موج

موج گزارش می دهد؛

شاید برای شما جای سوال باشد که معامله قرن چیست و اصلا حاوی چه جزئیاتی است. پس برای آگاهی در خصوص طرح موسوم به معامله قرن، این مطلب را بخوانید.

به گزارش خبرگزاری موج، معامله قرن یا (صفقه القرن در عربی، עסקת המאה در عبری و Deal of the Century در انگلیسی) اصطلاحی سیاسی است و به طرحی گفته می‌شود که از سوی دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در راستای روند به اصطلاح صلح میان دولت فلسطین و حاکمان رژیم صهیونیستی ارائه شده است.

معامله قرن به چه معناست ؟

معامله قرن چیست ؟ سوالی که ممکن است برای هر یک از شما به وجود آمده باشد. معامله قرن طرحی است که با دلالی کوشنر (داماد ترامپ) در حال پیگیری است و در آن قرار است تا رژیم صهیونیستی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادیبخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت، بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده را به خاک غصبی خود ملحق، تا پس از آن، با تشکیل دولت مستقل فلسطین موافقت کند.

مخالفت تشکیلات خودگردان فلسطین با معامله قرن

این در حالی است که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بسیاری از مقامات فلسطینی و کشورهای دیگر با این طرح به شدت مخالفت کرده‌اند.

در صورت عدم اجرای معامله قرن، ارسال کمک به مردم فلسطین متوقف می شود

مقامات کاخ سفید تهدید کرده اند که اگر سازمان های فلسطینی طرح ترامپ را نپذیرند، آمریکا مانع از رسیدن کمک های بشر دوستانه کشورها به مردم فلسطین خواهد شد که این امر چهره ضد بشری آمریکا را بیش از پیش آشکار می کند.

به گفته ناظران، این طرح قرار است به اصطلاح، به بیش از ۷۰ سال جنگ نابرابر رژیم اشغالگر قدس علیه ملت فلسطین پایان دهد، اگرچه بسیاری این طرح را ننگین و ضد فلسطینی خوانده اند.

قرار است در معامله قرن چه بخش هایی معامله شود ؟

گفتنی است بر اساس این طرح، بخش‌های دیگری از فلسطین شامل نیمی از کرانه باختری و بخشی از بیت‌ المقدس شرقی که از نظر جامعه جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل واگذار می‌شود تا رژیم غاصب صهیونیستی در قبال آن با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمه دیگر کرانه باختری و تمام نوار غزه و چند محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت کند.

بر اساس این طرح، شهر ابودیس به جای بیت‌ المقدس به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد و فلسطینیان باید از حق بازگشت به سرزمین خود که طبق قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخت شده، صرف نظر کنند.

معامله قرن، بی سرانجام است

این در حالی است که بسیاری از صاحب نظران سیاسی اجرای طرح موسوم به معامله قرن را غیرممکن دانسته و آن را زیادی خواهی دولت آمریکا و سران رژیم صهیونیستی می دانند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها