موج
کدخبر : ۳۱۴۷۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314747

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور:

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور اهمیت مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را مورد توجه قرار داد و گفت: برای رفع مشکل اشتغال باید در مسیر توانمندسازی نیروی کار برنامه ریزی شود.

به گزارش خبرگزاری موج قم، علی اوسط هاشمی در نشست مشترک شورای مهارت و کارگروه آموزش و پژوهش فناوری استان قم، با اشاره به اینکه نیازهای آینده کشور باید در رشته‌های دانشگاهی و مهارت آموزی آموزشگاه‌های کشور لحاظ شود، اظهار کرد: تا ۱۰ سال آینده ۵۰ درصد از مشاغل کنونی کشورهای توسعه یافته ضعیف شده و در معرض نابودی قرار می‌گیرد و باید در مساله هدایت تحصیلی و شغلی مردم به اصل آینده نگری توجه لازم صورت بگیرد.

وی در ادامه گفت: بالای ۸۰ درصد از آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای کشور توسط زنان و مهارت‌های مورد نیاز بانوان مدیریت می‌شود.

وی افزود:‌ به صورت متوسط هر سال ۴۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی برای تکمیل آموزش‌های مراکز آموزش عالی در دوره‌های سازمان فنی حرفه‌ای شرکت می‌کنند.

هاشمی اضافه کرد: این حجم از مراجعه، تجدید نظر در نوع آموزش‌های مراکز آموزش عالی را به روشنی بیان می‌کند.

هاشمی تاکید کرد: کارخانجات به سمت هوش مصنوعی و ربات به پیش می رود به نحوی که تا چند سال آینده عملا اعتصابات کارگری و روابط کار عملا بی اثر خواهد شد.

وی اظهار کرد: در جهت پاسخگو بودن به مطالبه های شغلی آینده استان، باید شورای مهارت بر مبنای اسناد بالادستی شورای عالی کار و شورای عالی مهارت و آموزش کشور ایجاد شود.

 وی تاکید کرد: بخش عمده ای از افرادی که در حوادث آبان ماه به خیابان ها آمده بودند افرادی بودند که کاملا بیکار و فاقد هر نوع شغلی بودند.

۳۳ شغل مرتبط با صنعت فولاد قابلیت توسعه دارد

وی گفت: سالانه ۱۶میلیون تن فولاد در کشور تولید میشود که ۳۳ شغل مرتبط با آن در کشور قابل پیگیری و توسعه می‌باشد.

هاشمی گفت: وزن و ارزش اجتماعی مهارت باید در جامعه افزایش یافته و بر اصل مهارت و خود اشتغال بیش از گذشته توجه گردد.

وی تاکید کرد: گواهی های نامه مهارت سازمان فنی حرفه ای کشور با رسیدن به یک مرحله توانمندسازی و استاندارد در تمام دنیا معتبر است.

وی در ادامه اضافه کرد:بخش خدمات در استان قم دارای مزیت نسبی است و قم باید به پیشتاز ندای مهارت در سطح کشور و روابط کار تبدیل شود.

هاشمی گفت: فاصله صنعت و مهارت باید نزدیک تر شده و تقاضای برای حضور در دوره های مهارت آموزی افزایش یابد.

وی تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه ای کشور آماده هر نوع همکاری برای برگزاری دوره های مهارتی را در بین حوزه های علمیه دارد.

برای مهارت آموزی ۲۰۰ هزار قمی برنامه ریزی شود

وی تاکید کرد: ۵۴ کارگروه فنی حرفه ای در استان فعال است و باید برای ارائه آموزش مهارتی به ۲۰۰ هزار قمی در سال ۹۹ برنامه ریزی شود.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: عملکرد استان قم در تدوین سند توسعه مهارت رضایت بخش نیست و عملکرد دستگاه های مرتبط قابل قبول نمی باشد.

وی گفت: مجتمع فنی مهارت آموزی در این استان توسط اتاق بازرگانی قم برای آموزش های تکمیلی در زمینه های معدن، کشاورزی و تجارت تشکیل شود.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در استان قم ۴۰ هزار کارگر مورد آموزش های مهارتی قرار گرفته و باید این رویکرد تا زمان عدم به کار گیری کارگران فاقد مهارت ادامه داشته باشد.

هاشمی ابراز کرد: اقتصاد سبز بر اساس اصل کم آب بری با توجه به شرایط اقلیمی قم به عنوان یک رویکرد جدی دنبال گردد.

وی گف: از ظرفیت فرهنگی قم در راستای تغییر در ارزش های کار و مهارت آموزی در تمام عرصه ها استفاده شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها