موج
کدخبر : ۳۱۵۹۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315962

به طور همزمان با سراسر کشور؛

هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت به طور همزمان با کل کشور صبح امروز در مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

سید موسی حسینی کاشانی در گفت‌وگو با خبرگزاری موج قم، در حاشیه برگزاری هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت که در شبستان‌های امام حسن عسکری(ع) و کربلای مسجد مقدم جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه امروز توفیق پیدا کردیم میزبان قرآن آموزان باشیم، اظهار کرد: این آزمون با 120 هزار نفر شرکت کننده به طور همزمان در کل کشور درحال برگزاری است.

وی با بیان اینکه استان قم رتبه نخست را در تعداد شرکت کنندگان در آزمون در شهرستان را دارد، عنوان کرد: تعداد شرکت کنندگان قمی در هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت بیش از 6 هزار نفر بوده که می‌توان گفت تعداد خواهران شرکت کننده نیز تقریبا دو برابر آقایان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری این آزمون یاد کرد و گفت: برنامه‌ریزی آزمون از مدت‌ها قبل توسط وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده و در استان قم نیز هماهنگی لازم با موسسات مختلف را داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در استان قم بیش از 100 موسسه قرآنی داریم، مطرح کرد: از طریق این آزمون می‌توانیم خروجی موسسات قرآنی خود را رصد کنیم و افراد شرکت کننده در این آزمون خروجی و بازدهی فعالیت موسسات قرآنی ما خواهند بود.

قرآن و عترت

حسینی کاشانی با بیان اینکه هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در سه قسمت کتبی، شفاهی و الکترونیکی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: امیدواریم همان طور که استان قم در تعداد شرکت کنندگان دو برابر کشور بوده است در تعداد برگزیدگان و قبول شدگان در آزمون نیز جایگاه خوبی را در سطح کشور کسب کند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای برنامه‌های قرآنی عظیم مشارکت دستگاه‌های دیگر را داشته باشیم، تصریح کرد: برگزاری آزمون در فعالیت‌های قرآنی یک حلقه نهایی است و چرخه برنامه‌ریزی آموزشی در موسسات به برگزاری آزمون منتهی می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به اینکه شرط حضور و ثبت نام در این آزمون انجام مراحل ثبت نام از طریق موسسات قرآن و عترت بوده است، ابراز کرد: امسال در نظر داشتیم کمیت آزمون را فدای کیفیت آن نکنیم در نتیجه افراد شرکت کننده باید از چندین مرحله مورد تایید قرار می‌گرفتند.

وی در پایان اضافه کرد: برای برگزاری این آزمون در استان قم نهادهای مختلفی ازجمله شهرداری قم، اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قم، مسجد مقدس جمکران، استانداری قم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم همکاری داشته‌اند.

قرآن و عترت

این آزمون در 15 رشته شامل حفظ جزء 30، حفظ جزء اول، حفظ سوره بقره، حفظ 5 جزء اول، حفظ 10 جزء اول، حفظ 20 جزء اول، حفظ 25 جزء اول، حفظ کل قرآن کریم، تفسیر سوره بقره، ترجمه و درک معانی سوره بقره، حفظ و ترجمه نهج البلاغه، حفظ و ترجمه صحیفه سجادیه و نیایش‌های امام سجاد(ع) و آزمون مشترک بین معارف اهل بیت(ع) و ترجمه و مفاهیم قرآن کریم برگزار شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها