موج

برای اولین بار در کشور:

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: برای اولین بار در سطح کشور طرح تولید ۲ میلیون اصله نهال صنوبر در منطقه مغان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، شهامت هدایت امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اردبیل در سالن جلسات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار کرد: برای اولین بار در سطح کشور طرح تولید ۲میلیون اصله نهال صنوبر در منطقه مغان آغاز شده است که این طرح در راستای توسعه زراعت چوب انجام می‌گیرد.

وی افزود: این طرح که به صورت مداوم ادامه‌ خواهد داشت در ایستگاه مغان صورت می‌پذیرد و سال آتی ۲میلیون اصله صنوبر به صورت رایگان پخش خواهد شد که البته تا ۵ سال آتی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به اهداف اجرای این طرح بیان کرد: تأمین نهاده‌های مورد نیاز صنایع چوب، بالا بردن سطح درآمد اقتصادی کشاورزان، افزایش میزان سرانه و توسعه فضای سبز، هم‌چنین ایجاد اشتغال از اهداف اصلی انجام این طرح است.

هدایت با بیان شعار هفته منابع طبیعی ادامه داد: در سال جاری شعار هفته منابع طبیعی "منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی" در نظر گرفته شده  است؛ چنان‌که حفظ و حراست از منابع طبیعی و طبیعت در قرآن کریم نیز مورد تأکید بوده و بر این اساس حفظ منابع طبیعی یک سرمایه ملی تکلیف شرعی، عرفی و قانونی است.

وی تصریح کرد: منابع طبیعی بستر توسعه و حیات است و برای توسعه همه‌جانبه در بخش‌های مختلف اقتصادی و توسعه اجتماعی نیز به این منابع طبیعی نیاز داریم چرا که طبیعت سبز باعث تقویت روحیه و خوش‌رویی و آرامش روانی نیز خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل تشریح کرد: با توجه به تأکید ویژه مقام معظم رهبری بر حفظ منابع طبیعی، اعتبار مناسبی از صندوق توسعه ملی به این حوزه اختصاص یافته که سهم استان اردبیل از این اعتبار ۲۱ میلیارد تومان بوده است؛ در کنار آن اعتبار سال ۹۷ منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل بالغ بر ۲۷میلیارد تومان بوده که ۴۰میلیارد تومان دیگر نیز برای تصویب در سفرریاست جمهوری به استان اردبیل در نظر گرفته شده  وامیدواریم با نظر مساعد رئیس جمهور به استان اردبیل تخصیص  یابد.

هدایت با اشاره به برنامه‌های این اداره کل در طول هفته منابع طبیعی عنوان کرد: افتتاح طرح کاشت درخت از نوع ۴در خت مقاوم در مسیر اردبیل- سرعین و اردبیل- نمین با اعتباری بالغ بر ۵۰۰میلیون تومان و توزیع ۳۵۰هزار اصله نهال از نوع افرا، صنوبر، ون و ...  به صورت رایگان در سراسر استان، از برنامه‌های گرامیداشت هفته منابع طبیعی در استان اردبیل است.

وی بیان کرد: توزیع ۲۱۷ دستگاه آبگرمکن خورشیدی، ۲۰۸ تنور گازی و ۲۱۸ کپسول در مناطق روستایی استان به‌خصوص روستاهای جنگلی با اعتباری بالغ بر ۱میلیارد تومان در راستای جلوگیری از قطع درختان، از دیگر برنامه‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل است و علاوه بر آن ۲۰هزار اصله نهال به خانوارهای روستایی تعلق خواهد گرفت.

هدایت گفت: در راستای تثبیت مالکیت و رفع مشکل اراضی مورد مشکل با مردم ۳۳۰هزار هکتار زمین در کاداست قرار گرفته و با اجرای آن علاوه بر حل مشکلات بین اراضی ملی و شخصی از تشکیل پرونده‌های قضایی در این خصوص جلوگیری به عمل خواهد آمد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها