موج
کدخبر : ۳۱۴۵۳۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314539

مدیر کل محیط زیست البرز:

مدیرکل محیط زیست البرز با اشاره به وضعیت نابسامان مدیریت پسماند در استان به ویژه در مرکز حلقه دره گفت: ما برای رسیدگی به وضعیت آن علیه سازمان مدیریت پسماند اعلام جرم کرده ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز: فردین حکیمی در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه ۳۰ دی ماه که به مناسبت هفته هوای پاک در اداره کل محیط زیست البرز برگزار شد گفت: هفته هوای پاک بهانه ای برای ایجاد حساسیت بین اقشار مختلف جامعه برای مشارکت در کاهش آلودگی هوا است چون دستیابی به اهداف این حوزه بدون تعامل مردم امکان پذیر نیست.

مدیرکل محیط زیست البرز ادامه داد: برای کاهش آلودگی هوا چهار سیاست عمده در برنامه ششم توسعه باید پیگیری شود که شامل کاهش قابل ملاحظه معضل آلودگی هوا، تشخیص حقابه زیست محیطی تالاب ها و رودخانه ها، ساماندهی وضعیت پسماند در کلانشهرها و کنترل و جلوگیری از گسترش کانون های ریزگرد است.

وی توضیح داد: در حال حاضر ۹ کانون ریزگرد داخلی در استان وجود دارد که این کانون ها شامل ۴۵ هزار هکتار از اراضی دشت نظرآباد و اشتهارد است.

گلایه از وضعیت نامناسب مدیریت پسماند

این مسئول همچنین از وضعیت نامناسب مدیریت پسماند در استان گلایه کرد و گفت: متاسفانه وضعیت مدیریت پسماند در استان به ویژه در مرکز حلقه دره خوب نیست و ما برای رسیدگی به وضعیت آن علیه سازمان مدیریت پسماند اعلام جرم کرده ایم.

حکیمی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از شهرداری ها اقدام به سوزاندن زباله در مراکز دپوی موقف زباله می کنند که این امر باعث شیوع آلودگی می شود.

وی افزود: محیط زیست البرز به دنبال اقدامات حقوقی در مقابل سایر دستگاه ها نیست ولی وقتی سایر دستگاه ها به وظایف خود در خصوص محیط زیست عمل نکرده و توجهی به اخطارها ندارند چاره ای جز اعلام جرم باقی نمی ماند.

 

بی نتیجه بودن طرح بیابان زدایی به دلیل چرای  شترها در منطقه صالحیه

وی با اشاره به این که اراضی اطراف تالاب صالحیه مستعد تبدیل به بیابان هستند، ادامه داد: متاسفانه در اطراف این تالاب شاهد چرای بیش از هزار شتر در تمام ایام سال هستیم که این مساله به تهدیدی برای افزایش بیابان در این منطقه تبدیل شده است.

حکیمی اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از این شترها به ساربانان استان های مرکزی و قزوین تعلق دارند و به جای اینکه در محیط بسته نگهداری شوند، در اراضی به حال خود رها شده و نظارت چندانی بر وضعیت آنها صورت نمی گیرد.

وی گفت: منابع طبیعی استان در حال اجرای طرح‌های بیابان زدایی در محدوده تاالاب صالحیه است ولی چرای این شترها در این منطقه باعث می شود این طرح ها بی ثمر باشند.

مدیرکل محیط زیست البرز با اشاره به پیگیری برای ثبت تالاب صالحیه اضافه کرد: گزارش‌های توجیهی این تالاب آماده شده و باید در شورای عالی محیط زیست مطرح شود.

وی افزود: متاسفانه محدوده تالاب صالحیه جزء مناطق چهارگانه نیست و امکان ایجاد پاسگاه محیط زیست برای نظارت و حفاظت ویژه از این منطقه  وجود ندارد.

این مسئول اظهار کرد: باید محدوده تالاب صالحیه به عنوان منطقه شکار ممنوع به ثبت برسد و تا پیش از آن محیط زیست امکان هزینه کرد در این محدوده را ندارد.

مخالفت محیط زیست با انتقال آب از طریق تونل

حکیمی با اشاره به طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران از طریق تونل توضیح داد: این طرح هنوز اجرایی نشده ولی اگر بنا به اجرای آن باشد حتما باید حقابه زیست محیطی رودخانه کرج برای حفظ حیات طبیعی آن رعایت شود.

وی همچنین به طرح انتقال آب از زیاران طالقان به کرج اشاره کرد وگفت: طی سال‌های قبل این اقدام از طریق لوله های انتقال انجام می‌شد ولی در طرح جدیدی پیشنهاد انتقال آب از طریق تونل مطرح شده که این طرح تا کنون چهار بار در کمیته ارزیابی مطرح و با مخالفت محیط زیست مواجه شده است.

وی افزود: قطعا انتقال آب از طالقان به کرج از طریق حفر تونل اثرات مخرب زیست محیطی زیادی خواهد داشت و تا کنون محیط زیست با این اقدام مخالفت جدی صورت داده است.

احضار پیمانکاران متخلف آزادراه تهران-شمال به دادگاه

مدیرکل محیط زیست البرز در ادامه با اشاره به اینکه در بسیاری از پروژه های عمرانی استان پیوست‌های زیست محیطی رعایت نمی‌شود، توضیح داد: به عنوان مثال محیط زیست از تمامی پیمانکاران پروژه آزاد راه تهران – شمال در مراجع قضایی شکایت کرده و پرونده حقوقی آنها در جریان است.

مدیرکل محیط زیست البرز در ادامه به تصویب قانون هوای پاک در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: ۱۵ دستگاه در قبال اجرای این قانون وظیفه دارند و باید نسبت به مسئولیت خود در این خصوص پاسخگو باشند.

وی اضافه کرد: ۶۲ درصد علت آلودگی هوای استان به منابع متحرک و ۳۵ درصد نیز به منابع ثابت مربوط می شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان فعال است که وضعیت آلاینده های هوا را در مناطق مختلف گزارش می کند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها