موج
کدخبر : ۳۱۶۶۳۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316630

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی قم:

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: مساحت قم یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار می‌باشد که ۱۰۰ هزار هکتار آن شامل اراضی کشاورزی و باغات است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، محمدابراهیم نجابت در حاشیه آیین معارفه فرمانده یگان حفاظت از اراضی ، اظهار داشت: در سال جاری، ۴۲۸ مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در این استان شناسایی و برای این تخلفات پرونده قضایی تشکیل‌ شده‌است.

وی افزود: ۲۹۷ مورد نیز اخطار توقف عملیات تغییر کاربری صادر شده‌است که در صورت بی‌توجهی، پرونده‌ای در این زمینه تشکیل می‌شود و دادگاه رای به قلع‌ و قمع خواهد داد.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به صدور مجوز برای تغییر اراضی کشاورزی،‌ گفت: در این راستا ۹۷ مجوز برای حدود هفت و نیم هکتار از اراضی قم صادرشده و معمولا شامل اراضی کشاورزی فاقد آب می‌باشد که به طرح‌های غیرکشاورزی تغییر یافته است.

نجابت ادامه داد: ۳۱۰ مجوز نیز برای ۸۶ هکتار مربوط به تغییر کاربری اراضی به طرح‌های وابسته به کشاورزی از جمله مرغداری، دامداری و ‌گلخانه صادر شده‌است.

وی خاطرنشان کرد: صاحبان اراضی قبل از اقدام به تغییر کاربری باید طرح پیشنهادی را به سازمان جهاد کشاورزی ارائه دهند و در صورت تایید مجوزهای لازم را دریافت کنند.

وی درادامه با اشاره به تشکیل فرماندهی یگان حفاظت اراضی در قم، بیان کرد: این فرماندهی بر اساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات و در راستای حفاظت از این اراضی تشکیل شد.

مدیر امور اراضی قم با بیان این‌که درگذشته نیز گشت‌های امور اراضی در سطح استان فعال بود،‌ ادامه داد: نیروهای گشت امور اراضی با استفاده از توان‌بخش خصوصی تامین می‌شد، ولی با شکل‌گیری یگان حفاظت، از توان سازمان جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی در راستای افزایش بازدهی استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که وظیفه یگان حفاظت اراضی جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی است،‌ خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده تخلف،‌ ابتدا به فرد خاطی هشدار داده می‌شود و در صورت ادامه تخلف، فرد به دادگاه معرفی می‌شود.

وی از مردم درخواست کرد: گزارش‌های خود درباره تخلفاتی از جمله تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، تفکیک و خرد کردن زمین‌های کشاورزی را از طریق سامانه ۱۳۱ اعلام کنند.

در این آیین سرهنگ بهروز ایزدی به‌عنوان فرمانده یگان حفاظت اراضی سازمان جهاد کشاورزی قم معرفی شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها