موج
کدخبر : ۳۰۹۶۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-309654

ظاهر پورمجاهد در گفتگوی اختصاصی با موج مطرح کرد:

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با اشاره به برخی از اقدامات اقتصادی صورت گرفته در استان، از تعداد مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، اقدامات تنظیم بازار استان، کندی روند افزایشی نرخ تورم، کنترل بازار در پی افزایش قیمت بنزین، بررسی گزارش های بانکی در راستای تسهیل روند تولید و تحقق بخش اقتصادی سند راهبردی استان و مصوبه های گفتگوی دولت با بخش خصوصی، سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، ظاهر پورمجاهد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان در گفتگو با موج با اشاره به طرح ها و مصوباتی که در راستای تقویت وضعیت اقتصادی استان صورت گرفته است، ابراز کرد: از ابتدای سال تا کنون ۴۵ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با قریب به ۲۵۰ مورد مصوبه برای رفع مشکلات و گره گشایی از تنگناها در مسیر واحدهای تولیدی استان برگزار شده است.

پورمجاهد افزود: ۱۵جلسه در کارگروه تنظیم بازار استان  به شکل رسمی برگزار شده است و ۱۵ کمیته های فرعی نیز در این زمینه تشکیل شده است که ماحصل آن آرامشی است که در بازار وجود دارد.

افتتاح موزه پمپ بنزین

کندی روند افزایشی نرخ تورم در استان همدان/کنترل بازار و افزایش بازرسی ها

وی عنوان کرد: طبق گزارش های رسمی انتشار یافته توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و همینطور مرکز آمار ایران، استان همدان از منظر شاخص تورم، در بین استان هایی قرار گرفته است که روند افزایشی نرخ تورم را با کندی مواجه کرده است و در این زمینه از وضعیت خوبی برخوردار است.

معاون استاندار همدان مطرح کرد: پس از افزایش قیمت بنزین، تلاش کردیم بازرسی های نوبتی و بازرسی های مشترک توسط بازرسی تعزیرات و دستگاه های متولی نسبت به کنترل قیمت ها و وضعیت بازار اتفاق بیفتد؛

در راستای تحقق این امر ۵ اکیپ در شهر همدان، ۳ اکیپ در شهرستان ملایر و در شهرستان های دیگر استان نیز، حداقل ۱ اکیپ به صورت روزانه بارزسی های مربوطه را انجام می دهند.

پور مجاهد یادآور شد: گزارش اقدامات صورت گرفته در کنترل بازار و بازرسی های روزمره، توسط سازمان صنعت و معدن و تجارت به عنوان دبیرخانه کمیته ی تنظیم بازار استان دریافت و به وزارت کشور ارسال می شود.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاشمان بر این است که کالاهای اساسی مردم با قیمت های مشخص  و معین تعریف شده و بدست مصرف کننده برسد، افزود: اگر در بازرسی ها متوجه  افزایش قیمت کالایی شویم، بلافاصله موضوع را بررسی و راهکارهایی را که ثبات قیمت را به بازار باز می گرداند، به کار می گیریم؛

با تامین کالا یا محصول می توان عرضه و تقاضا را در بازار تنظیم کرد و اگر به هر دلیلی این اقدامات در حیطه استانی ممکن نباشد، بی درنگ از طریق مراجع کشوری عمل می کنیم. 

مشارکت

کنترل بازار با روش خودمراقبتی/ مشارکت اصناف و اتحادیه ها در کنترل بازار

پورمجاهد با بیان اینکه کنترل بازار توسط خود اصناف و اتحادیه ها، از نکات برجسته کنترل بازار  استان همدان است، گفت: در کنترل بازار تلاش کرده ایم از اصناف یا اتحادیه ها یاری گرفته و خود نظارتی را در بازار حاکم کنیم.

وی افزود: تاکنون اصناف و بازاریان  نهایت مساعدت را داشته اند، مگر مواردی اندک که مسیر قانونی برای آنها فراهم شده است.

معاون استاندار همدان عنوان کرد: زمانی که آیتمی از اقتصاد دچار تغییر، یا با افزایش قیمت همراه می شود، طبیعی است که انتظار افزایش قیمت در دیگر کالاها مطرح شود.

پورمجاهد خاطرنشان کرد: تلاش مجموعه مدیران و کارمندان در همدان نتیجه داد و انتظاری که از افرایش قیمت بر دیگر کالاها ایجاد شده بود مورد کنترل قرار گرفت؛  اما ما به وضع موجود راضی نیستیم و با همکاری و نظارت واحد های صنفی، اتحادیه ها و بازرسین صنعت و معدن قطعا بر بازار کنترل بیشتری خواهیم داشت و افزایش قیمت نامعقول در بازار مجال بروز نخواهد یافت.

 

افزایش سهمیه بنزین در برخی از دستگاه های حمل و نقل

وی با اشاره به اینکه سهمیه اعلامی بنزین آژانس های تاکسی تلفنی و ون ها و ... به مقدار مورد نیاز نبوده، ابراز کرد: در این راستا سرویس های مدارس و مسافر کش های روستایی نیز با اقدام جدی سازمان آموزش و پرورش و حمل و نقل پایانه ها پوشش داده می شوند؛  اطلاعات بدست آمده به وزرات کشور اعلام  و سهمیه آن ها به زودی برقرار خواهد شد.

معاون استاندار همدان گفت: تقاضای ما از مردم عزیزمان در راستای تنظیم بازار این است که با متولیان اجرایی همکاری کنند تا ان شاالله بتوانیم بازاری همراه با آرامش را برای شب یلدا ، شب عید و ماه رمضان تجربه کنیم.

نظارت

ذخیره کافی از کالاهای اساسی/ بررسی گزارش های سیستم بانکی در تسهیل روند تولید

پور مجاهد با اشاره به اینکه میزان ذخیره کالاهای اساسی در انبارها، کافی بوده و در مورد میوه شب عید نیز تدابیر لازم صورت گرفته است، عنوان کرد: در این راستا تلاشمان در حوزه پیشگیری خواهد بود و با توجه به مناسبت های پیش رو، پیش بینی های لازم انجام می شود.

وی با بیان اینکه گزارش های سیستم بانکی در تسهیلات به صورت ماهانه بررسی می شود، گفت: در اینخصوص چندین جلسه به صورت جدی در فضای کارشناسی و مدیریتی برگزار شد که امیدوارم  ارتباط تنگاتنگ مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی با بانک ها بتواند شرایطی را در جذب تسهیلات تا پایان سال برای استان رقم زند.

وی با اشاره به اینکه معمولا در اسفند ماه بانک ها تمایلی به پرداخت تسهیلات ندارند، گفت: بنابراین با توجه به زمان باقیمانده باید تلاشمان بر تعیین تکلیف طرح ها باشد و این مهم پیگیری متقاضیان را طلب می کند.

سند راهبردی

پیگیری بخش اقتصادی سند راهبردی استان در شهرستان ها

وی با بیان اینکه بخش اقتصادی سند راهبردی و عملیاتی در شهرستان ها و ادارات کل استان ها را پیگیری می کنیم، افزود: در این پیگیری ها، امکانات اجرایی بررسی خواهد شد واگر چنانچه در سال 1398 این امکان مقدور نباشد، گزارش مربوطه جهت اقدام های بعدی به سازمان مدیریت برنامه ریزی استان ارسال می شود.

معاون استاندار عنوان کرد: در ارتباط با نظارت بر طرح های روستایی، ۲ اکیپ از طریق اداره کل تعاون با هماهنگی استانداری دستگاه ها را رصد و پایش می کنند و البته دستگاه های استانی نیز در کنار این گروه های کارشناسی پیگیر مو ضوع هستند.

پورمجاهد افزود: از مجریان طرح های روستایی خواهش می کنم،  نظر به اینکه تسهیلات و حداقل 10 درصد بودجه های دولتی را اختیار کرده اند، حتما طرح های مربوطه را اجرا کنند و اگر در این زمینه مشکلی وجود دارد به دستگاه اجرایی متولی رجوع کنند؛

اجرا نکردن طرح هایی که بابت آن ها تسهیلات و بودجه دولتی اختیار کرده اند، قطعا پیگرد قانونی به دنبال خواهد داشت واگر طرح های مورد نظر محقق نشود، ما نیز به عنوان مجری و ناظر این اقدام مورد سوال واقع می شویم. باید  تمام تلاش خود را بر اجرای طرح ها معطوف  کنیم تا شاهد تولید و اشتغال مطرح در طرح های ارائه شده باشیم.

گفتگوی دولت با بخش خصوصی

تحقق بخشی از مصوبات گفتگوی دولت با بخش خصوصی

وی با اشاره به ارتباط و گفتگوی دولت با بخش خصوصی، یادآور شد: در این زمینه ۷ جلسه اصلی و ۵ جلسه فرعی برگزار شده است و از اقدامات مطرح در این حوزه می توان به پیگیری مصوبات در بخش معدن استان، پیگیری موضوع تامین اجتماعی در ارتباط با واحد های تولیدی، اصناف و بخش های توریستی همانند هتل و مجتمع های بین راهی اشاره کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان در پایان با اشاره به تلاش صورت گرفته در بخش تعاون استان، تصریح کرد: کوشش کرده ایم مصوبات شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی محقق شود و در این زمینه پیگیر اجرایی شدن مصوبات بوده ایم؛ بخشی از مصوبات اجرایی شده و قسمی دیگر نیز در روند اجرا قرار دارد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها