معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان از ابلاغ شیوه نامه اجرایی « برنامه ویژه مدرسه » به مدارس ابتدایی استان گیلان با هدف عملیاتی کردن راهکار 5-5 سند تحول بنیادین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، نرگس دستیار معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: این برنامه بر اساس رویکرد فرهنگی و تربیتی با هدف عملیاتی کردن راهکار 5-5 سند تحول بنیادین و تاکید بر آموزش های مهارت محور و بسط گسترده فعالیت های پرورشی در سطح مدارس دوره دوم آموزش ابتدایی مدارس استان گیلان در یک بازه زمانی سه ساله، اجرا می شود.

  دستیار  برنامه ویژه مدرسه را برنامه ای با اعتقاد به صلاحیت مدرسه، در برنامه ریزی درسی، اجرا و ارزشیابی مطالب درسی با رعایت چار چوب مقرر دانست و تصریح کرد: در زمینه محتوای  موضوعات برنامه ویژه مدرسه، مدارس دارای اختیار هستند و می توانند در زمینه هریک از ساحت های شش گانه تعلیم و تربیت حول موضوعات مناسب تاریخی، اعتقادی  هنری و ... دست به انتخاب بزنند .  

وی افزود: در دوره دوم مقطع ابتدایی، 2 ساعت از زمان رسمی آموزش در هفته به برنامه ای که مدرسه برای دانش آموزان در نظر می گیرد، اختصاص داده می شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان گیلان  یادآورشد: در این شرایط ساعت تدریس کتاب های درسی به صلاحدید معلم ممکن است کاهش یابد تا برنامه ویژه جایگزین آن شود، همچنین با نظارت مدیر و شورای مدرسه و با استفاده از ظرفیت های بیرون و درون مدرسه، می توان برنامه های مبتنی بر مهارت برای دانش آموزان در نظر گرفت.

دستیار با اشاره به نقش مهم معلمان و مدیران مدارس در اجرای برنامه ویژه مدرسه اظهار امیدواری کرد با عملیاتی کردن این برنامه، شاهد توسعه و تعمیق مهارت های حرفه ای متناسب با شرایط بومی – محلی و افزایش سازگاری، مسئولیت پذیری، ارتقای هوش اقتصادی  عزت نفس و شکوفایی دانش آموزان باشیم.