موج

مصطفی خادم:

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس با اشاره به اینکه قطع درخت بدون اجازه شهرداری ممنوع است، از قطع بیش از 187 اصله درخت در نه ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مصطفی خادم رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس در تشریح این خبر،  اظهار کرد: به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان، قطع هر نوع درخت به هر طریق در منازل، معابر، میادین، بزرگراه‌ها، پارک‌ها، بوستان‌ها و غیره در محدوده و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوطه ممنوع است.

خادم با اشاره به دستورالعمل قانونی حفظ و گسترش فضای سبز و وظیفه کمیسیون ماده هفت افزود: بر اساس قانون لایحه حفظ و گسترش فضای سبز شهرها، یکی از وظایف اصلی شهرداری‌ها نگهداری و نظارت بر فضای سبز عمومی و شهری است.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهردرای بندرعباس ادامه داد: متاسفانه با وجود اعلام سازمان مبنی بر اینکه قطع هر گونه درخت باید با مجوز سازمان صورت بگیرد، ولی شهروندان و بعضا ادارات دولتی یا شرکت‌های خصوصی اقدام به قطع خود سرانه درختان می‌کنند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس بیان کرد: در 9 ماهه گذشته از ابتدای سال جاری بیش از 187 اصله درخت در سطح شهر قطع شده است.

وی با اشاره به شکایت قضایی از عاملین این اقدامات ناشایست، اذعان کرد: گونه‌های قطع شده شامل نخل، مرکبات، کنار، خرزهره، شیشه‌شور، گل‌کاغذی و کنوکارپوس است.

خادم همچنین به جریمه سنگین خاطیان در مسئله قطع درخت اشاره و خاطر‌نشان کرد: شهروندان باید قبل از هرگونه اقدام برای قطع، سر برداری، هرس و جابجایی درختان با مراجعه به سازمان نسبت به تکمیل فرم تقاضا و ارائه مستندات اقدام شود و پس از بررسی و اخذ مجوز کمیسیون ماده هفت از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس نسبت به انجام عملیات رفع خطر، جابجایی و غیره اقدام شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس میزان جریمه خسارت وارده به هر اصله درخت را حدود هفت میلیون ریال عنوان کرد و گفت: جریمه قطع هر اصله درخت حداقل 13 میلیون ریال برای درختان معمولی و کم سن است که با توجه به سن و قطر درخت، با توجه به اندازه بن، متغیر است.

وی خواستار همراهی بیشتر شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز شهری شد و بیان کرد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه اقدام در این زمینه، گزارش تخلف صورت گرفته را از طریق سامانه ۱۳۷ شهرداری بندرعباس اعلام کنند.

خادم در انتها نیز تاکید کرد: این سازمان با هرگونه تخطی در مسائل مربوط به هرس یا قطع درخت قاطعانه برخورد می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها