موج
کدخبر : ۳۵۱۵۰۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-351507

رییس گشت تعزیرات حکومتی تهران در گفتگو با موج:

با وجود اعمال محدودیت های دو هفته ای مشاغل در تهران، هنوز هم بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تنها راه مهار کرونا و قطع زنجیره آن تعطیلی دو هفته ای کامل پایتخت است و نه تعطیلی نصفه و نیمه مشاغل در آن!

به گزارش خبرگزاری موج، کرونا در تهران آنقدر رشد پیدا کرده و فراگیر شده که محدودیت هایی دو هفته ای را برای فعالیت مشاغل پرخطر در آن وضع کرده اند. با این وجود هنوز هم اکثر این صنوف به صورت زیر زمینی فعالیت می کنند. ناصر مدیحی طامه، رییس گشت تعزیرات حکومتی تهران، درگفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج اما معتقد است که اگر کارشناسان این اداره در جلسه تصمیم گیری برای اعمال محدودیت ها حضور داشتند قطعا مشاغل بیشتری را مشمول این محدودیت ها می کردند. 

آقای مدیحی ، امروز با وجود ادعاهای مطرح شده در مورد اقداماتی که در خصوص مهار کرونا شده است، باز هم نه تنها شاهد انتشار این ویروس هستیم بلکه؛ شاهد آغاز موج سوم و حتی چهارم اوج گیری کرونا نیز هستیم. گفته می شود یکی از دلایل بروز این پدیده؛ فعالیت واحد های صنفی پرخطر هستند. برای همین بارها مقرر شد تا با این واحدهای صنفی که با وجود اخطارها برای تعطیلی این واحدها، همچنان به فعالیت خود ادامه می دادند، برخورد شود. گرچه خیلی ها معتقدند که برخورد با این واحدها چندان سفت و سخت نبوده و بیشتر جنبه نمادین داشته است. واقعا همین طور بوده است؟ اصلا در طول این مدت چقدر از واحدهای صنفی تعطیل شده اند؟

چرا نمادین؟ یکی از وظایف ما برخورد با متخلفان صنفی است. در این راه نیز با هر واحد صنفی متخلف که حاضر به رعایت پروتکل های بهداشتی یا تعطیلی مغازه و کسب و کارش نباشد ، برخورد کرده ایم. حالا چه آن واحدهایی که همکارانمان آنها را رصد کرده اند یا چه واحدهای صنفی پرخطری که شهروندان گزارش داده اند که همچنان فعال هستند. در همین رابطه در طول چند ماهه ای که از انتشار کرونا می گذرد، بیش از ۲ هزار واحد صنفی متخلف تعطیل شده اند. واحدهایی که درصد زیادی از آنها را قهوه خانه ها تشکیل می دادند. قهوه خانه هایی که خیلی از آنها مجوز هم نداشتند. با این حال بعد از گرفتن تعهد این قهوه خانه ها باز شدند البته با تعهد به اینکه نباید قلیان عرضه کنند. اما متاسفانه شاهدیم که بسیاری از آنها دوباره مغازه هایشان را بازکرده اند و با نصب دوربین های مداربسته و یا درهای مخفی همچنان مشتری می پذیرند و قلیان می دهند! اینهم نیاز به فرهنگ سازی دارد. یعنی جوانان ما باید بدانند که حضور در قهوه خانه یکی از پر ریسک ترین عواملی است که می تواند باعث ابتلای آنها به ویروس کرونا شود.

فکر می کنم چند روز قبل هم یک انبار بزرگ از تنباکوهای فاسد و خراب کشف کردید!

بله. این کشف مربوط به انباری در جنوب تهران بود که بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰-۸۰۰ هزار بسته تنباکوی تاریخ مصرف گذشته از آنجا کشف شد. ما در گشت هایی که داشتیم شاهد بودیم که همین تنباکوهای تاریخ مصرف گذشته در قهوه خانه هایی که به صورت غیرمجاز فعالیت می کنند عرضه می شد و جوانان از آنها استفاده می کردند! حتی برخی از قهوه خانه های به سوخته های تنباکوی مشتریان هم رحم نمی کنند و آنچه از تنباکو در سرقلیان های مصرف شده باقی مانده را جدا می کنند و دوباره به مشتریان دیگری می دهند!

یکی دیگر از مراکزی که این روزها بازار فعالیت زیر زمینی آنها داغ است باشگاه ها هستند. مدیران این باشگاه ها معتقدند که به خاطر هزینه های زیادی که دارند و عدم حمایت دولت از آنها مجبورند که باشگاه‌شان را باز نگاه دارند. حتی به صورت زیر زمینی!

ما مخالف کسب درآمد دیگران نیستیم. بلکه این یک اپیدمی جهانی است و همگی چاره ای نداریم جز رعایت پروتکل های بهداشتی. از همین جا به دوستان اعلام می کنیم که در عین حال که دستشان را هم می بوسیم ، باید مطابق نظر ستاد ملی کرونا باشگاه ها را تعطیل کنند وگرنه ما مجبور خواهیم بود که متاسفانه خودمان آنها را پلمپ کنیم!

قرار شده در این محدودیت های دو هفته ای که برای پایتخت در نظر گرفته شده مشاغل درجه ۳ و ۴ تعطیل شوند. با این وجود خیلی ها معتقدند که باید تمامی مشاغل تعطیل می شد. نظر شما به عنوان مسئولی که با صنوف مختلف سروکار دارید چیست؟ شما هم موافق تعطیلی تمامی صنوف بودید؟ 

واقعیت این است که کارشناسان ما همانطور که شما هم اشاره کردید، نقطه نظراتی را در مورد تعطیلی واحدهای صنفی در زمان کنونی و کرونایی داشته و دارند. اما با این وجود متاسفانه هیچ وقت در تصمیم گیری های ستاد کرونای استان تهران از ما دعوت نشد و یا نظرخواهی نکردند! خب اگر همکاران من در این جلسات بودند تعطیلی ها مشاغل بیشتری را در بر می گرفت و شامل می شد.

بسیاری از مالکان مشاغل پرخطر مدعی اند که دلیل اینکه مغازه هایشان را تعطیل نمی کنند این است که به آنها ابلاغ نشده است. این بهانه تا چه حد درست و منطقی است؟

اصولا وقتیکه قانونی تصویب می شود و به رییس جمهور ابلاغ می شود و در روزنامه رسمی درج و منتشر می شود بعد از ۱۵ روز قابلیت اجرایی دارد. یعنی اینگونه نیست که ابلاغ نشدن آن به صورت جداگانه برای صنوف نافی مسئولیت آنها باشد. ضمن آنکه از طریق رسانه ها یا بازرسان اصناف هم این اخبار مربوط به تعطیلی به آنها اعلام شده است. اما اینکه می گویند اتحادیه به ما ابلاغ نکرده اصلا ارتباطی به موضوع ندارد. چون اتحادیه مرجع الزامی اجرای این قانون نیست. اتحادیه می توانست خودش پیشقدم شود و قانون را اجرا کند ولی چون اتحادیه ها لنگ رای اعضای خود است با واحدهای صنفی کنار می آیند و برای همین به ناچار ما به موضوع ورود پیدا می کنیم. بنابراین خبری که از سوی صدا و سیما و رسانه های رسمی اعلام می شود در حکم قانون است. هر کس هم که به این رویه اعتراض دارد می تواند به دیوان عدالت شکایت کند وگرنه این مصوبه تا وقتیکه لغو نشده همچنان به قوت خود باقی است.

حالا که بحث‌مان در مورد نظارت  در خصوص عرضه محصولات بهداشتی است بد نیست اشاره ای هم داشته باشیم به تخلفاتی که در مورد عرضه این کالاها انجام می شود. تخلفاتی که شاید بارزترین آنها تخلفاتی باشد که در مورد فروش ماسک های سه لایه رخ می دهد. چرا که برخلاف اعلام دولت، ماسک ها با قیمت های بسیار متنوعی به فروش می رسد. آنهم به این بهانه که کیفیت آنها با هم فرق دارد. آیا این استدلال می تواند بهانه ای باشد برای عرضه ماسک به قیمت های مختلف و عجیب و غریب؟

به هیچ وجه. همانطورکه اعلام شده نرخ فروش ماسک سه لایه صنفی باید ۱۳۰۰ تومان باشد و فروش این نوع ماسک به هر قیمت دیگری غیراز آن تخلف محسوب و نمادی از گرانفرشی تلقی می شود و  فروشندگان نیز به اشد مجازات محکوم خواهند شد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها