موج
کدخبر : ۳۴۲۴۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342410

رییس کمیته سلامت شورای شهر، در گفتگو با خبرگزاری موج؛

احتمال آغاز موج سوم کرونا در ایام بعد از دهه محرم چندان دور از ذهن نیست. با این حساب باید مدیریت شهری از همین الان خود را آماده مواجهه با این موج جدید از بیماری نماید. ولی آیا با توجه به عملکرد چند ماهه گذشته شهرداری؛ مدیریت شهری می تواند از پس مدیریت چنین بحران احتمالی در کلانشهر تهران برآید؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، بعد از موج اول کرونا و کاهش آمار مبتلایان، به خاطر رها شدن نظارت بر پروتکل های بهداشتی دوباره آمار مبتلایان کرونا افزایش پیدا کرد. این مساله اما از زوایای مختلفی قابل بررسی است. ازتصمیم هایی که برای ایجاد محدودیت ها در تهران گرفته شد تا نقدهایی که به عملکرد شهرداری و مدیریت شهری در مورد تجهیز نشدن سیلوهای بحران به مراکز درمانی مبتلا به کرونا و اصرار برای اجرای طرح ترافیک می شود. ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران و رییس کمیته سلامت شورای شهر، در گفتگو با خبرگزاری موج از وضعیت کنونی کرونا در تهران می گوید و به تشریح دلایل عملکرد شهرداری می پردازد.

با وجود تمامی اقداماتی که گفته می شود در پایتخت در مواجهه با کرونا انجام شده همچنان وضعیت تهران قرمز است. با این حال به نظر می رسد گزارش هایی که از سوی مسئولان مرتبط در مورد کرونا داده می شود چندان مورد اعتماد شهروندان نباشد! بنابراین می خواهیم امروز وضعیت کرونا در تهران را از زبان شما به عنوان رییس کمیته سلامت شورای شهر بشنویم. بررسی های شما چه توصیفی از تهران کرونایی را نشان می دهد؟

همانطور که اشاره کردید ما هم در مدیریت شهری به سهم خودمان وضعیت تهران را از لحاظ کرونا رصد می کنیم. مهمترین نکته ای که ما در این بررسی به آن برخوردیم، آمار بالای فوتی ها در موج دوم کرونا بود بطوریکه در این برهه، ما در برخی از روزها آمار فوتی هایمان در تهران به ۱۲۰ مورد هم رسید در حالیکه در اردیبهشت ماه و پیک اولیه کرونا، آمار فوتی های تهرانی ها به کمتر از ۱۰ مورد رسیده بود. این پیک برای ما خیلی وحشتناک بود. گرچه با رعایت پروتکل ها خوشبختانه در چند روز گذشته شاهد کاهش آمار مبتلایان و فوتی های کرونایی در تهران بودیم. ضمن آنکه در برخی از بیمارستان ها آمار بستری ها به کمتر از نصف رسیده است که نشان می دهد رعایت پروتکل ها چقدر در کنترل این بیماری موثر است. گرچه ممکن است بعد از محرم این آمار دوباره افزایش پیدا کند.

پس شما هم جز آن گروهی هستید که معتقدند برگزاری مراسم عزاداری محرم باعث افزایش آمار خواهد شد؟

ببینید ما همه ایرانی و مسلمان هستیم و مراسم های دینی‌مان و بخصوص مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان با  همه ما عجین شده است. ولی اگر پروتکل های اعلام شده رعایت نشود ممکن است شاهد پیک سوم کرونا باشیم. بخصوص اینکه در تمام دنیا اعلام شده که با کاهش دما و آغاز پاییز ممکن است پیک بزرگتری از کرونا در انتظار جهان باشد. بررسی وضعیت موجود هم کار سختی نیست. اتفاقا همه شهروندان می توانند خودشان به راحتی شرایط را بررسی کنند. مثلا کافی است نگاهی به دور و بر خود داشته باشند. در پیک اول کرونا ما به ندرت کسی از دوستان و آشنایان و نزدیکانمان را می شناختیم که به کرونا مبتلا باشد ولی در حال حاضر در اکثر خانواده ها چندین بیمار کرونایی یا فوتی کرونایی وجود دارد. بنابراین اگر قرار باشد به خاطر برگزاری مراسم محرم دوباره شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا باشیم، این موج بسیار شدیدتر از موج کنونی خواهد بود. بخصوص اینکه براساس گزارش های دریافتی، امروز تعداد شهروندانی که برای بار دوم به کرونا مبتلا شده اند به شدت در حال افزایش است. این یک معنای ساده دارد؛ اینکه اگر قرار باشد کرونا دوباره اوج بگیرد، این اوج گیری بسیار شدیدتر و گسترده تر از گذشته خواهد بود. امروز که ما داریم با هم صحبت می کنیم آمار فوتی های کرونایی در کشور به بیش از ۲۰ هزار تن رسیده که حدود نیمی از آنها یعنی ۱۰ هزار نفر تهرانی بوده اند. این آمار، آمار وحشتناکی است. یعنی اکثر خانواده های تهرانی فوتی کرونایی داشته اند. حالا شما اگر جمعیت فامیل و اعضای خانواده را فقط ۴۰ نفر تصور کنید، به معنای آن خواهد بود که تقریبا نیمی از مردم تهران با کرونا دست به گریبان هستند.

گفته می شود که بیمارستان های تهران دیگر ظرفیت پذیرش بیماران را ندارند. این گزارش تا چه حد صحت دارد؟

بله. در برهه‌ای این اتفاق افتاده بود، یعنی تمام ظرفیت های ICU بیمارستان های ما تکمیل شده بود و بسیاری از پزشکان ریه و عفونی ما نیز به کرونا مبتلا شده بودند. اما خوشبختانه همانطور که گفته شد، با رعایت پروتکل ها توسط مردم و بخصوص افزایش ماسک زدن شهروندان این آمار به نحو محسوسی کاهش یافت. ما خیلی خوشحال بودیم و حتی برخی جاها جشن گرفتند، ولی بعد دیدییم که با رها شدن موضوع و کم شدن اهمیت آن برای شهروندان دوباره کرونا اوج گرفت و....!

شهرداری اعلام کرده بود که آماده است تا سوله های بحران را به نقاطی برای پذیرش بیماران کرونایی بدل کند. اما این اتفاق حتی در زمانیکه به قول شما؛ تمامی تخت های بیمارستان های ما هم پر بود، نیافتاد. چرا؟

نیاز نبود. درست است که ظرفیت بیمارستان ها تکمیل بود ولی نیاز نبود که بیش از آن مراکز جدیدی برای پذیرش بیماران برپا شود. ولی همچنان ما آمادگی آن را داریم که در صورت نیاز به سرعت سوله های بحرانمان را تبدیل به مراکز پذیرش بیماران کرونایی کنیم.

موضوع بعدی، بحث طرح ترافیک و تاثیر آن روی کاهش انتشار ویروس کروناست. درحالیکه شهرداری اعلام کرده که لغو طرح ترافیک تاثیر چندانی روی کاهش یا افزایش مبتلایان به کرونا نداشته است. در صورتیکه اعضای ستاد کرونا معتقدند که اجرا نشدن این طرح یکی از عوامل کاهش آمار مبتلایان بوده است. بالاخره کدامیک از این دو درست می گویند؟!

واقعا به نظر نمی رسد که لغو طرح ترافیک تاثیری در کاهش آمار مبتلایان داشته باشد چون نه تنها ازدحام و سفرها بیشتر شده که تعداد سفرها نیز افزایش پیدا کرده است.  در تمام دنیا نیز ثابت شده که سیستم حمل و نقل عمومی تاثیر چندانی روی افزایش آمار مبتلایان به کرونا نداشته است. چون شما برای تردد با وسایل حمل و نقل عمومی ۱۰-۲۰ دقیقه داخل مترو یا اتوبوس هستید ولی وقتیکه به یک مجلس عزاداری یا جشن عروسی می روید چند ساعت با حاضران در مجلس در تماس هستید و طبیعتا اگر کسی از آنها به کرونا مبتلا باشد به دیگران نیز منتقل خواهد کرد. از سویی اگر لغو طرح ترافیک موثر بود چرا در سایر شهرهای قرمز کشور که طرح ترافیکی ندارند، باز هم آمار مبتلایان و فوتی ها تا این حد بالاست؟! پس همانطور که گفتم برخلاف شایعاتی که مطرح می شود اگر بخواهیم واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، لغو طرح ترافیک چندان تاثیری در تغییر آمار مبتلایان نداشته و ندارد. البته به جز قفل شدن خیابان ها و آلوده شدن هوای شهر.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها