موج
کدخبر : ۴۸۵۷۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-485751
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد:

کاهش تمایل در بین جوانان جهت ادامه تحصیل /۶۰۰هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها داریم

کاهش تمایل در بین جوانان جهت ادامه تحصیل /۶۰۰هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها داریم

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نمونه بارز کاهش تمایل در بین جوانان جهت ادامه تحصیل، کاهش ۵۰ درصدی در انتخاب رشته جهت ورود به دانشگاه ها است. امروز ۶۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه ها داریم.

به گزارش خبرگزاری موج، فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار با اساتید منتخب همیار فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بیانات امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند اقبال مردم زمانی به تعلیم علم کم می‌شود که می‌بینند بیشتر عالمان از علم خود منتفع نمی‌شوند. امروز در جامعه ما اقبال به علم دانشگاهی و حضور دانشگاه در بین مردم کاهش پیدا کرده است.

جهان بین خاطرنشان کرد: نمونه بارز کاهش تمایل در بین جوانان جهت ادامه تحصیل کاهش ۵۰ درصدی در انتخاب رشته جهت ورود به دانشگاه ها است. امروز ۶۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه ها داریم.

وی با ابراز تأسف از اینکه در برخی از استان های کشور نرخ بیکاران تحصیلکرده ۳ برابر بیکارانی است که تحصیلات دانشگاهی ندارند، افزود: در زمینه تربیت تخصصی دانشجویان باید تغییراتی ایجاد کرد؛ چرا که تربیت تخصصی بی ارتباط با عمل و بدون توجه به آمایش منطقه‌ای انجام می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ضروری است دانشجویان در رشته های تخصصی متناسب با آمایش منطقه ای و بسته به نیاز همان منطقه تربیت شوند، گفت:  به عنوان مثال نمی‌شود مهندسی مکانیک در جنوب کشور همان گونه تربیت شود که مهندس مکانیک در شمال غرب کشور تربیت می‌شود.امروز سرعت تغییرات بسیار زیاد است و به عنوان مثال هر چند سرفصل های رشته معماری در سال ۹۲ و ۹۷ تغییر یافته است اما در سال ۱۴۰۲، این سرفصلها خیلی تناسبی با واقعیات میدان ندارد.

جهان بین با بیان اینکه تربیت اعتقادی مبحث مهم دیگر در تربیت دانشجویان است، افزود: دانشگاه ها باید در تربیت انسان محترم به عنوان کف تربیت اعتقادی و هویتی و انسان مومن انقلابی به عنوان سقف این تربیت، اهتمام ویژه داشته باشند، چرا که تحصیل جوانان در چنین محیط هایی موجب دلگرمی و حمایت خانواده ها از تحصیل فرزندانشان می شود.

وی افزود: تربیت مهارتی و افزایش توان حل مساله و تربیت اجتماعی نیز از دیگر مباحث مهم در امر تربیت است. در روایات اسلامی آمده که سن ۱۴ تا ۲۱ سال سن وزارت است. به این معنی که جوان باید برای پذیرفتن مسئولیت های بزرگ آماده شود. در این سن افراد با تربیت اجتماعی می‌توانند از ساده‌انگاری پرهیز کنند و توانایی درک پیچیدگی‌های اجتماعی را کسب کنند. ما نیز به «تربیت جامع» نیاز داریم و دانشگاه با این تربیت جامع می‌تواند نقش بی‌بدیلی در حیات اجتماعی پیدا کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه باید در کنار تربیت تخصصی افراد به تربیت اجتماعی، حل مساله و اعتقادی توجه شود، اظهار داشت: سن بلوغ اجتماعی در شرایط حاضر تغییر پیدا کرده و از ۱۹ سال به ۲۴ سال افزایش پیدا کرده است، لذا در کنار آموزش های معمول باید به این ۳ ساحت تربیتی نیز به ویژه توسط استادن دانشگاه توجه شود.

وی با اشاره به نحوه ورود معاونت فرهنگی به این ۳ مقوله تصریح کرد: در بررسی‌های انجام‌شده به این نتیجه رسیده‌ایم که این مهم تنها با انجام اقدامات فوق‌برنامه محقق نمی‌شود، چراکه اقدامات فوق‌برنامه همه دانشجویان را پوشش نمی‌دهد و تاثیرگذاری عمیقی نیز روی افراد ندارد. به بیان دیگر اگر همه اقدامات فوق‌برنامه در یک واحد دانشگاه به بهترین صورت ارائه شود، تنها توانایی دربرگیری ۲۰ درصد از دانشجویان را دارد و ۸۰ درصد مابقی از این جمع خارج می‌مانند. بیانیه رسالت تعلیم و تعلم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی که توسط دکتر طهرانچی صادر شد، ماحصل این جمع‌بندی بود.

وی با استناد به بیانیه رسالت تعلیم و تعلم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: باید به سراغ استاد رفت و درواقع اساتید همیار فرهنگ، حلقه اتصال دانشگاه و تاثیرگذاری این نهاد علمی روی دانشجویان برای تربیت مهارتی، اجتماعی و اعتقادی هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه