نظامی گنجوی بعنوان استاد مسلم شعر غنایی و با تاکید توحید، استدلال و یگانگی خداوند، فرهنگ ایرانی را قبل و بعد از اسلام وحدت بخشیده است.

به گزارش خبرگزاری موج و به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی در تالار معلم تبریز با اعلام این مطلب و با اشاره اینکه مثنوی های پنجگانه این شاعر بزرگ با استدلال ها و تعبیرات مختلف توحیدی باعث شهرت جهانی شده است، گفت: نظامی بی شک در شمار شاعران برجسته شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان به حساب می آید.

امام جمعه تبریز افزود: نظامی با زبانی نرم و لطیف و گفتاری دلنشین، در سرودن لحظه های شادکامی بی همتاست و با پایبندی به اخلاق هیچ گاه عریان و بی پرده سخن نگفته است.

وی با اشاره به اینکه حکیم نظامی در پاکی اخلاق و تقوا نظیری ندارد، گفت: نظامی گنجوی استاد مسلم در شعر غنایی و داستان های عاشقانه و ادب فارسی است و این شاعر برجسته در پایان قرن ششم هجری توانست شعر تنفیلی را در زبان فارسی به تکامل برساند .

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم افزود: این شاعر نامی در سیر تکامل اشعار خود علاوه بر پنج گنج، دیوان قصاید و غزلیاتی دارد و اغلب قصایدش در وعظ و حکمت سروده است.

گنگره نظامی گنجوی

حکیم نظامی گنجوی در علوم عقلی نیز سرآمده بوده است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: حکیم نظامی گنجوی به غیر از شاعری و سخنوری در علوم عقلی بویژه در فلسفه، منطق، ریاضیات و نجوم هم سرآمد بوده است و علاوه بر آن این شاعر حیکم در علوم نقلی نظیر قرآن، اخبار، فقه و احادیث تبحر و مهارت کامل داشته است.

امام جمعه تبریز در ادامه تصریح کرد: مهارتی که نظامی در تنظیم و ترتیب منظومه های خود بکار برده، باعث شد شاعران از آثار او تقلید کنند، بطوریکه تعداد کسانی که از آثار این شاعر برجسته تقلید کرده اند، بسیار است.

وی در خصوص مقام علمی حکیم نظامی گنجوی هم بیان داشت: مقام علمی این شاعر اندیشه ورز در شرق و غرب زبانزد همگان است، بطوریکه با مروری بر آثار نظامی گنجوی اهتمامش به کسب دانش های زمان مشاهده می شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان، حکیم نظامی را از شاعرانی دانست که در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان است .

امام جمعه تبریز با بیان اینکه نظامی همانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یابد، اظهار داشت: اگرچه داستان سرایی در زبان فارسی بوسیله نظامی شروع نشده اما تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانسته شعر تمثیلی را به حد اعلای تکامل برساند، همین شاعر برجسته است.

مهارت نظامی گنجوی در تهیه و ترتیب منظورمه

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: مهارتی که نظامی در تهیه و ترتیب منظومه های خود بکار برده است، باعث شده تا شاعران دیگر از آثار وی تقلید کنند.

وی افزود : تاریخ مثنوی سرایی را در ادبیات ترکی با نام نظامی پیوند زده اند و حتی اغلب مثنوی های ترکی صد ساله اخیر در پیروی، استقبال و ترجمه از خمسه نظامی سروده شده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در پایان تشبیهات و توضیحات نظامی را زیبا، هنرمندانه و بسیار خیال انگیز دانست و گفت: حکیم نظامی در تصویر سازی جزئیات طبیعت و حالات بسیار توانمند الفاظ و کلماتش را انتخاب کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج