معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس از پیگیری طرح بازآفرینی بافت های فرسوده در شهر شیراز خبر داد و گفت: این طرح در حال حاضر در سه قسمت بافت های حاشیه ای، میانی و تاریخی در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، عنایت الله رحیمی  با بیان اینکه یک هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در شیراز وجود دارد؛ از پیگیری طرح بازآفرینی بافت های فرسوده در شهر شیراز خبر داد و گفت: این طرح در حال حاضر در سه قسمت بافت های حاشیه ای، میانی و تاریخی در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس

وی اضافه کرد: طرح بازآفرینی بافت فرسوده به تناسب، توسط مردم در حال انجام است که البته اجرای قسمت هایی از این طرح را نیز شرکت های نیمه خصوصی عمران و بهسازی و توسعه و عمران به عهده دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین با اشاره به اینکه بازسازی تمام بافت های فرسوده در دستور کار است، ادامه داد:  طرح نوسازی این بافت ها توسط مشاوران ذی صلاح و تسهیل گر تهیه می شود و از این پس کسانی که درخواست ساخت و ساز در این بافت ها را دارند بر مبنای این طرح ها اقدام می کنند.

رحیمی در ادامه سخنانش به عدم سر زندگی در بافت های فرسوده اشاره کرد و افزود: متأسفانه مشکلات مختلف از جمله مشکلات اجتماعی، اقتصادی، بیکاری و آلودگی زیست محیطی وغیره در بافت فرسوده وجود دارد که بسیار نگران کننده است و از این رو باید هرچه سریعتر این طرح در دستور کار بخش های مختلف مسئول، قرار گیرد.

حدود ۳۰۰ هزار نفر در بافت های فرسوده شهر شیراز زندگی می‌کنند

عضو شورای شهر شیراز تأکید کرد: حدود ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری شیراز در بافت فرسوده زندگی می‌کنند؛ بافتی که مسئولین در هر دوره ای برایش خوابی می بینند اما در نهایت این بافت های فرسوده است که با همان شکل قبلی در جای خود باقی می مانند یعنی می توان گفت خانه های موجود در بافت های فرسوده شهر شیراز به صورت مؤثری نوسازی نشده و نمی شوند.

حدود ۳۰۰ هزار نفر در بافت های فرسوده شهر شیراز زندگی می‌کنند

علی ناصری در خصوص وضعیت بافت فرسوده شهر شیراز گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی و شهرسازی و معماری استان فارس، در سال ۸۵، یک هزار و ۶۹۲ هکتار وجود داشت که بر اساس کمیسیون ماده ۵ در سال ۹۳ نیز  ۱۰۸ هکتار بافت فرسوده به آن افزوده شد که در نتیجه در حال حاضر و در مجموع یک هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در شهر شیراز وجود دارد.

وی ادامه داد: این یک هزار و۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در شیراز، هیچگاه مورد توجه جدی مسئولین امر قرار نگرفته است چرا که در هر دوره طرح هایی برای این بافت ها، پی ریزی می شود اما نتیجه خاصی ندارد و حالا نوبت به اجرای طرح بازآفرینی رسیده است.

عضو شورای پنجم شهر شیراز اظهار داشت: دفاتر تسهیل گیری بافت فرسوده مدت هاست که فعالیت می کند اما همچنان نتوانسته چهره این پهنه ها را به صورت جدی متحول کند و اکنون که نوبت به اجرای طرح «بازآفرینی» رسیده که امیدواریم با این طرح بتوان قدم جدی برای نوسازی بافت فرسوده در شیراز برداشت.

وی ادامه داد: باید اذعان کرد که مساحت بافت های فرسوده را هشت درصد مساحت شهر شیراز  و جمعیت ساکن در این بافت ها ۱۹.۳ درصد از کل جمعیت شهر شیراز را رقم می زند.

این عضو شورای شهر شیراز جمعیت ساکن در بافت فرسوده شیراز را حدود ۳۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: مجموع سکونتگاه های غیر رسمی شهر شیراز ۹۷۵.۵ هکتار است که نسبت سکونتگاه غیر رسمی به مجموع مساحت کل شهر شیراز ۴.۳۴ درصد است و جمعیت این سکونتگاه ها ۱۹۲ هزار نفر است.

ناصری با اشاره به اینکه جمعیت ساکن در سکونتگاه های غیررسمی ۱۲.۴ درصد است، بیان کرد: طرح بازآفرینی شهری به طور عمده در سه قسمت محدوده بافت تاریخی- فرهنگی، محدوده بافت فرسوده و میانی و سکونتگاه های غیررسمی است و در سال ۸۶ سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری شیراز برای احیاء و نوسازی بافت های فرسوده شکل گرفته است.

وی در خصوص بازسازی این بافت ها بیان داشت: از اقدامات مؤثر برای بازسازی بافت های فرسوده نهادسازی در دستگاه های خدمات رسان، آموزش ساکنان، همکاری با راه و شهرسازی برای ساخت خانه محله و مانند آن و  تشکیل هیأت های امنای خانه محله ها و  جلب مشارکت ساکنان در بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی است.

عضو شورای شهر شیراز،  ناپایداری سازه ای و فرسودگی کالبدی را از جمله مشکلات اساسی بافت های فرسوده شیراز عنوان کرد و گفت: در صورت بروز حادثه ای از جمله زلزله و ... خدمات رسانی به مردم این بافت ها به شدت با مشکلاتی روبه رو خواهد شد.

ناصری  ادامه داد: دسترسی به این بافت ها، ریزدانگی پلاک ها، موادمخدر، مشکلات مهاجرت، مسائل اقتصادی و مشکلات اجتماعی-امنیتی از دیگر مشکلات این بافت ها در شهر شیراز است.

وی از کمبود سرانه خدماتی به عنوان یکی دیگر از مشکلات این بافت ها اشاره کرد و گفت: تأخیر مکرر در اختصاص وام به بافت فرسوده و حمایت های دولتی و عدم پرداخت وام ودیعه، نبود مدیریت واحد شهری و تداخل اقدامات دستگاه ها، دفع آب های سطحی و عدم وجود شبکه فاضلاب شهری و...  دیگر مشکلاتی است که این بافت ها را گرفتار خود کرده است.

این مقام مسئول در شهر شیراز با تأکید بر اینکه برای برون رفت بافت فرسوده از این وضعیت، باید تدابیری اتخاذ شود، اظهار کرد: در این راستا باید بانک اطلاعاتی محلات تهیه شود تا شناخت نسبی در ابعاد مختلف محله ها از جمله اقتصادی و اجتماعی فراهم شود.

ناصری با تأکید بر ضرورت تهیه سند چشم انداز محله در شهر شیراز بیان داشت: علاوه بر این باید ارائه آموزش، توانمندسازی، تهیه ساماندهی محله و مستندسازی تمامی اقدامات انجام گرفته نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: باید تلاش کنیم با توجه به بحران‌هایی مثل زلزله و سیل به سمت مقاوم سازی بافت تاریخی و بافت‌های فرسوده، مکان های عمومی و برخی مدارس شهر حرکت کنیم و راهکارهایی را قبل از اینکه با بحرانی روبرو شویم، پیش بینی کنیم .

حدود ۳۰۰ هزار نفر در بافت های فرسوده شهر شیراز زندگی می‌کنند

عضو شورای پنجم شهر شیراز در پایان سخنانش، اجرای طرح آمادگی در مقابله با زلزله را خواستار شد و  گفت: البته بارها نسبت به خطرات آن در مواقع بحران و آسیب‌های اجتماعی متمرکز شده در این بافت‌ها هشدار داده‌ایم که امیدواریم هرچه سریعتر این طرح پیشگیرانه شهری نیز به اجرا رسیده تا شاید در مواقع بحران بتواند جلوی به وجود آمدن فاجعه ای بزرگ را بگیرد.