موج

عضو شورای اسلامی شهر چالوس :

عضو شورای اسلامی شهر چالوس همراهی و مشارکت مردم در توسعه شهری را ستودنی دانست و گفت: شهروندان رکن اصلی و اساسی در توسعه شهری می باشند .

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ،جعفر کیا لاشکی ضمن تبریک 9 اردیبهشت روز شوراها  اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهر به عنوان یکی از نهادها و مظاهر حقوق شهروندی و در تحقق اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت.

وی ادامه داد:شورا،پارلمان شهری می باشد که از دو منظر نظارت و تصمیم گیری مدیریت بر شهر را اعمال می کند.

وی اظهار داشت: موفقیت شوراها در سایه اتحاد ، تعامل و همفکری بین اعضا حاصل می گردد و هر میزان تفاهم و همدلی مجموعه شورای شهر بیشتر باشد مطمئنا حرکت به سمت موفقیت سریعتر طی می شود.

این عضو شورای اسلامی شهر چالوس در مورد اینکه از عملکرد شورای اسلامی شهر چالوس رضایت دارید یا خیر گفت :  بهترین داور بر عملکرد شوراها شهروندان می باشند که پس از انقضای عمر چهارساله هر دوره شوراها ، با مشارکت و رای دادن خود نسبت به عملکرد اعضای شورا قضاوت خواهند کرد.

کیا لاشکی اذعان داشت: سعی و تلاش همه شوراها پاسخگویی به انتظارات،توقعات و مطالبات افکار عمومی می باشد و این وظیفه از اهم وظایف اعضای شوراها می باشد.

وی تصریح کرد: شوراها وظیفه بررسی و شناخت کمبودها و نیازها و نارسائیهای شهر خود و همچنین تهیه طرحهای پیشنهادی و ارائه راهکارهای کاربردی به منظورارائه  برنامه ریزی به مقامات مسئول را بر عهده دارند، اما در هیچ یک از نهادهای برنامه ریزی استان از لحاظ قانونی حضور موثر ندارند.

کیا لاشکی بیان داشت: شوراها فاقد ارتباط قانونی و نظام مند با نهادهای خدمات رسان حتی در سطح محلی هستند و به همین دلیل اختیارات قانونی نظارتی را هم بر عملکرد دستگاههای خدمات رسان ندارند اما باید توجه داشت مدیریت یکپارچه شریمی تواند کمک شایانی در جهت مطلوبیت خدمت به شهروندان را فراهم سازد.

عضو شورای اسلامی شهر چالوس در باره موفقیت شورای اسلامی شهر چالوس گفت: در حال حاضر با توجه به گذشت 20 ماه از عمر 48 ماهه شورای اسلامی دوره پنجم هنوز زود است که بتوانم نظری در مورد موفقیت شورای این دوره را بدهم.

عضو شورای اسلامی شهر چالوس تاکید کرد: در جهت ارتقای خدمات شهری ضرورت بر آن است که مدیریت شهری در دستگاههای خدمت رسان جامع شود و با تدوین قوانین بالادستی این اختیار به شوراهای اسلامی شهر واگذار گردد.

وی گفت: باید متذکر شد که بر اساس قوانین و مقررات حاضر ، شوراهای اسلامی به جای اینکه در جایگاه واقعی خود یعنی شورای اسلامی شهر قرار گیرند، تنها تحت عنوان شورای شهرداری شناخته شده اند و از کمترین حد اختیارات برخودار هستند.

کیا لاشکی گفت: وجود نهاد شوراها موجب تمرکز زدایی ، نهادینه کردن مشارکت مردم ، فراهم کردن ساختار با توجه به امکانات معقول و منطقی تر برای پاسخگویی به نیازهای شهروندان است.

این عضو شورای اسلامی شهر چالوس تاکید کرد:  یکی از راهکارهای تقویت شوراها و تبدیل آن به شوراهای مقتدر و کارآمد بررسی تصدی های قابل واگذاری از دستگاه های اجرایی به شهرداری ها و ایجاد مدیریت جامع شهری است.

وی گفت: تلاش مدیران شهری و به تبع آن شورای اسلامی شهر در راستای رفاه ساکنان شهرها می باشد و رفاه میسر نمی گردد مگر در سایه توسعه پایدار شهر و توسعه پایدار در سایه درآمد پایدار می باشد.

کیا ادامه داد: با توجه به افزایش جمعیت شهر نشینی و زیر ساخت های قدیمی و منابع محدود و افزایش کیفیت زندگی  خدمات رسانی مطلوب برای شهروندان که لایق بهترین ها هستند را دچار اشکال می کند.

این مسئول تصریح کرد: حمایت های دولت با توجه به پتانسیل توریستی و تفریحی بودن شهر چالوس می تواند کمک شایانی را بنماید حمایت از سرمایه گذاران حوزه صنعت توریست است، صنعتی که کمترین خسارت و آلودگی را برای هر شهری از لحاظ زیست محیطی دارد.

این عضو شورای اسلامی شهر چالوس تاکید کرد: درایت و تدبیر لازم در جهت توسعه و پیشرفت عمرانی و آبادانی شهر ،ایجاد درآمد پایدار و ارائه برنامه های اصولی و کارشناسی و واقعی از مهمترین مطالبات مردم می باشد.

وی گفت: پرداختن به وظایف قانونی و پرهیز از مجادلات و شکاف بین اعضا،وفا دار بودن به عهد و پیمان خود در جهت رسیدگی به مشکلات مردم،ارتباط دائمی با مردم باید توسط اعضای شوراها در الویت باشد و از همه مهمتر شوراها باید امانتدار رای مردم باشند.

کیا لاشکی تاکید کرد: تقسیم عادلانه خدمات شهری در همه مناطق شهر و توجه ویژه به مناطق کم برخوردار هر قدر که انتظار مردم بیشتر شود نشان از این است  که شورا جایگاه خود را در بین مردم بدست آورده و باید در جهت جلب و حفظ اعتماد بیشتر مردم تلاش وافر داشت.

وی گفت: مطالبه گری و نقد منصفانه به همراه ارائه راهکار می تواند چراغ راهی برای شوراهای شهر باشد.

کیا لاشکی تاکید کرد: اتخاذ و عملیاتی کردن هر برنامه ای در جهت توسعه شهری در ابعاد مختلف نیازمند همراهی شهروندان می باشد و به جرات می توان گفت صرف هزینه های آنچنانی و داشتن برنامه های ایده آل با رویکرد استراتژیک و پایدار بدون مشارکت مردم  اجرایی نمی شود .

وی گفت: شهروندان رکن اصلی یک شهر و یکی از سه ضلع دولت ،مدیریت شهری (شهرداری) و مردم می باشند و همراهی و همکاری شهروندان تضمین کننده حیاتی روند توسعه شهری می باشد و این امر محقق نمی شود مگر با اثبات نمودن رفتارهای صادقانه و عام المنفعه اعضای شوراها به مردم که باید مدنظر باشد.

کیا لاشکی در مورد ارتباط ادارات و نهادها با شورای اسلامی شهر گفت: ارتباط ادارات و نهادها در شهر چالوس با شوراهای اسلامی شهر بسیار خوب بوده و از جایگاه بالایی برخوردار می باشد و اگر بخواهیم در سطح ملی تحلیل داشته باشیم،سازمان های خدمات رسان با توجه به هم راستا بودن وظیفه ذاتی آنان با شورای اسلامی شهر در زمینه ارائه خدمت از هیچ کوششی در یغ نمی کنند اما این فعالیت ها بصورت متمرکز اجرا نمی گردد و با توجه به قوانین موجود ملزم به پاسخگویی و همکاری نمی باشند.

کیا لاشکی تصریح کرد: بخش قابل ملاحظه ای از مراجعات شهروندان پیگیری امور در ادارات دیگر می باشد با توجه به خلا قانونی تحقق خواسته هایشان از طریق شورا با توجه به اینکه هیچ گونه ابزاری برای پیگیری چرایی عدم تحقق وجود ندارد منجر به کاهش اعتماد مردم به شوراها می شود البته در شهر چالوس جا دارد از کلیه ادارات خدمات رسان تشکر کنم چون شورای شهر این شهر هر زمان مراجعه کرد نهایت همکاری را داشته اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها