موج
کدخبر : ۳۷۵۸۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375894

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بر لزوم تبیین بیانیه گام دوم انقلاب برای نسل کنونی و آینده کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در آیین مجازی رونمایی از کتاب تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که به همت مجمع هماهنگی پیروان رهبری و موسسه آموزش عالی طلوع مهر قم برگزار شد با بیان اینکه کتاب مذکور چند گام مهم را در تبیین این بیانیه برداشته است افزود: انقلاب ما یک انقلاب ایدئولوژیک و فکری است و پیش از آنکه مساله مبارزه با طاغوت را در راس علل انقلاب قرار دهیم، موضوع حکومت الله و حکومت صالحان مطرح است.

وی تصریح کرد: ما مدعی نیستیم که حکومتی که الان داریم مصداق کامل همان وعده است ولی آن را مقدمه آن وعده می‌دانیم.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار یادآور شد: جوهره انقلاب اسلامی در قرآن است، مبارزه با طاغوت و استکبار و بی عدالتی و فساد، جز اسباب این انقلاب بود ولی محوری که علت العلل این مباحث است، حکومت دین است.

وی گفت: امام راحل هیچ سخنرانی و نوشتاری و ملاقاتی با هیچ گروهی نداشت الا اینکه از اسلام و حکومت اسلام و از خدا می‌گفتند، باید از آزادی و عدالت و امنیت و سبک زندگی سخن بگوییم که از متن دین بر می آید.

وی تصریح کرد: کسی منکر بی مدیریتی و اختلاس‌ها و مشکل ‌ها نیست ولی آن مراکز اصلی که به دنبال تخطئه انقلاب هستند و متاسفانه امروز در برخی از مراکز فکری چه در حوزه و چه در غیر حوزه نیز مطرح می شود آن است که این اندیشه را باطل کنند که دین نمی تواند حکومت کند و شما نیز می بینید در فضای مجازی افرادی که خود را جزو سیاسیون و روشنفکران می‌بینند می‌گویند که دین دارای یک جوهری است که نباید در کانون سیاست قرار گیرد زیرا با یک اشتباه و چند مشکل، دین ضربه می خورد.

 فاضل لنکرانی بیان کرد: کسی غیر از رهبر معظم انقلاب نمی توانست این‌چنین گذشته، حال و آینده نظام را برای نسل کنونی بیان کند، این بیانیه باید برای نسل کنونی و آینده بیان شود، پایه پیاده شدن این بیانیه تحکیم دین است و اگر از دین غفلت کنیم و از اخلاق و معنویت صرف سخن بگوییم و آن را در پرتوی دین مطرح نکنیم، مشکل‌های زیادی ایجاد می شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در اواخر ماه بهمن ۹۷ در بیانیه‌ای خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران، برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان‌های انقلاب اسلامی را در هفت فصل تبیین کردند.  

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار همچنین تصریح کرد: در سال ۷۶ که آقای خاتمی نزد والد ما آمد، مباحثی در خصوص آزادی مطرح کردند و والد مکرم بیان کردند که آزادی که می‌گویید باید با مساله آزادی در چارچوب دین بیان شود والا آزادی که در غرب وجود دارد، آزادی واقعی نیست.

عضو جامعه مدرسین در بخشی از سخنان خود گفت: کتاب تبیین بیانیه گام دوم از منظرهای مختلف شامل ایدئولوژیک و فقه حکومتی و اندیشه سیاسی و ... به تبیین بیانیه پرداخته است، البته مباحثی در حوزه فقه حکومتی وجود دارد ولی این نگاه برای ما بسیار ارزشمند و جالب بود که از این دیدگاه این بیانیه مورد نظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مبانی عقلی و تجربی و فطری نیز به خوبی بیان شده است ولی اساس را باید دین و ایدئولوژی قرار دهیم، باید به مردم بگوییم که ۱۴۰۰ سال، دین مظلومانه در یک گوشه انزوا قرار گرفته بود و امام راحل این دین را به اجتماع آورد و فرمودند که دین و اسلام دارای حکومت است و فرمودند که حقیقت اسلام، حکومت است.

وی افزود: متاسفانه تبلیغات خارجی جوانان ما را  به دین، زده می کنند و این مشکل‌هایی که از بی مدیریتی و عوامل خارجی ایجاد شده است را دارند به نام دین می زنند.

فاضل لنکرانی ادامه داد: باید مبنای قرآنی و روایی این بیانیه گام دوم را استخراج کرد مثلا عدالت دینی و قرآنی چه تفاوتی با عدالتی دارد که از دل آن جریان‌های فمنیستی خارج می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها