهد بود، گفت: مردم استان به منظور پیشگیری در برابر بیماری‌های ویروسی از جمله آنفولانزا و کرونا ضروری است که پویش شست‌وشوی دست‌ها و انجام مکرر این اقدام را جدی بگیرند.

معاون علوم پزشکی استان قم بیان کرد: در ۱۵ سال گذشته روند شیوع بیماری‌های خانواده سرمایشی افزایش یافته که بخش مهمی از آن‌ها از جنوب شرق آسیا آغاز شده است.

وی با تشریح اقدامات و آمادگی‌های صورت گرفته در نهادهای ذیربط بهداشت و درمان در خصوص بیماری کرونا گفت: خوشبختانه در استان قم موردی از کرونا مشاهده نشده و سه مورد مشکوک نیز پس از بررسی‌های دقیق و علمی، منفی بودن آن مشخص شده است.

محبی گفت: شست دست ها اساسی ترین اقدامی است که فرد می تواند بوسیله آن خود را در برابر کلیه بیماری های ویروسی و بیماری های حاد تنفسی از جمله آنفولانزا و نیز کرونا محافظت کند. 

وی تصریح کرد: کمپین مقابله با انواع بیماری های تنفسی در سطح مرکز بهداشت قم آغاز شده که هم اصل این اقدام و هم نحوه صحیح و بهداشتی شستن دست ها را ترویج می کند و از رسانه ها انتظار می رود نسبت به فرهنگ سازی در این زمینه اقدام کنند.

به گفته وی،  شست وشوی دست مهمترین مانع در انتقال بیماری های ویروسی است و به همین منظور کمپینی در سطح مدارس استان با همین عنوان راه اندازی شده است.

محبی اضافه کرد: کرونا از نظر علائم بیماری کاملا شبیه آنفولانزا است و بخش فوقانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و قابلیت سرایت این بیماری بیشتر از آنفولانزا است اما میزان کشندگی آن کمتر از آنفولانزا می باشد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: درصد ابتلا به مرگ این بیماری در بدترین حالت ۴ درصد است در حالی که درصد کشندگی آنفولانزا در حدود ۱۰ درصد می باشد.

وی گفت: منبع و علت اصلی شیوع این بیماری هنوز بدرستی مشخص نیست اما انتقال آن از انسان به انسان قطعی است.

محبی تصریح کرد: دوره درمان بیماری کرونا ۲ هفته است و به همین دلیل افراد مشکوک دو هفته در وضعیت قرنطینه قرار می گیرند.

رییس مرکز بهداشت قم تصریح کرد: علاوه بر استان قم در سطح کشور هم هنوز هیچ موردی از بیماری کرونا مشاهده نشده است.

معاون علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: برای مقابله با شیوع و انتقال بیماری کرونا، نسبت به خروج و ورود اتباع خارجی به ویژه در سطح مراکز حوزوی حساسیت های لازم بر اساس شیوه نامه های ابلاغی شکل گرفته است.

محبی تصریح کرد: برای مقابله با شیوع این بیماری برنامه های آموزشی در سطح واحدهای صنعتی و رسانه های استانی و تبلیغات محیطی در حال انجام است.

وی در خصوص شایعه احتمال انتقال بیماری کرونا به افراد مشکوک در زمان قرنطیه، گفت: قرنطیه افراد بر اساس چارچوب و دستورالعمل های دقیق پزشکی و بهداشتی انجام می شود و امکان چنین مساله ای وجود ندارد. 

این مقام مسوول با اشاره به اهمیت آگاهی و نیز انجام اقدامات پیشگیرانه در خصوص بیماری کرونا، در عین حال نسبت به توجه به شایعات و خبرسازی ها در رسانه های بیگانه و نیز برخی شبکه های اجتماعی هشدار داد. 

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی قم سه نفر از مدیران را به منظور ارتباط اصحاب رسانه و کسب اطلاعات لازم مشخص کرده است تا این روند  هر چه بیشتر تسهیل شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها