موج
کدخبر : ۲۷۰۰۵۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-270053

نمایشگاه بهاره کرمانشاه با هدف افزایش تقاضا برای خرید کالا، دولت بر اساس یک تجربه چندین ساله باهدف کنترل قیمت، مبارزه با گرانی فروشی و احتکار، حمایت از تولید داخلی، ایجاد رونق بیشتر در کسب‌وکار تولیدکنندگان و فروشندگان کالا و خدمات امسال نیز در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، نمایشگاه بهاره هرساله با نزدیک شدن به‌روزهای پایانی سال و افزایش تقاضا برای خرید کالا، دولت بر اساس یک تجربه چندین ساله باهدف کنترل قیمت، مبارزه با گرانفروشی و احتکار، حمایت از تولید داخلی، ایجاد رونق بیشتر در کسب‌وکار تولیدکنندگان و فروشندگان کالا و خدمات، برگزار شده و به علاوه این نمایشگاه بهاره کرمانشاه فرصتی مناسب برای تسهیل نمودن دسترسی عموم مردم به کالا و خدمات و حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر جامعه در یک دوره زمانی محدود در اسفندماه و در برخی مناطق خاص است.

فرارسیدن سال جدید همواره با تحولات و آداب‌ورسوم خاصی است که در فرهنگ ما ایرانی‌ها نیز جایگاه ویژه و مثال‌زدنی دارد، چراکه کشورهای جهان اسلام در گرامیداشت رسوم و آیین اسلام به‌ویژه روایات ائمه معصوم (ع) در اصول دیدوبازدیدها به مناسبت‌های گوناگون در قالب جشن و مراسم‌های متنوع با رعایت شئون دینی تأکیدات فراوانی شده است.

روزها و شب‌های پایان اسفندماه هرسال رنگ و بویی دیگر دارد. هرچند این روزها ظاهراً در فصل زمستان است، عملاً دارای فضایی بهاری است و خانواده‌های ایرانی به سنت هرساله در تدارک برنامه‌های عید نوروز هستند، مردم با خرید لباس و حتی وسایل نو، به نحوی گردوغبار از وسایل کهنه می‌زدایند و به استقبال بهار و فصل نو می‌روند، خیابان‌های شهرها پرترافیک‌تر از همیشه و مملو از آدم‌هایی است که به دنبال پیدا کردن کیف و کفش و لباس هستند. ماهی‌های قرمز در ظرف‌های شیشه‌ای و آکواریوم‌ها، کاسه‌های لبریز از سمنو، سنبل، نرگس، لاله و سبزه‌های نورسته همه و همه حال و هوای شهر را تغییر داده‌اند.

بازار شب عید با فرارسیدن سال جدید رونق و تکاپوی بسیاری دارد و مردم برای استقبال از سال جدید و رسیدن نوروز در حال تلاش و تهیه مایحتاج موردنیاز هستند، تا در کنار هم‌سالی پربرکت و خاطره‌انگیز را با دادن هدایا و عیدی به‌رسم ادب و محبت به هم آغاز کنند و مردم شهر کرمانشاه در آستانه سال جدید و نوروز باستانی در تکاپوی خرید شب عید هستند و بازار این شهر مملو از شهروندانی است که برای خرید اقلام موردنیاز خود به خیابان‌ها می‌آیند و بازار مرکزی کرمانشاه میزبان شهروندانی است که باسلیقه‌های مختلف مشغول انتخاب پوشاک، مواد غذایی دکوراسیون خانه و وسایل موردنیازشان برای انجام رسم دیرین خانه‌تکانی و آماده‌سازی خانه‌های خود برای دیدوبازدیدهای نوروز هستند.

در این میان مغازه‌داران با آراستن مغازه‌های خود سعی در جلب نظر مشتریان دارند و خانواده‌ها دسته‌جمعی وارد مغازه‌ها می‌شود بچه‌ها برای انتخاب زیباترین لباس‌ها لحظه‌شماری می‌کند اما قیمت‌های بازار پرزرق‌وبرق چندان رضایت‌بخش نیست و نمی‌توان در این آستانه، دل همه را نزدیک به هم شاد نماید.

از طرف دیگر باوجودآنکه حجم قابل‌توجهی از افراد ایام تعطیلات عید،‌ سفرهای نوروزی را در برنامه خود قرار می‌دهند؛ تهیه گوشت و مرغ در پایان سال یکی از مواردی است که خانواده‌ها به آن اهمیت می‌دهند ازاین‌رو از سال‌های نه‌چندان دور اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نمایشگاه‌های عرضه کالاهای اساسی بهاره را در جهت رفاه و دسترسی آسان مردم برگزار می‌کنند، در این نمایشگاه‌ها کیف، کفش، پوشاک و کالاهای اساسی عرضه می‌شود.

حضور چندین و چند غرفه در یک مجموعه واحد که باهدف عرضه اصلی‌ترین مایحتاج قشر متوسط جامعه دورهم جمع می‌شوند و فضایی شاداب و پرتردد را در آخرین روزهای زمستان رقم می‌زنند...

بازار همیشه داغ پوشاک

رسم دیرینه مردم از هر قشر و با هر مقدار توان مالی بر این قرار است که به مناسبت عید نوروز لباس نو می‌پوشند و تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک به همین نسبت، بازار دادوستد شب عید آنان با مقایسه هر زمان دیگر سال رونق ویژه دارد. اما از یک‌سو طبیعتاً تغییرات اقتصادی، مقررات و برنامه‌ریزی‌های ضابطه‌مند و جابه‌جایی مالی در سبد دخل‌وخرج مصرف‌کنندگان می‌تواند تا حدودی چگونگی بازار عرضه و تقاضای صنف تولیدکنندگان پوشاک را دستخوش تغییراتی بنماید و به همین منظور عرضه و فروش پوشاکی متناسب باقدرت خرید متوسط جامعه امری است قابل‌توجه که در نمایشگاه بهاره کرمانشاه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس اتحادیه تریکو و پوشاک کرمانشاه در خصوص غرفه‌های فعال این اتحادیه در نمایشگاه بهاره کرمانشاه، گفت: امسال صنعت تریکو و پوشاک کرمانشاه با 30 غرفه فعال در این رویداد اقتصادی و اجتماعی حضور فعال دارند و سعی می‌کنند باعرضه پوشاک تولید داخلی و حداقل سود ممکن، بتوانند بخش کوچکی از فشارهای اقتصادی شرایط کنونی را برای خانواده‌های کرمانشاهی در آستانه عید نوروز کاهش دهند.

حسین بیات برگزاری نمایشگاه بهاره را اقدامی مناسب در جهت کاهش بار ترافیکی سطح شهر و مراکز خرید و از طرفی صرفه‌جویی در وقت و هزینه مردم عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: به دلیل تجمیع مایحتاج عمومی مردم در یکجا و عرضه مطلوب کالاها چه ازلحاظ قیمت و چه در بعد کیفیت اجناس، می‌تواند عامل رضایت نسبی بازدیدکنندگان از نمایشگاه بهاره را فراهم نماید.

حضور دوزندگان ماهر کرمانشاهی با محصولاتی باکیفیت در فاصله پایتخت

رئیس اتحادیه دوزندگان زنانه کرمانشاه بابیان این مطلب که 20 غرفه نمایشگاه بهاره به عرضه تولیدات دوخته‌شده دوزندگان کرمانشاهی اختصاص‌یافته است، اعلام داشت: با توجه به شرایط اقتصادی موجود، طی همکاری با تولیدکنندگان کرمانشاهی در این غرفه‌ها حضور فعال خواهند داشت و محصولات خود را که ازنظر کیفیت قابلیت رقابت با نمونه‌های تهران رادارند، زیر نظر بازرسان اتاق اصناف به عموم مردم عرضه می‌کنند.

خرازان کرمانشاه، سفره‌های هفت‌سین مردم را رنگین می‌کنند

یکی از رسم‌های قدیمی ایرانیان در ایام نوروز، پهن کردن سفره هفت‌سین است، سبزه و سماق، سمنو، سیب، سرکه، سیر و سنجد که همگی خوراکی و با منشأ گیاهی هستند از اجزای ثابت سفره هفت‌سین هستند.

همچنین این سفره نوروزی اجزای دیگری همچون آیینه و آب، شمع، سکه، ماهی قرمز، نان، سبزی، شیرینی، تخم‌مرغ رنگ کرده و گل سنبل (یا شب بو)، کتاب و … نیز دارد که هر یک به‌نوبه‌ی خود به زیبایی این سفره می‌افزایند که زیر نظر اتحادیه خرازی‌ها فعالیت و فروش این اقلام انجام و در اختیار عموم جامعه قرار می‌گیرد و صدالبته رنگ و بوی خاصی را به نمایشگاه بهاره کرمانشاه می‌بخشد.

رئیس اتحادیه خرازی‌های کرمانشاه بابیان این مطلب که صنف خرازی‌فروشان کرمانشاه تعداد 10 غرفه از نمایشگاه بهاره کرمانشاه را به خود اختصاص داده است، ابراز داشت: اقلام و مایحتاج تزیینی شب عید و سفره هفت‌سین در این مجموعه با حداقل 10 تا 15 درصد ارزان‌تر از قیمت بازاری آن عرضه می‌شود.

کامران پورافشار تصریح کرد: بیشترین اقلام عرضه‌شده در نمایشگاه بهاره امسال کرمانشاه از سوی خرازی‌ها شامل گل و گیاه، بدلیجات، سفره هفت‌سین و وسایل آن، ماهی‌های قرمز و ... خواهد بود که باهدف حضور تولیدکنندگان در غرفه‌های نمایشگاه و بدون حضور واسطه انجام خواهد شد.

وی نمایشگاه بهاره را فستیوالی رنگین از انواع و اقسام مایحتاج و نیازهای مردم معرفی کرد که می‌تواند به‌نوبه خود فضای شورونشاط آستانه عید نوروز را هم فراهم سازد.

شیرین شدن کام مردم باعرضه شیرینی‌های خوش قیمت

رئیس اتحادیه کافه قنادان نیز سلامت مردم را اولین اولویت کاری 5 غرفه فعال خود در نمایشگاه بهاره کرمانشاه عنوان کرد و گفت: مراکز منتخب فروش شیرینی در غرفه‌ها کیفیت بالا و درعین‌حال قیمت مناسب را در رأس امور خود می‌دانند.

محمدرضا ناصری پیش‌بینی کرد: با ارائه برندهای خوب شیرینی کرمانشاه و همچنین نظارت مستمر بر سلامت کالاهای عرضه‌شده به مردم این امید می‌رود که نیازهای عمومی کرمانشاه در حوزه شیرینی شب عید برطرف می‌گردد.

عرضه آجیل و شکلات باکیفیت در نمایشگاه بهاره کرمانشاه

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کرمانشاه از مستقر شدن 35 غرفه ویژه اقلام خشکبار و شکلات در این رویداد اقتصادی و اجتماعی خبر داد و افزود: باسابقه‌ترین و خوش‌نام‌ترین عرضه‌کنندگان آجیل کرمانشاه در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

مرتضی شهبازی ضمن ابراز امیدواری از استقبال خوب مردم در نمایشگاه بهاره کرمانشاه، خاطرنشان ساخت: اصلی‌ترین هدف ما خدمت به مردم است و به همین دلیل سعی می‌کنیم که باعرضه اقلام متناسب با توان خرید مردم، کالاهای خوش قیمت و باکیفیت را در شب عید به دست مصرف‌کننده برسانیم.

عرضه از تولید به مصرف لوازم‌آرایشی و بهداشتی در نمایشگاه امسال

رئیس اتحادیه تجهیزات پزشکی و لوازم‌آرایشی و بهداشتی در خصوص غرفه‌های اختصاصی این اتحادیه در نمایشگاه بهاره کرمانشاه، ابراز داشت: تعداد 10 غرفه از این صنف در نمایشگاه امسال حضور فعال دارند و هدف هم بر این مهم قرارگرفته است که در یک فضای مشخص در جهت کمک به رفاه بیشتر حال مردم حداکثر خدمات با کمترین فشار اقتصادی عرضه گردد.

علی مرادی عمده غرفه‌های فعال این صنف در نمایشگاه را در حوزه مواد بهداشتی و سلولزی، عطر و اسانس عنوان کرده و افزود: سعی شده است که کالاهای موجود در غرفه‌ها بیشتر از تولید به مصرف بوده و بدون واسطه باشد تا قیمت‌های فروش پایین‌تر بیاید، همچنین به‌منظور تشویق مردم برای حضور گسترده‌تر در نمایشگاه بهاره عرضه و فروش کالاهای باکیفیت ایرانی در اولویت قرار بگیرد.

حضور پررنگ پارچه باکیفیت ایرانی در غرفه‌های ویژه بهار 98

رئیس اتحادیه پارچه‌فروشان کرمانشاه نیز از حضور 3 غرفه ویژه فروش پارچه باکیفیت ایرانی برای اقشار ضعیف جامعه با تخفیفات ویژه خبر داد و گفت: «به این منظور نرخ‌بندی‌های مصوبی در عرضه پارچه در نمایشگاه بهاره امسال کرمانشاه انجام‌شده تا عموم مردم قدرت خرید داشته باشند.

منصورعلی یزدانی با تأکید بر اینکه پارچه‌های باکیفیت ایرانی قابل‌رقابت با اجناس مشابه خارجی هستند، تصریح کرد: فرصت ایجاد نمایشگاه بهاره امکان خرید قشر متوسط و ضعیف جامعه را بهتر و بیشتر فراهم می‌کند.»

رفع مایحتاج لبنی در 23 غرفه ویژه در نمایشگاه بهاره امسال

رئیس اتحادیه خواروبار و لبنیات کرمانشاه هم از شرکت فعال این صنف در 23 غرفه سخن گفت و خاطرنشان ساخت: «به حداقل رساندن سود می‌تواند بهترین راهکار برای رونق بازار به‌ویژه در فضای نمایشگاهی باشد.

حسن موسوی از حضور مستمر بازرسان بهداشتی را بر نحوه عرضه کالاها برای حفظ سلامت مردم خبر داد و گفت: افرادی که سابقه خوبی در کسب‌وکار دارند و مورد تائید عمومی جامعه قرار دارند، در این نمایشگاه شرکت خواهند داشت.»

عرضه تغذیه متنوع و سالم با هدف خدمت بیشتر به شهروندان کرمانشاهی

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان شد، به دلیل حجم زیاد غرفه‌ها و زمان‌بر بودن خرید اقلام مصرفی شب عید، بهترین مناسب‌ترین گزینه که می‌تواند بر جاذبه نمایشگاه بهاره امسال بیفزاید، تأمین تغذیه و میان وعدهای مناسب برای رفع خستگی است که رئیس اتحادیه اغذیه‌فروشان در این رابطه اظهار داشت: «ارائه سرویس‌های خوب باقیمت‌های مناسب یکی از جذابیت‌های نمایشگاه برای بازدیدکنندگان محسوب می‌گردد.

علی صاحبی افزود: حضور شرکت‌های مختلف با محصولات متنوع و صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها می‌تواند از دلایل استقبال مردم از مجموعه فروش اقتصادی به شمار رود، از طرفی استفاده از شرکت‌های برند می‌تواند فرصت مناسبی برای معرفی این شرکت‌ها به عامه مردم و همچنین موجبات رضایت بازدیدکنندگانی باشد که به دنبال محصولات باکیفیت هستند.»

ناگفته پیداست که افزون بر یک دهه از برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا با اهدافی همچون تنظیم بازار داخلی، تعدیل قیمت کالاهای ضروری و حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان می‌گذرد. به خاطر همین سابقه، برگزاری سالانه نمایشگاه‌هایی ازاین‌دست به یکی از مطالبات عمومی تبدیل‌شده و متولیان نیز در پاسخ به خواسته مردم نسبت به برگزاری نمایشگاه و عرضه کالاهای موردنیاز باقیمت کارشناسی، اقدام می‌کنند.

برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا یکی از مؤلفه‌های ثمربخش در چارچوب طرح تنظیم بازار است که زمینه دسترسی صنوف به خریدار بیشتر و مردم به کالا باقیمت واقعی را ایجاد می‌کند لذا امسال نیز در پی گرانی کالاها متأثر از تحریم اقتصادی دشمن و نوسان نرخ ارز، مسئولان برای کاهش فشارها "اجرای طرح تنظیم بازار" به‌ویژه در ایام پایانی سال را با شدت و قوت بیشتری دنبال کردند.

رئیس اتاق اصناف کرمانشاه

استقبال شهروندان از نمایشگاه مطلوب بود

رئیس اتاق اصناف کرمانشاه برگزاری نمایشگاه امسال عرضه مستقیم کالای بهاره را مصوبه کمیسیون تنظیم بازار کرمانشاه و لازم‌الاجرا ذکر و بیان کرد: «به‌رغم مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها که امکان تأمین هزینه‌های حضور در نمایشگاه مانند کرایه غرفه و تخفیفات را برای بسیاری از صنوف در برداشته اما امسال صنوف سطح شهر با نگاه شهروندمدار در این رویداد اقتصادی و اجتماعی حضور پررنگ و مستمر داشته‌اند.

رضا سلیم ساسانی افزود: تجربه سالیان گذشته نشان داده است که استقبال شهروندان کرمانشاهی از نمایشگاه عرضه مستقیم کالا مطلوب است و این مهم بیانگر تکرار برگزاری این رویداد اقتصادی مورد تقاضای بیشتر مردم است.

وی ادامه داد: در نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بهاره قیمت‌ها کاملاً کارشناسی و باکیفیت مطلوب و ارزیابی‌شده و بازرسان اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین مأموران تعزیرات حکومتی در تمام اوقات برپایی نمایشگاه حضورداشته و بر روند توزیع کالا نظارت دارند.»

نمایشگاه مؤلفه مؤثر بر تنظیم بازار

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه نیز در خصوص برگزاری نمایشگاه بهاره اظهار داشت: «برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا یکی از مطالبات عمومی مردم است و طی بررسی‌های انجام‌گرفته از وضعیت اقتصادی و نظرخواهی صنوف و کارشناسان، در شرایط کنونی برگزاری نمایشگاه می‌تواند پاسخگوی نیاز مردم در دسترسی به کالا باقیمت مناسب باشد.

دارابی میزان رضایت جامعه را از نمایشگاه عرضه مستقیم کالا امری نسبی توصیف و بیان کرد: امسال در نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بهاره کرمانشاه میزان حضور و نوع صنوف مشارکت‌کننده نسبت به سال‌های قبل اندکی با اعتراض صنوف همراه بود اما برخی صنوف دیگر که پیش‌تر در نمایشگاه کمتر حضور می‌یافتند از نمایشگاه امسال استقبال کردند.

وی ادامه داد: قیمت اجناس ارائه‌شده در نمایشگاه عرضه مستقیم کالا باید کارشناسی شده و کمتر از نرخ بازار باشد. امسال قیمت کالاهایی که اقبال زیادی برای فروش در نمایشگاه دارند افزایش چشمگیری داشت.»

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کرمانشاه

رسیدگی به تخلفات صنفی در نمایشگاه بهاره به‌صورت آنی توسط تیم تعزیرات مستقر در محل

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کرمانشاه گفت: «شعبه سیار تعزیرات حکومتی به همراه واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه در محل برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم کالا مستقر بود و طی این مدت بازرسی از غرفه‌های عرضه و فروش کالاهای اساسی صورت گرفته و از نزدیک و به‌صورت ساعتی به شکایت مردمی رسیدگی می‌شود.

جودکی با تأکید بر این مهم که صنوف و اتحادیه‌های مختلف می‌بایست کالاهای باکیفیت و مطلوب را در فضای نمایشگاهی عرضه کنند، خاطرنشان ساخت: با توجه به این مهم که بیشترین تمرکز خرید عید در روزهای پایانی سال در این نمایشگاه‌ها تمرکزیافته است، به همین دلیل فروشگاه‌ها کالاهای باکیفیت را برای عموم جامعه عرضه کنند.

وی به ارائه تخفیفات ویژه فروش از روزهای پایانی برپایی نمایشگاه در سال‌های گذشته خبر داد و افزود: صنوف و غرفه‌های موجود در این رویداد اقتصادی می‌بایست به این نکته مهم توجه داشته باشند که تخفیفانی را که برای جذب مشتری در نظر گرفته‌شده از همان روزهای نخستین نمایشگاه اعمال کرده و ادامه این روند باید تا ساعات پایانی نمایشگاه پایدار بماند.»

بر پایه این گزارش اتاق اصناف در بیانیه‌ای خطاب به شهروندان کرمانشاهی، اعلام داشته است؛ «در آستانه فرا رسیدن عید نوروز باستانی و طمطراق پیک بهار مردم استان کرمانشاه نیز همگام با سایر ایرانیان در تکاپوی آماده نمودن خود برای پاسداشت جشن نوروز و آغاز سال نو هستند، از رسومات ایرانیان در ایام نوروز دید و بازدید و مهیا نمودن اسباب و وسایل پذیرایی است که به طبع نیازمند خرید وسایل نو از پوشاک تا آجیل و تنقلات می باشد.

در همین راستا اتاق اصناف کرمانشاه، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان و سازمان همیاری شهرداری با سیاست‌گذاری‌های مناسب سازمان بازرگانی استان کرمانشاه اقدام به برپایی نمایشگاه‌های بهاره باهدف ساماندهی و تنظیم بازار و نظارت هر چه دقیق‌تر بر قیمت‌ها به‌منظور صرفه جویی در وقت و هزینه خریداران و جلب رضایت مردم می نماید.

قبل نمایشگاه بهاره در محل نمایشگاه بین‌المللی کرمانشاه واقع در پارک شاهد از بیستم لغایت بیست و پنجم اسفندماه سال جاری دایر خواهد شد و همه‌روزه از ساعت 10 صبح الی 20 شب پذیرای بازدیدکنندگان میباشد.

در این نمایشگاه حضور شرکت‌ها و واحدهای تولیدی و نظارت دقیق نمایندگان سازمان حمایت از مصرف‌کننده، کارشناسان اتحادیه‌های صنفی و نماینده سازمان بازرسی و نظارت اصناف بر امر قیمت‌گذاری از اقدامات مؤثر در زمینه کاهش قیمت قابل‌ملاحظۀ کالاهای عرضه‌شده نسبت به بازارمی باشد

این نمایشگاه که با حضور اعضای 14 اتحادیه صنفی و واحدهای تولیدی در فضایی بالغ‌بر 3000 متر و حدود 220 غرفه برگزار می‌گردد سعی دارد تا کالاهای اساسی شب عید و مایحتاج مردم را عرضه نماید و با توجه به بالا بردن سطح کیفیت و تنوع کالاهای عرضه‌شده باقیمت مناسب پیش‌بینی می‌شود موجبات استقبال هر چه بیشتر مردم از نمایشگاه بهاره امسال را فراهم نماید.»

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    سلام..درمورد اقای جودکی والبته دیگر مدیران بد نیس تحقیق شود..اقای جودکی تمام اقوام درجه یک خودشون رو به بهترین مناسب رسوند ولی دریغ از کار برای یک غیر خودی..بروید تحقیق کنید

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها