موج
کدخبر : ۳۷۵۴۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375446

رییس شورای شهر تهران مدعی شد:

رییس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص احتمال لغو طرح ترافیک در پایتخت و در این روزهای ترافیکی گفت: تجربه لغو طرح ترافیک، تجربه موفقی نبوده؛ اینبار هم باید ببینیم لغو طرح ترافیک نتیجه بهتری می دهد یا نه.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، محسن هاشمی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران قبل از پرداختن به موضوع لغو طرح ترافیک و سوالات خبرنگاران در این زمینه ، ابتدا با اشاره به اهمیت و نقش موثر شوراها در اداره شهرها گفت: فصل هفتم قانون اساسی در ۷ اصل به بیان اهمیت و ضرورت شوراها پرداخته و نکته اساسی در این ۷ فصل این است که مسائل صنفی و جاری شهرها و روستاها به صورتی از فعالیت های دولتی جدا شده  و مردم می توانند از شوراها احقاق حق کنند تا دولت مصون بماند از خیلی فعالیت های صنفی که باید پاسخگو ی آنها باشد.

وی با ذکر اینکه ۲۳ وظیفه را به عهده شوراها گذاشته شده است گفت: واقعیت این است که متاسفانه تاکنون بخش کمی از این وظایف تفویض شده و علتش این است که قانون هنوز وزارتخانه ها  و دولت را مسئول می داند و از سوی این نهادها نیز  فرض بر این است که اگر این وظایف را تفویض کنند هم باید جوابگو باشند و هم اختیاری نخواهند داشت؛ لذا در اینجا وضعیت ضد و نقیضی وجود دارد که امیدواریم در بازنگری قوانین شوراها این موضوع حل شود تا شوراها به حقشان برسند.

وی با اشاره به اینکه آخرین سال شورای پنجم را می گذرانیم ادامه داد: ما در شورای پنجم مدعی هستیم که در بعد شفافیت به ویژه وجه شفافیت آرا و علنی بودن کلیه جلسات موفق بوده ایم، در بعد حفظ باغات و فضای سبز، توقف  شهر فروشی، حمل و نقل عمومی،  بافت فرسوده و موارد مختلف نیز توانستیم موفق باشیم.

رییس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه نمره ای به عملکرد شورای شهر تهران گفت:  من همان نمره ۱۵ که اعلام کرده بودم را باز هم می دهم چرا که ما در استفاده از حمایت دولت و بودجه های دولت به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی و بافت فرسوده البته در سایه  مسائل مربوط به بحران اقتصادی و رکود ساخت و ساز  و کرونا نتوانستیم موفقیت های چندانی به دست آوریم. 

وی در بعد حمل و نقل عمومی افتتاح های خوبی داریم ولی در تجهیز ناوگان متحرک نتوانستیم موفق عمل کنیم گفت: اما در امور تقنینی، شورا موفق عمل کرد. البته می دانید وظایف شورا نباید با شهرداری مخلوط شود چرا که اصولا تبلور فعالیت شورا را در شهرداری می بینند و وقتی شهرداری در برخی زمینه ها موفق نبوده فکر می کنند شورا موفق نبوده در صورتی که شورا وظایف اش نظارتی و تقنینی است که سعی کردیم در این زمینه شفاف و به موقع عمل کنیم.

اما نظر رییس شورای شهر به عنوان نماینده میدریت شهری در مورد لغو طرح ترافیک چیست؟ سوالی که محسن هاشمی در پاسخ به آن  گفت: لغو طرح ترافیک قبلا هم یکباردر طول یکسال گذشته، سابقه داشته است. در آن روزها احساس شد ترافیک در شهر خیلی زیاد شده و شلوغی هم افزایش پیدا کرده است . چرا که مردم این امکان را پیدا کرده بودند تا با خودروهایشان در شهرتردد داشته باشند.

وی تاکید کرد: در این رویه آن بخش عمده ای از مردم که نمی خواهند ازناوگان  حمل و نقل عمومی استفاده کنند و  از خانه هایشان بیرون نمی آیندهم ، با لغو طرح ترافیک و وقتی اجازه داده می شود از خودروهایشان به صورت تک سرنشین استفاده کنند تحریک می شوند که بیایند و دردر شهر تردد کنند؛ لذا تردد در شهر بیشتر می شود. در مجموع به نظرم تجربه لغو طرح ترافیک، تجربه موفقی نبوده است. اما باید ببینیم این بار لغو طرح ترافیک نتیجه بهتری می دهد یا نه؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها