موج
کدخبر : ۲۶۹۲۶۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-269260

یکی از مقاصد گردشگری ایران به ویژه در ایام نوروز، استان لرستان و شهر تاریخی خرم آباد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج لرستان، یکی از مقصدهای گردشگری ایران به ویژه در ایام نوروز، استان لرستان و شهر تاریخی خرم آباد است.

شهری که به لحاظ تاریخی از جایگاه ویژه ای در دنیا برخوردار است تا آنجا که باستان شناسان، قدمت آن را 40 هزار سال اعلام کرده اند.

این در حالی است که در محدوده شهر خرم آباد، آثار تاریخی فراوانی وجود دارد که وجود هر گردشگر داخلی و خارجی را با خود همراه می سازد.

قلعه فلک الافلاک ، مناره آجری، گرداب سنگی، طاق پل شکسته و سنگ نوشته تنها چند نمونه از آثار تاریخی عمدتا مربوط به دوره ساسانی و حکومت سلسله ساسانیان است که در این مجال می توان به آن اشاره کرد.

در این میان اما، قلعه تاریخی و رویایی فلک الافلاک (falakolaflak castle) یا دژ شاپور خواست، از بهترین و تماشایی ترین جاذبه های ساخته بشر در عهد ساسانی است که بر بلندای تپه ای مشرف بر خرم آباد و درست در مرکز این شهر بنا شده است.

قلعه ای به مساحت 5300 متر با 12 برج که به نام های مختلفی همچون سپهر سپهران، دژ شاپورخواست و فلک الافلاک شناخته شده اما امروزه به فلک الافلاک خوانده می شود و تنها 8 برج آن پابرجا است چراکه 4 برج دیگر آن، در ادوار مختلف تخریب و ناپدید شده است.

دژ شاپورخواست از حیاط اول، حیاط دوم، حمام قدیمی و یک چاه به ارتفاع تقریبی 42 متر تشکیل شده و از دهه 40 خورشیدی تا به امروز، در اتاق های گوناگون آن، موزه مردم شناسی، موزه اسناد و موزه اشیاء عتیقه برپا شده است.

زنده یاد حمید ایزدپناه، بنیانگذار و نخستین مدیرکل فرهنگ و هنر لرستان در سال 1349، علیرغم همه مخالفت ها، قلعه فلک الافلاک را از نظامیان ارتش شاهنشاهی تحویل گرفت و آن را به موزه تبدیل کرد.

او در همان سال، پس از بازسازی و مرمت این اثر تاریخی ارزشمند، آن را به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رساند.

روایت تصویری زیر که برای نخستین بار منتشر شده، جهت آشنایی بیشتر شما مخاطبین محترم خبرگزاری موج با این اثر تاریخی و جاذبه گردشگری در استان لرستان است.

 

بیشتر بخوانید:

جاذبه های گردشگری لرستان را بشناسید/ زیباترین و دیدنی ترین مکان های گردشگری لرستان

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها